fbpx

Najczęściej zadawane pytania

Czy, aby podjąć pracę za granicą przez SILVERHAND wymagana jest znajomość języka obcego?

Większość ofert pracy skierowana jest do osób, które znają język niemiecki lub język angielski na poziomie komunikatywnym. Zdarzają się jednak wakaty, na które mogą aplikować kandydaci bez znajomości języków obcych. Dotyczy to głównie stanowisk w branży produkcyjnej oraz logistycznej. Informacje na temat wymogów językowych zawsze są odpowiednio zakomunikowane w treści oferty pracy.

Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wyjechać do pracy za granicą?

Planując wyjazd za granicę oraz podjęcie pracy za granicą należy posiadać ważny dowód osobisty lub ważny paszport. Aktualne prawo jazdy B również wymagane jest w większości ofert pracy. Jeśli pracowałeś / pracowałaś już w danym kraju, Pracodawca może dodatkowo poprosić o dostarczenie dokumentów lub danych identyfikacyjnych, które zostały uzyskane w trakcie ostatniego zatrudnienia w tym kraju, np. islandzki numer identyfikacyjny kennitala, norweski tymczasowy numer identyfikacyjny D-nummer, holenderski numer identyfikacyjny BSN czy duński numer identyfikacji CPR. Posiadanie takich danych czy dokumentów związanych z wcześniejszym zatrudnieniem w danym kraju stanowi bardzo duże ułatwienie w przypadku kolejnego zatrudnienia i oznacza mniej formalności.

Z kim podpisuję umowę o pracę?

Umowa o pracę jest podpisywana z Pracodawcą zagranicznym działającym na terenie danego kraju.

Czy podejmując pracę za granicą muszę samodzielnie poszukać zakwaterowania?

Podczas wyjazdu do pracy za granicę jedną z najważniejszych kwestii jest rezerwacja zakwaterowania. Pracodawcy zagraniczni, z którymi współpracujemy zawsze organizują nocleg dla naszych Pracowników, tak aby odciążyć ich od poszukiwania zakwaterowania na własną rękę, co stanowi dużą oszczędność czasu. Często koszt zakwaterowania pokrywa w pełni Pracodawca. W przypadku gdy koszt pokrywa Pracownik, Pracodawca odlicza koszt z wynagrodzenia co miesiąc, tak aby Pracownik nie musiał płacić z góry po przyjeździe za nocleg. Jeśli koszt zakwaterowania nie jest odliczany z wynagrodzenia, wówczas informujemy o tym, ile będzie musiał zapłacić za np. pierwsze 2-3 dni lub maksymalnie tydzień, po pierwszym tygodniu Kandydat ma możliwość otrzymania zaliczki lub może otrzymać przelew z dietami wypracowanymi w poprzednim tygodniu, tak aby mógł pokryć koszt zakwaterowania.

W jaki sposób będę dojeżdżać do pracy?

Celem Pracodawcy jest znalezienie zakwaterowania, które znajduje się możliwie jak najbliżej miejsca wykonywania pracy. Niewątpliwie bardzo dużym atutem jest posiadanie przez potencjalnego Pracownika własnego samochodu, którym może dojeżdżać do pracy na co dzień. Jeśli kandydat jednak nie ma możliwości dojazdu własnym samochodem, ale posiada prawo jazdy i jest tzw. aktywnym kierowcą, wówczas istnieje możliwość dojazdu samochodem służbowym, opcja ta występuje m.in. w przypadku ofert pracy w Holandii czy w Norwegii. Poza samochodem własnym czy służbowym istnieje możliwość dojazdu do pracy za pomocą środków komunikacji miejskiej czy chociażby rowerem, który jest ulubionym środkiem transportu w Holandii.

Czy Agencja Zatrudnienia SILVERHAND pozostaje ze mną w kontakcie po przyjeździe do pracy?

Agencja Zatrudnienia Silverhand jest w stałym kontakcie z zatrudnionymi Pracownikami. Nasi rekruterzy służą pomocą w każdej sprawie. Pracownik przebywający za granicą może liczyć na nasze wsparcie.

Jak często mogę przyjeżdżać do Polski?

W ramach zagranicznej umowy o pracę Pracownikowi przysługuje urlop płatny. Dodatkowo, w Niemczech oraz w Finlandii istnieje tzw. bank godzin pracy, na którym zgromadzone są godziny pracy, które Pracownik może przeznaczyć na czas wolny. W Norwegii popularna jest praca w systemie rotacyjnym, Pracownik pracuje przykładowo 6 tygodni a następnie powraca do kraju na 2 tygodnie. Praca za granicą nie musi się wiązać z tęsknotą za bliskimi czy rezygnacją ze spędzania czasu z rodziną.

Ile będzie wynosić moja stawka netto w Niemczech, jeśli znam tylko stawkę brutto?

W Niemczech występują różne klasy podatkowe. Wynagrodzenie najlepiej przeliczyć za pomocą kalkulatora brutto-netto.

Czym jest dieta w Niemczech i kiedy jest wypłacana?

Dieta to ekwiwalent pieniężny. Stanowi rekompensatę kosztów życia i podróży Pracownika za granicą. Podawana jest w ofertach pracy w sposób następujący: wynagrodzenie 11,60 EUR brutto / godzinę + 40,00 EUR diety dziennej.

Co to jest Zeitkonto?

Zeitkonto to inaczej bank godzin. Pracując w Niemczech, nadgodziny nie są wypłacane od razu, lecz gromadzone są w banku godzin. Godziny te można wymienić na dni wolne bądź można otrzymać je w formie wynagrodzenia.

Na jakie dodatki i świadczenia mogę liczyć pracując za granicą?

Dodatki i świadczenia są zależne od kraju, w którym podjęto zatrudnienie. Na naszej stronie internetowej posiadamy artykuły, w których opisano kwestie świadczeń socjalnych w poszczególnych krajach, m.in. Niemczech, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Austrii i Holandii.

Czy pracując za granicą jest możliwość wypracowywania większej ilości godzin niż standardowe, tj. nadgodzin?

Możliwość pracy w nadgodzinach ma bezpośrednie przełożenie na wysokość wypracowanego wynagrodzenia. Dlatego też, w naszych ofertach pracy komunikujemy, czy Pracownik będzie mógł pracować więcej niż przewiduje to regularny czas pracy. Dodatkowe godziny pracy są płatne i nieobowiązkowe.

Czy jest możliwość pracy w parach / teamach / większych grupach?

W przypadku ofert pracy dla elektryków budowlanych istnieje możliwość podjęcia pracy w teamie, podobnie sytuacja ma się w przypadku ofert pracy dla hydraulików czy cieśli szalunkowych. Coraz częściej pracodawcy zagraniczni współpracujący są skłonni zatrudniać teamy tudzież pary w branży logistycznej czy produkcyjnej. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszych ofert pracy.

Jak szybko mogę spodziewać się odpowiedzi od Silverhand?

Proces rekrutacji przeprowadzany jest bardzo sprawnie oraz zawiera stosunkowo mało formalności. Jesteśmy tutaj dla Ciebie i pomożemy Ci na każdym etapie szukania pracy, podpisywania umowy oraz współpracy z Pracodawcą. Jeśli kandydat spełnia wymagania na danym stanowisku, może spodziewać się akceptacji w przeciągu 2 dni roboczych.

Jak mogę aplikować na oferty pracy?

Najszybszym sposobem aplikowania do pracy jest znalezienie odpowiedniej dla siebie oferty na naszej stronie internetowej i wypełnienie formularza, do którego zostaje się przekierowanym przez przycisk “Aplikuj teraz”. Istnieje również możliwość wysłania CV bezpośrednio na adres mailowy: praca@silverhand.eu. W razie pytań zachęcamy do kontaktu poprzez fanpage na Facebooku lub telefonicznie pod numerem +48 539 601 600.