Generator CV

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do pracy za granicę czy planujesz pracę w Polsce potrzebne ci będzie dobrze napisane i skuteczne CV. Curriculum vitae, znane również jako życiorys zawodowy może spędzać sen z powiek. Jak je napisać? Od czego zacząć? Co powinno być w nim zawarte? Czy warto skorzystać z kreatora CV? Odpowiedzi na wszystkie te oraz inne pytania znajdziecie poniżej!

Podstawy napisania CV

Przede wszystkim należy pamiętać do kogo skierowany jest dany dokument. Życiorys zawodowy ma przedstawić doświadczenie oraz umiejętności potencjalnemu pracodawcy. Powinno być napisane językiem formalnym, lecz jednocześnie niezbyt zawoalowanym i wprost. Nie warto używać skomplikowanych i trudnych zdań. Większość rzeczy można wypisać od myślników.

Często popełniane przez ludzi błędy podczas pisania CV znajdziesz tutaj.

Co należy zawrzeć w CV?

O podstawowych kwestiach, których nie może zabraknąć w CV pisaliśmy tutaj. Dziś jednak omówimy szerzej poszczególne aspekty twojego CV.

Czy dobre CV musi zawierać zdjęcie?

Wiele osób stresuje się dodaniem swojego zdjęcia. Nie chce być oceniana przez pryzmat wyglądu bądź po prostu się krępuje. Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe. Jest jednak miłym dodatkiem, gdyż pracodawca wie kogo się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli jesteś zdecydowany na zamieszczenie zdjęcia, pamiętaj o kilku podstawowych aspektach. Zdjęcie powinno przedstawiać tylko górną część ciała i twarz. Tło powinno być jednolite, aby nic nie rozpraszało uwagi. Odnośnie wyglądu, należy być schludnie ubranym oraz czystym.

Wskazówka od nas: możesz wykorzystać zdjęcie wykonane do dowodu lub prawa jazdy.

Dane kontaktowe w Curriculum Vitae

W CV należy wpisać przede wszystkim podstawowe dane kontaktowe. Najważniejsze jest imię, nazwisko oraz numer telefonu. Warto jednak uwzględnić również adres e-mail, adres zamieszkania oraz datę urodzenia. Są to dane, dzięki którym pracodawca będzie mógł się z tobą skontaktować. Data urodzenia nie jest wymagana, często wynika z dalszej części CV, jednakże warto ją uwzględnić, zwłaszcza gdy nie podajemy całej historii edukacji i zatrudnienia.

Wskazówka od nas: warto stworzyć sobie formalny adres e-mail, np. imię.naziwsko@gmail.com. Pracodawca dużo przychylniej spojrzy na taki adres aniżeli jeśli będzie on infantylny. Warto zrobić dobre pierwsze wrażenie i wyróżnić się wśród kandydatów.

Zainteresowania kandydatów

Zainteresowania to sekcja, która w CV zajmuje najmniej miejsca. Wydaje się być ona niepotrzebna, jednak wielu pracodawców zatrudnia pracowników z myślą o długofalowej współpracy i chce ich poznać od strony prywatnej. Wiedzieć jakimi są ludźmi, czym się kierują w życiu, jakie są ich zainteresowania. Można tutaj postawić na hasłowe wypisanie swoich hobby. Pracodawca bądź rekruter będą mogli o nie zapytać podczas rozmowy, dzięki czemu będzie ona mniej stresująca niż gdy zaczyna się od razu od wypytywania o doświadczenie zawodowe i oczekiwania związane z pracą.

Wskazówka od nas: warto wypisać swoje zainteresowania w sposób bardziej konkretny, aniżeli ogólny. Lepiej wygląda „podróżowanie po Azji z plecakiem” niż samo „podróżowanie”. Takie sformułowanie wzbudza większe zainteresowanie oraz nakierowuje rozmowę na właściwe tory. Grunt to wybrać komfortowy temat!

Profesjonalne CV zawiera sekcję doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe, czyli sekcja, która najbardziej interesuje dział HR podczas rekrutacji. Tutaj należy zacząć od ostatniego miejsca zatrudnienia i zawrzeć informacje takie jak: nazwa firmy, okres zatrudnienia, stanowisko, główne obowiązki. W przypadku zadań, które wykonywało się na danym stanowisku należy wypisać je krótko ale konkretnie, aby rekruter miał ogólny pogląd na temat danego miejsca pracy.

Wskazówka od nas: nie trzeba wypisywać wszystkich miejsc pracy, jeśli było ich sporo. Jeśli ktoś ma 30 lat doświadczenia zawodowego w 20 różnych miejscach, należy napisać przede wszystkim o miejscach, w których pracowało się przez ostatnie około 2-3 lata. Warto jeszcze wziąć pod uwagę w jakiej branży obraca się potencjalny pracodawca. Jeśli jest to branża budowlana to doświadczenie zawodowe pracy w korporacji nie będzie w kręgu zainteresowań rekrutera. Warto wówczas wypisać miejsca pracy, które są związane z daną branżą. Możesz dodać dopisek, że posiadasz jeszcze inne doświadczenie zawodowe. Kto wie, możesz będziesz mógł o nim opowiedzieć podczas rozmowy?

Wykształcenie odpowiednie do stanowiska

Edukacja zdarza się, że nie ma żadnego powiązania z doświadczeniem zawodowym. Warto jednak wpisać do cv ostatnią ukończoną placówkę wraz z nazwą, datami oraz uzyskanym tytułem.

Wskazówka od nas: jeśli ukończona szkoła nie daje kwalifikacji do wykonywania danego zawodu, warto postawić na kursy oraz szkolenia, którymi możesz się pochwalić w kolejnej sekcji.

Zwiększone szanse za pomocą dodatkowych uprawnień i kursów

W CV warto wspomnieć o ukończonych kursach, szkoleniach i dodatkowych uprawnieniach. Należy jednak pamiętać, aby uzyskane kwalifikacje były potwierdzone, np. certyfikatem. W oczach pracodawcy na pewno o wiele korzystniej wypadnie kandydat, który stawia na swój rozwój zawodowy oraz interpersonalny.

Wskazówka od nas: Kursy i szkolenia warto wykonywać w renomowanych placówkach, których sama nazwa świadczy o dobrej jakości usług oraz prestiżu. Nie wahaj się jednak wpisać mniej znanych placówek!

Wybierz odpowiednie umiejętności

Umiejętności to kategoria, w której można wiele napisać. Dobrze jest pokazać się tu od jak najlepszej strony. Wypisać superlatywy. Ważne, aby nie przesadzić i nie kłamać. Nie warto pisać, że posiada się daną umiejętność podczas gdy w prawdzie nie ma się z nią nic wspólnego.

Wskazówka od nas: Na pewno posiadasz wiele umiejętności, warto wybrać jednak takie, które przydadzą się w pracy do której wysyłane jest CV. Koniecznie przygotuj się na pytania dotyczące umiejętności podczas rozmowy!

Czy CV jest wystarczająco dobre?

Jeśli po napisaniu CV nadal dręczą cię wątpliwości, czy jest ono wystarczające warto przeczytać je jeszcze raz oraz wczuć się w rolę pracodawcy. Czego oczekuje pracodawca oraz jak spełnić jego oczekiwania pisaliśmy tutaj.

Szablon do napisania CV oraz przykładowy życiorys zawodowy

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szablony CV w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Pamiętaj, że miejsca z tekstem napisanym kursywą musisz uzupełnić sam. Najlepiej wówczas usunąć kursywę.

Poniżej znajdziesz również przykładowe CV uzupełnione według naszego szablonu we wszystkich trzech językach.

Nasz kreator CV online jest uniwersalny i może posłużyć Ci podczas poszukiwania pracy zarówno za granicą jak i w Polsce. W kreatorze CV możesz dokonywać zmian według własnego uznania oraz edytować poszczególne fragmenty. Pamiętaj jednak zastosować się do wyżej omówionych przez nas zasad. Dobrze napisane, merytoryczne CV to połowa sukcesu!

Pobranie naszych szablonów jest darmowe.

Pamiętaj, aby zapisać CV w formacie pdf.

Mając przemyślane wizualnie oraz technicznie dobrze uzupełnione z wiarygodnymi informacjami CV na pewno znajdziesz szybko satysfakcjonującą pracę. Trzymamy kciuki za Twój rozwój zawodowy oraz zadowolenie z zatrudnienia!