Generator CV

Profesjonalne szablony CV

Szablon CV – najważniejsze informacje

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do pracy za granicę czy planujesz pracę w Polsce potrzebne ci będzie dobrze napisane i skuteczne CV. Curriculum vitae, znane również jako życiorys zawodowy może spędzać sen z powiek. Jak napisać profesjonalne CV? Od czego zacząć? Co powinno być w nim zawarte? Czy warto skorzystać z kreatora CV? Odpowiedzi na wszystkie te oraz inne najczęściej zadawane pytania znajdziesz poniżej!

Stwórz CV – Podstawy pisania

Przede wszystkim należy pamiętać do kogo skierowany jest dany dokument. Życiorys zawodowy ma przedstawić doświadczenie oraz umiejętności potencjalnemu pracodawcy, aby otrzymać wymarzoną pracę. Powinno być napisane językiem formalnym, lecz jednocześnie niezbyt zawoalowanym. Nie warto używać skomplikowanych i trudnych zdań. Większość rzeczy można wypisać od myślników.

Tutaj znajdziesz często popełniane błędy podczas pisania CV.

pisanie CV

Pisanie CV – Co należy w nim zawrzeć?

Tutaj dowiesz się o podstawowych kwestiach, których nie może zabraknąć w CV. Dziś jednak omówimy szerzej poszczególne aspekty tworzenia CV i podpowiemy Ci, jak stworzyć jego najlepszą wersję.

Czy dobre CV musi zawierać zdjęcie, aby zwrócić uwagę rekrutera?

Wiele osób stresuje się dodaniem swojego zdjęcia. Nie chce być oceniana przez pryzmat wyglądu, bądź po prostu się krępuje. Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe. Jest jednak miłym dodatkiem, gdyż pracodawca wie kogo się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli jesteś zdecydowany na zamieszczenie zdjęcia, pamiętaj o kilku podstawowych aspektach. Zdjęcie powinno przedstawiać tylko górną część ciała i twarz. Tło powinno być jednolite, aby nie rozpraszało uwagi. Należy być schludnie ubranym oraz czystym.

Wskazówka od nas: do profesjonalnego CV możesz wykorzystać zdjęcie wykonane do dowodu lub prawa jazdy.

Dane kontaktowe w Curriculum Vitae

W CV należy wpisać wszystkim podstawowe dane kontaktowe. Najważniejsze to oczywiście imię, nazwisko oraz numer telefonu. Warto jednak uwzględnić również adres e-mail, adres zamieszkania oraz datę urodzenia. Są to dane, dzięki którym pracodawca będzie mógł się z tobą łatwiej skontaktować. Data urodzenia nie jest wymagana, często wynika z dalszej części rekrutacji, jednakże warto ją uwzględnić, zwłaszcza gdy nie podajemy całej historii edukacji i zatrudnienia.

Wskazówka od nas: warto stworzyć formalny adres e-mail, np. imię.nazwisko@gmail.com. Pracodawca dużo przychylniej spojrzy na taki adres, niż na nieformalny, często zawierający nieprofesjonalne określenia. Warto zrobić dobre pierwsze wrażenie i wyróżnić się wśród kandydatów. Do wysyłanego CV można również załączyć list motywacyjny. Pamiętaj jednak, żeby był napisany pod konkretną firmę.

Zainteresowania kandydatów – ważna część w tworzeniu CV

Zainteresowania to sekcja, która w CV zajmuje najmniej miejsca. Wydaje się być ona niepotrzebna, jednak wielu pracodawców zatrudnia pracowników z myślą o długofalowej współpracy i chce ich poznać od strony prywatnej. Wiedzieć jakimi są ludźmi, czym się kierują w życiu, jakie są ich zainteresowania. Można tutaj postawić na hasłowe wypisanie swoich hobby. Pracodawca bądź rekruter będą mogli o nie zapytać podczas rozmowy, dzięki czemu będzie ona mniej stresująca niż w przypadku o rozpoczęcie rozmowy od wypytywania o doświadczenie zawodowe i oczekiwania związane z pracą. Jeśli nie jesteś pewien, jakie informacje warto zawrzeć w tej części szablonu CV – porozmawiaj z ekspertem. Dobrym wyborem będzie osoba zajmująca się zawodowo branżą HR.

Wskazówka od nas: warto wypisać swoje zainteresowania w sposób jak najbardziej konkretny. Lepiej wygląda „podróżowanie po Azji z plecakiem” niż samo „podróżowanie”. Takie sformułowanie wzbudza większe zainteresowanie oraz nakierowuje rozmowę na właściwe tory. Grunt to wybrać komfortowy temat!

Doświadczenie zawodowe – dokładnie opisz je w swoim CV

Doświadczenie zawodowe, czyli sekcja, która najbardziej interesuje dział HR podczas rekrutacji. Tutaj należy zacząć od ostatniego miejsca zatrudnienia i zawrzeć informacje takie jak: nazwa firmy, okres zatrudnienia, stanowisko, główne obowiązki. W przypadku zadań, które wykonywało się na danym stanowisku należy wypisać je krótko, ale konkretnie, aby rekruter miał ogólny pogląd na temat danego miejsca pracy i doświadczenia zawodowego.

Wskazówka od nas: nie trzeba wypisywać wszystkich miejsc pracy, jeśli było ich sporo. Jeśli ktoś ma 30 lat doświadczenia zawodowego w 20 różnych miejscach, należy napisać przede wszystkim o miejscach, w których pracowało się przez ostatnie około 2-3 lata z dopiskiem dotyczącym liczby lat doświadczenia. Warto również wziąć pod uwagę w jakiej branży obraca się potencjalny pracodawca. Jeśli jest to branża budowlana to doświadczenie w pracy w korporacji nie będzie w kręgu zainteresowań rekrutera. Warto wówczas opowiedzieć o swoim doświadczeniu związanym z daną branżą. Możesz dodać dopisek, że posiadasz jeszcze inne doświadczenie zawodowe. Kto wie, może będziesz mógł o nim opowiedzieć podczas rozmowy?

Wykształcenie odpowiednie do stanowiska w Curriculum Vitae

Zdarza się, że edukacja nie ma żadnego powiązania z doświadczeniem zawodowym. Warto jednak wpisać do CV ostatnią ukończoną szkołę wraz z nazwą, datami oraz uzyskanym tytułem.

Wskazówka od nas: jeśli ukończona szkoła nie daje kwalifikacji do wykonywania danego zawodu, warto postawić na kursy oraz szkolenia, którymi możesz się pochwalić w kolejnej sekcji kreatora CV.

Zwiększone szanse – dodatkowe uprawnienia i kursy

Koniecznie wybierz szablon CV, który posiada sekcję, w której możesz wspomnieć o ukończonych kursach, szkoleniach i dodatkowych uprawnieniach. Należy jednak pamiętać, aby uzyskane kwalifikacje były potwierdzone, np. certyfikatem. W oczach pracodawcy na pewno o wiele korzystniej wypadnie kandydat, który stawia na swój rozwój zawodowy.

Wskazówka od nas: Kursy i szkolenia warto wykonywać w renomowanych placówkach, których nazwa świadczy o dobrej jakości usług oraz prestiżu. Nie wahaj się jednak uwzględnić mniej znanych placówek! Jeśli znasz języki obce, warto abyś również potwierdził to certyfikatem. Pamiętaj, możesz wykorzystać nasze szablony CV online, aby stworzyć różne wersje językowe swojego CV.

Wybierz odpowiednie umiejętności do uzupełnienia szablonów CV

Umiejętności to kategoria, którą powinno się odpowiednio rozwinąć. Dobrze jest pokazać się  od jak najlepszej strony. Ważne, aby nie przesadzić i nie kłamać.

Wskazówka od nas: Na pewno posiadasz wiele umiejętności. Warto wybrać jednak takie, które przydadzą się na stanowisku, na które wysyłasz swoje CV. Koniecznie przygotuj się na pytania dotyczące umiejętności podczas rozmowy o wymarzoną pracę.

Jak napisać CV i nie martwić się formatowaniem? Skorzystaj z szablonów CV!

Jeśli po napisaniu CV nadal dręczą cię wątpliwości, czy jest ono wystarczająco dobre, warto przeczytać je jeszcze raz oraz wczuć się w rolę pracodawcy. Czego oczekuje pracodawca oraz jak spełnić jego oczekiwania pisaliśmy tutaj.

długipis w dłoni

Szablon do napisania CV oraz przykładowy życiorys zawodowy

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szablony CV w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Pamiętaj, że miejsca z tekstem napisanym kursywą musisz uzupełnić sam. Najlepiej wówczas usunąć kursywę.

Poniżej znajdziesz również przykładowe CV, uzupełnione z użyciem naszych szablonów we wszystkich trzech językach.

Nasz kreator CV online jest uniwersalny i może posłużyć Ci podczas poszukiwania pracy zarówno za granicą, jak i w Polsce. W kreatorze możesz dokonywać zmian według własnego uznania oraz edytować poszczególne fragmenty. Pamiętaj jednak, by stosować się do wyżej omówionych zasad. Dobrze napisane, merytoryczne CV to połowa sukcesu.

Pobranie naszych szablonów jest darmowe.

Pamiętaj, aby zapisać CV w formacie pdf.

Mając przemyślane wizualnie oraz technicznie, dobrze uzupełnione wiarygodnymi informacjami profesjonalne CV, na pewno szybko znajdziesz satysfakcjonującą pracę. Trzymamy kciuki za Twój rozwój zawodowy oraz zadowolenie z zatrudnienia!