CV które przekona Pracodawcę

2015
06 lutego
profesjonalne CV

CV, które przekona potencjalnego pracodawcę – jak je stworzyć?  

Jak już powszechnie wiadomo, na pierwsze dobre wrażenie mamy tylko kilka sekund. Ta reguła dotyczy nie tylko bezpośredniej rozmowy o pracę, ale również przesłanego CV, który ma przecież sprawdzić, że pracodawca zainteresuje się naszą osobą. Jak więc stworzyć dokument, który przyciągnie jego uwagę?

 

Ocena „po okładce”

Wyobraź sobie, że jesteś Pracodawcą. Twoja firma ma jedno wolne stanowisko pracy, 50 CV do rozpatrzenia i bardzo mało czasu na podjęcie ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę i kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną? Od wyglądu takiego dokumentu! Przesłany wykaz Twoich osiągnięć jest tak samo postrzegany, jak wygląd podczas spotkania z nową osobą – wiele o Tobie mówi. Podstawą jest tu oczywiście poprawna ortografia i interpunkcja, ale również przejrzysty układ tekstu czy, jeżeli jest taki wymóg w ofercie pracy, zawarte zdjęcie (profesjonalne, nie z mediów społecznościowych).

Aktualnie istnieje wiele stron, które oferują darmowe szablony, które zagwarantują profesjonalny wygląd Twojego CV. Jest to ciekawa alternatywa dla prostych CV z Worda.

 

Do kogo należy to CV?

Imię i nazwisko nie jest odpowiedzią na to pytanie. Pracodawca chce się dowiedzieć w możliwe najkrótszym czasie czy jesteś poszukiwanym fachowcem. Więc, upewnij się, że odpowiedź jest rzeczowa i krótka. Pamiętaj o wymieniu zajmowanych stanowisk od najbardziej aktualnego do najstarszego. Informacje o ostatnich pracach są już częściową odpowiedzią na pytania potencjalnego pracodawcy.

Uwaga: jeżeli w swojej wieloletniej karierze podejmowałeś wiele różnych form zarobków to pamiętaj, żeby w CV wpisywać tylko te najistotniejsze dla stanowiska, na które startujesz. Warto pominąć prace dodatkowe, które podejmowałeś jeszcze jako nastolatek czy student.

 

Na ile ten Kandydat jest dobry na to stanowisko?

W ciągu kilku ostatnich lat nastawienie wielu pracodawców bardzo się zmieniło pod względem poszukiwanych pracowników. Coraz mniejsze znaczenie ma doświadczenie. Aktualnie stawia się na unikalne cechy i umiejętności, które mogą mieć duży wpływ na rozwój firmy. I na tym polu, wraz z odpowiednio stworzonym CV, możesz zdobyć dodatkowe punkty i wyprzedzić konkurencję.

W każdym CV znajduje się miejsce na wpisanie swoich cech osobowości i umiejętności. Przy wpisywaniu tych pierwszych spróbuj myśleć nieszablonowo. „Odpowiedzialność” czy „Łatwość w nawiązywaniu kontaktów” zawsze brzmi dobrze, ale są to klasyczne zwroty do CV, które nie brzmią zbyt przekonująco. Lepiej opisz, co robiłeś na danych stanowiskach lub przedstaw znaczące osiągnięcia. Ciekawym rozwiązaniem jest poproszenie kilku bliskich osób  

o wymienienie ich 3-4 cech, które najlepiej Cię opisują. Te, które najczęściej się powtórzą lub brzmią najbardziej pozytywnie będą idealną odpowiedzią do tej części CV.

W przypadku umiejętności trzeba zwrócić uwagę na te szczegóły, które charakteryzują Ciebie jako profesjonalistę w swoim fachu. Dla Pracodawcy ważne jest, aby Kandydat poradził sobie z obowiązkami w przyszłej pracy.

 

Czy To CV jest wyjątkowe?

Zwykłe, uniwersalne CV Pracodawca łatwo rozpozna. I jeżeli uniwersalne CV zostaje wysłane do pracodawcy, to pracodawca jest pewien, że kandydat nie jest szczególnie zainteresowany pracą. Wyjątkowość CV polega na tym, że Kandydat dokładnie analizując własne umiejętności i doświadczenie zawodowe, skutecznie i z korzyścią powiązał je z wymogami stawianymi przez pracodawcę. Oznacza to np. wybranie najważniejszych, poprzednich stanowisk, które są najbardziej zbliżone do tego, na które aplikujesz. Podobnie więc z wypisanymi umiejętnościami czy kolejnością zapisu cech charakteru. Jeśli posiadasz cechy, które czynią z Ciebie unikatowego Kandydata, warto o nich wspomnieć. Stosowanie takich tricków zadziała na Twoją korzyść!

 

Dlaczego warto nadal czytać to CV?

Na pewno nie chciałbyś, by takie pytanie zadał sobie Pracodawca czytając Twoje CV. Wyjście z tej sytuacji jest proste – przekazać informację Pracodawcy w taki sposób, aby nie musiał nawet czytać Twojego CV do końca , ponieważ podane we wstępie informacje będą wystarczającym powodem, aby zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Wszystkie najważniejsze rzeczy powinny być – na początku.

 

No i oczywiście… Przed wysłaniem CV do Pracodawcy, przeczytaj je ponownie, zadaj sobie pytanie: czy Twój profil zawodowy pasuje do tej oferty pracy i czy jesteś odpowiednim Kandydatem na proponowane stanowisko? Czy warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną?