fbpx

Zeitkonto – najważniejsze informacje

2022
21 marca

Zeitkonto – czym jest?

Osoby, które pracowały w Niemczech lub dopiero czeka ich wyjazd do pracy na pewno słyszały o pojęciu Zeitkonta. Jest to tzw. bank godzin/konto czasu pracy, a zapis o konieczności jego prowadzenia zawarty jest w niemieckim prawie pracy.

W jaki sposób działa Zeitkonto w Niemczech?

Na Zeitkonto trafiają przepracowane nadgodziny Pracowników.

W Niemczech czas pracy wynosi 35 godzin tygodniowo, co odpowiada 7 godzinom dziennie. Jeśli więc pracownik przepracuje więcej niż 35 godzin w tygodniu, godziny te trafiają na indywidualne Zeitkonto Pracownika.

banknoty w dłoni

Godziny czasu pracy a wynagrodzenia w Niemczech

Jeśli natomiast zdarzy się sytuacja, że Pracownik wyrobi mniej niż 35 godzin pracy w tygodniu, to właśnie nadgodziny przepracowane wcześniej są „wyciągane” z Zeitkonta. Dzięki temu Pracownik ma taką samą wypłatę jak w poprzednim miesiącu, a nie pomniejszoną o liczbę godzin, których nie przepracował.

Ile godzin czasu pracy mieści się na Zeitkoncie?

W banku godzin można zgromadzić 150 godzin. Godziny są odciągane systematycznie – co miesiąc.

W zależności od ilości przepracowanych godzin w miesiącu, Pracodawca zabiera do banku godzin od około 7 do około 21 godzin. Wszystko zależy od liczby godzin pracy i indywidualnie od poszczególnego Pracodawcy.

Warto poprosić niemiecką firmę, w której podejmiesz zatrudnienie lub aktualnie pracujesz o szczegóły dotyczące banku godzin pracy.

Co stanie się po przekroczeniu limitu godzin na Zeitkoncie?

Od chwili, gdy Zeitkonto się zapełni, tzn. pracownik uzbiera 150 godzin w banku godzin, wszystkie przepracowane godziny zostają wypłacane. Niezależnie, czy dana osoba pracowała 165, czy 200 godzin w miesiącu, pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia.

Co w przypadku wypowiedzenia umowy lub zwolnienia?

Jeżeli w momencie rozwiązania umowy między Pracownikiem a Pracodawcą, na Zeitkoncie Pracownika znajdują się godziny, Pracodawca ma obowiązek wypłacić mu pieniądze zgromadzone za pośrednictwem Zeitkonta wraz z ostatnią wypłatą.

W jaki inny sposób można wykorzystać godziny zgromadzone na Zeitkoncie?

Zgromadzone na koncie czasu pracy godziny możesz również wykorzystać na urlop. Przykładowo jeśli w ciągu trzech tygodni przepracujesz liczbę godzin odpowiadającą czterem tygodniom, będziesz mógł wykorzystać ten dodatkowy tydzień na pobyt w domu.

Oczywiście wszystko odbywa się za zgodą niemieckiego Pracodawcy. Zeitkonto i zgromadzone na nim godziny pozwalają Pracownikom na dłuższy pobyt w domu i zachowanie stałej wypłaty.

Zeitkonto – dobry czy zły pomysł dla Pracownika?

Wiele osób wyjeżdżających za granicę nie jest zwolennikami prowadzenia Zeitkonta. Osoby te wolałyby co miesiąc dostawać wypłatę powiększoną o ilość nadgodzin.

Zeitkonto to jednak dobre zabezpieczenie na wypadek zmniejszenia liczby godzin spowodowanych różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Przykładowo pogoda może skutecznie zatrzymać prace na budowie. I tak jak w poprzednim miesiącu Pracownik mógł spokojnie przepracować podstawową liczbę godzin i dodatkowo zgromadzić kilka dodatkowych godzin na Zeitkoncie, tak w kolejnym miesiącu przez złą pogodę może przepracować zaledwie ¾ podstawowych godzin. W tym wypadku można wyrównać liczbę godzin korzystając z Zeitkonta i wypłata pozostanie taka sama jak w poprzednim miesiącu.

Planowanie wyjazdu do Niemiec a konto czasu pracy

Jako Agencja Zatrudnienia Silverhand posiadamy wykwalifikowany zespół najwyższej klasy specjalistów, którzy pomagają zawsze, gdy Pracownik tego potrzebuje. Wielu Pracowników podzieliło się swoimi doświadczeniami i opiniami związanymi z naszą firmą. Jeśli planujesz wyjechać do pracy w Niemczech, warto zapoznać się z naszymi aktualnymi ofertami pracy. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym kursem języka niemieckiego.

Jeżeli chcesz nauczyć się języka niemieckiego polecamy rozmówki polsko-niemieckie *

*- To link afiliacyjny programu Allegro Polecam. Możemy otrzymać nagrodę, jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem tego linku.