fbpx

Dlaczego warto pracować w Austrii? – Oto 6 powodów

2022
11 maja

Polscy pracownicy w dzisiejszych czasach, wybierając pracę za granicą, zazwyczaj decydują się na popularne miejsca pracy, takie jak Holandia, Niemcy czy Anglia. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się również praca w innym kraju – Austrii.

Co takiego przyciąga Polaków do pracy za granicą i czemu akurat wybierają pracę w Austrii?

Sprawdźmy, co wyróżnia ten kraj, jakie daje perspektywy zatrudnienia, czego spodziewać się po kontaktach z pracodawcą oraz co może nas zmylić na pierwszy rzut oka.

6 powodów, dla których warto pracować w Austrii

1. Minimum formalności ze strony pracodawcy i pracowników

Austria należy do Unii Europejskiej, więc rozpoczęcie pracy na jej terenie wiąże się z minimalną ilością formalności. W ciągu 3 dni od daty przyjazdu należy udać się do urzędu gminy (z dowodem osobistym oraz paszportem, potwierdzeniem zatrudnienia i dowodem ubezpieczenia społecznego).

Wyjazd przez Agencję Zatrudnienia?

Jeśli planujesz pozostać nad Dunajem dłużej niż 3 miesiące, musisz uzyskać zaświadczenie meldunkowe (Anmeldebescheinigung). Gdy decydujesz się na wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia, możesz odetchnąć z ulgą. Większość formalności zostanie załatwionych przez pośrednika.

Często firmy oferują również opcję zakwaterowania lub pomocy w jego znalezieniu. Przekazują również praktyczne porady niezbędne podczas wyjazdu za granicę, służą radą w przypadku wątpliwości, działają w pełni na korzyść pracowników w oparciu o własne doświadczenie oraz wiedzę. Starają się spełnić oczekiwania zatrudnionych jeszcze przed wyjazdem.

2. Bogactwo miast i mieszkańców

Ten mały kraj jest jednym z najbogatszych państw świata. Przeciętne wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik zatrudniony w Austrii jest aż o 39% wyższe niż średnia europejska. Natomiast poziom bezrobocia nie przekracza 4%. Dzięki temu Austria jest jednym z krajów o najlepszych warunkach do życia.

Wyjazd z rodziną

Jest to kraj, który daje dobre perspektywy mieszkania z rodziną i dziećmi. Wspiera edukację i system szkolnictwa oraz daje szerokie możliwości w kwestii zdrowotnej, np. dobre ubezpieczenie. Występuje niski wskaźnik przestępczości, automatyzacja podstawowych usług świadczonych przez agencje rządowe oraz wydajne połączenia transportowe zarówno w obrębie miast, jak i z innymi krajami.

Życie w Austrii na pewno wymaga przyzwyczajenia ze strony Polaków, których wyjazdem kieruje zatrudnienie za granicą, jednakże pozwala na zaspokojenie potrzeb, które są niezbędne do godnej egzystencji w najwyższej jakości.

3. Wysokie wynagrodzenie oferowane przez pracodawcę

Na terenie Austrii występują 2 rodzaje umów – Arbeitsvertag (odpowiednik umowy o pracę) lub Werkvertag (odpowiednik umowy zlecenia). Niezależnie od tego, który rodzaj dokumentu podpisujemy, warto szczegółowo zapoznać się z jego treścią.

Należy podkreślić, że zarobki w Austrii zależą od branży, gdyż nie ma tam ogólnej stawki minimalnej, a poziom wynagrodzenia jest regulowany przez tzw. umowy zbiorowe, np. w branży budowlanej. Pracownicy mogą liczyć na pensje na poziomie od 10 euro brutto za godzinę. Osoby pracujące na umowę o pracę otrzymują dodatkowo premię świąteczną oraz wakacyjną (13 i 14 wypłatę).

4. Atrakcyjny socjal dla lepszego poziomu życia

Jeśli jako pracownik w ciągu ostatniego roku przepracowałeś co najmniej 28 tygodni, wówczas należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 55% ostatnio otrzymanego wynagrodzenia z tytułu pracy.

Dodatkowo osoby żyjące i pracujące w Austrii mogą liczyć na niezbędne zasiłki rodzinne, pomostowe, przejściowe oraz świadczenia przedemerytalne. W Austrii można zauważyć wysoki poziom opieki zdrowotnej oraz zatrudnienia.

5. Dużo Polaków w Austrii przegląda ogłoszenia i szuka nowej pracy

Polacy coraz chętniej wybierają Austrię jako destynację do życia i pracy za granicą. Naszych rodaków jest w tym kraju już ponad 55 tys. Największe skupiska Polonii znajdują się w Wiedniu, Dolnej oraz Górnej Austrii.

Nieoczywiste miejsce do szukania pracy?

Większość Polaków, którzy planują wyjazd do pracy za granicę, posiada konta na Facebooku. Facebook to platforma społecznościowa, która nie tylko umożliwia kontakt ze znajomymi i rodziną, lecz także dostarcza narzędzi w znalezieniu nowej pracy.

Wielu użytkowników zadaje pytania odnośnie wyjazdu do pracy na grupach dostępnych wewnątrz serwisu, z kolei spora część pracodawców oferuje na nich zatrudnienie, np. w Austrii. Pracodawcy publikują często oferty pracy, w których opisane są kwestie związane z wyjazdem do danego kraju, wysokość czasu pracy, warunki pracy oraz wynagrodzenie. Warto więc zapoznać się z oferowanymi możliwościami na Facebooku.

6. Piękne widoki w czasie wolnym po pracy

Austria jest atrakcyjna nie tylko pod względem pracy, ale również czasu wolnego. Kraj ten słynie z niezwykłych widoków i ciekawych miejsc.

Z pewnością warto zobaczyć:

  • wąwozy Lammerklamm,
  • jeziora Gosau i Dachstein,
  • szczyty Schafberg i Zwolferhorn,
  • skanseny Stübing,
  • miasta Graz, Wiedeń, Innsbruck, Salzburg, Hallstatt,
  • zaporę wodną Malta Hochalmstrasse,
  • ośrodki sportów zimowych Kitzsteinhorn i Zell am See i Kaprun,
  • wodospady Krimml,
  • jaskinię lodową Eisriesenwelt,
  • jaskinie i wąwozy Saalachtaler Naturgewalten,
  • szlaki via ferrata dla dzieci Kindergerechter Klettersteig,
  • mostek i schronisko Kebema Panoramabrücke i Olpererhütte,
  • opactwo w Melku,
  • jezioro Bodeńskie,
  • bibliotekę w Admont,
  • trasę wysokogórską Grossglockner Hochalpenstrasse.

Jeśli ktoś interesuje się historią oraz naturą, będzie zachwycony bogactwem Austrii. Życie nie musi kręcić się tylko wokół czasu pracy. Warto spędzić trochę czasu na poznawaniu innej kultury. Nowy kraj niejednokrotnie może nas zaskoczyć.

Kto może pracować w Austrii?

W zasadzie to wszyscy! Zapotrzebowanie na osoby gotowe do pracy jest wciąż bardzo duże. W niektórych sektorach czy branżach można jednak z większą łatwością znaleźć nowe zatrudnienie.

  • Na pracę w Austrii mogą liczyć przede wszystkim budowlańcy. W branży budowlanej i remontowej fachowcy zawsze znajdą satysfakcjonującą ofertę pracy.
  • Najłatwiej jest o zatrudnienie dla osób znających podstawy języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, tak aby bez problemu porozumieć się w miejscu pracy.
  • Ważne jest również, aby posiadać doświadczenie w danym sektorze. Umożliwi to poszukiwania ofert z lepszymi warunkami współpracy. Pracodawca zazwyczaj wymaga choć minimalnego doświadczenia od potencjalnego kandydata. Może się jednak zdarzyć, że natrafisz na ofertę pracy, w której pracodawca stawia na samodzielne kształcenie pracownika.

Koszty utrzymania w Austrii

Praca w Austrii ma swoje blaski oraz cienie. Niestety życie w tym kraju wiąże się ze znacznymi kosztami. Na utrzymanie trzeba liczyć minimum 800 euro / miesiąc, w przypadku bardzo oszczędnego stylu życia.

Wysokie wynagrodzenie w tym kraju wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania. Ceny nieruchomości stale rosną. Dobra wiadomość jednak jest taka, iż ceny żywności są stosunkowo niskie. Wszystkie koszty jednakże są zależne od konkretnego regionu oraz miasta.  

Tekst został opracowany przez: