2019
28 maja
Hallstatt w Austrii

 

6 powodów, dla których warto pracować w Austrii

 

Polscy pracownicy, wybierając pracę za granicą, zazwyczaj decydują się na popularne kierunki, takie jak Holandia, Niemcy czy Anglia. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się również Austria. Sprawdźmy, dlaczego?

1. Minimum formalności

Austria należy do Unii Europejskiej, więc rozpoczęcie pracy na jej terenie wiąże się z minimalną ilością formalności. W ciągu 3 dni od daty przyjazdu należy udać się do urzędu gminy (z dowodem osobistym oraz paszportem, potwierdzeniem zatrudnienia i dowodem ubezpieczenia społecznego). Jeśli planujesz pozostać nad Dunajem dłużej niż 3 miesiące, musisz uzyskać zaświadczenie meldunkowe (Anmeldebescheinigung).

Gdy decydujesz się na wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia, możesz odetchnąć z ulgą. Większość formalności zostanie załatwionych przez pośrednika. Często firmy oferują również opcję zakwaterowania lub pomocy w niego znalezieniu.

2. Bogactwo

Ten mały kraj jest jednym z najbogatszych państw świata. Przeciętne wynagrodzenie jest tu aż o 39% wyższe niż średnia europejska. Natomiast poziom bezrobocia nie przekracza 4%. Dzięki temu Austria jest jednym z krajów o najlepszych warunkach do życia.

3. Wysokie wynagrodzenie

Na terenie Austrii występują 2 rodzaje umów – Arbeitsvertag (odpowiednik umowy o pracę) lub Werkvertag (odpowiednik umowy zlecenia). Niezależnie od tego, który rodzaj dokumentu podpisujemy, warto szczegółowo zapoznać się z jego treścią.

Warto podkreślić, że zarobki w Austrii zależą od branży, gdyż nie ma tam ogólnej stawki minimalnej, a poziom wynagrodzenia jest regulowany przez tzw. umowy zbiorowe. Pracownicy mogą liczyć na pensje na poziomie 9 – 17 euro brutto za godzinę. Osoby pracujące na umowę o pracę otrzymują dodatkowo premię świąteczną oraz wakacyjną (13 i 14 wypłatę).

4. Atrakcyjny socjal

Jeśli w ciągu ostatniego roku przepracowałeś co najmniej 28 tygodni, wówczas należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 55% ostatnio otrzymanego wynagrodzenia.

Dodatkowo osoby żyjące i pracujące w Austrii mogą liczyć na zasiłki rodzinne, pomostowe, przejściowe oraz świadczenia przedemerytalne.

5. Dużo Polaków

Polacy coraz chętniej wybierają Austrię jako destynację do pracy za granicą. Naszych rodaków jest w tym kraju już ponad 55 tys.. Największe skupiska polonii znajdują się w Wiedniu, Dolnej oraz Górnej Austrii.

6. Piękne widoki

Austria jest atrakcyjna nie tylko pod względem pracy, ale również czasu wolnego. Kraj ten słynie z niezwykłych widoków i atrakcyjnych miejsc. Z pewnością warto zobaczyć:

  • wąwozy Lammerklamm;
  • jeziora Gosau i Dachstein;
  • szczyty Schafberg i Zwolferhorn.

Kto może pracować w Austrii?

Na pracę w Austrii mogą liczyć przede wszystkim budowlańcy. Najłatwiej jest o zatrudnienie dla osób znających podstawy niemieckiego, które mają już doświadczenie na analogicznym stanowisku. Nieco mniejsze zapotrzebowanie nad Dunajem jest na personel medyczny i opiekuńczy, pracowników gastronomii oraz specjalistów IT.

Praca w Austrii ma swoje blaski oraz cienie. Niestety życie w tym kraju wiąże się ze znacznymi kosztami. Na utrzymanie trzeba liczyć około 900 – 1200 euro/miesięcznie (z uwzględnieniem zamieszkania, wyżywienia oraz transportu).

 

Tekst został opracowany przez: