Islandia – życie i praca na tej malowniczej wyspie
Większość naszych rodaków decydując się na wyjazd do pracy za granicę wybiera takie kierunki, jak Niemcy, Anglia, czy też Holandia. Jednak jest jeszcze co najmniej jeden (mniej popularny) kraj, w którym Polacy stanowią największą grupę imigrantów – Islandia.
Warunki życia
Islandia jest niewielką wyspą, zamieszkaną przez nieco ponad 300 tysięcy osób, tym samym liczbę obywateli można by porównać do liczby mieszkańców Lublina. Prawie 1/3 ludności wyspy zamieszkuje stolicę – Reykjavik.
Średnie zarobki na wyspie to w przeliczeniu na złotówki stawki od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z reguły, jeśli decydujemy się na podjęcie pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia, możemy liczyć na darmowe zakwaterowanie oraz transport do pracy.
W przypadku zakupu jedzenia musimy się liczyć z cenami średnio 2-3 razy wyższymi niż w kraju, jednak w porównaniu do zarobków nie są to wygórowane stawki. Osoby, które palą papierosy i lubią spożywać alkohol, powinny mieć się na baczności. Tego typu używki są dość drogie. Przykładowo w Reykjaviku za paczkę papierosów zapłacimy około 40 złotych, natomiast małe piwo 0,4l w lokalu to wydatek rzędu 30 – 35 złotych.
Kuchnia Islandii opiera się przede wszystkim na rybach, produktach zbożowych i mlecznych oraz jagnięcinie. Typowa kuchnia jest bardzo specyficzna. Do morskich przysmaków należą kwaszone płetwy foki, czy też sfermentowane mięso rekina, natomiast wśród mięsnych dań znajdziemy gotowane owcze głowy lub pudding z owczej wątroby. Na szczęście na Islandii popularne jest również jedzenie kontynentalne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Kto znajdzie pracę na Islandii?
Na szczęście znajomość języka islandzkiego nie zawsze jest wymagana od pracowników.
Bez problemu znajdziesz pracę na Islandii, jeśli znasz komunikatywnie angielski. Zatrudnienie na wyspie znajdą przede wszystkim pracownicy budowlani, ale również specjaliści przetwórstwa. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć zatrudnienie w innych branżach, jednak nie jest to niemożliwe. Pod tym linkiem znajdziesz oferty pracy w Islandii.
Jeśli chodzi o zarobki, to oczywiście są one uzależnione od rodzaju pracy oraz stażu.
Obecnie kurs korony islandzkiej kształtuje się następująco 100ISK=3,40 zł. Robotnicy wykwalifikowani mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach 450 – 600 tys. ISK (15300-20400 zł). Pracownicy biurowi około 400 tys. (13600 zł), natomiast rzemieślnicy około 600 tys. (20400 zł). Tym samym okazuje się, że wynagrodzenie na wyspie pozwala na dostanie życie i nawet przesyłanie części wynagrodzenia rodzinie lub przeznaczaniu go na oszczędności.
Od czego zacząć?
Do rozpoczęcia pracy w Islandii wymagane jest posiadanie numeru identyfikacyjnego kennitala, w tym celu wystarczy zarejestrować się w Narodowym Rejestrze Islandii https://www.skra.is/. Kolejnym krokiem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym oraz założenie konta bankowego. Po zrealizowaniu tych obowiązków jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pracy.
Blaski i cienie życia na Islandii
Życie na Islandii ma wiele zalet:
- Zdrowsze i bardziej naturalne warunki życia;
- Przyjaźni mieszkańcy;
- Niski poziom bezrobocia i wysokie zapotrzebowanie na „ręce do pracy”;
- Wysokie zarobki i dobre warunki życia;
- Duża liczba Polaków;
- Lepsza jakość jedzenia (na Islandii nie ma popularnych fast foodów, częściej można znaleźć lokalne knajpki oferujące np. burgery świetnej jakości);
- Piękne krajobrazy.
Niestety ma również swoje wady:
- Brak możliwości zrobienia zakupów w święta oraz mała różnorodność produktów;
- Trudny język, jednak bez problemu można się porozumieć po angielsku;
- Dziwne potrawy;
- Małomiasteczkowy klimat – wszyscy wiedzą o wszystkich wszystko;
- 2 pory roku – zima i lato (które nie ma nic wspólnego z upalnymi latami w Polsce);
- Brak lini kolejowych;
- Duża zmienność pogody.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, warto się zastanowić, czy zamieszkanie na tej wyspie jest właśnie dla nas.
Islandczycy a Polacy
Polska kojarzy się Islandczykom przede wszystkim z Prince Polo, które pojawiło się na ich wyspie już w czasach PRL. Nasz kraj wiąże się także ze sławnym piłkarzem – Robertem Lewandowskim. Warto również wspomnieć o słynnym polskim dyrygencie, który zrobił karierę na Islandii – Bohdanie Wodiczko.
Mieszkańcy wyspy są bardzo gościnni i uprzejmi. Nie stygmatyzują obcokrajowców, nawet jeśli ci nie znają ich języka. Jednak warto opanować kilka grzecznościowych zwrotów, by zdobyć uznanie w ich oczach.
Tekst został opracowany przez: