Skip to main content

Stała praca dla Programistów i Operatorów Maszyn CNC czeka tuż za Odrą

Praca za granicą

Stała praca dla Programistów i Operatorów Maszyn CNC czeka tuż za Odrą

 

Cały czas istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w branży CNC. Praktycznie każdego dnia niemieccy pracodawcy zgłaszają oferty pracy dla programistów, operatorów CNC, a także tokarzy i frezerów konwencjonalnych. Takich osób poszukuje się w Niemczech: „ab gestern”, czyli na wczoraj.

Branże, w których najczęściej zatrudniani są programiści oraz operatorzy maszyn CNC to m.in. obróbki tworzyw sztucznych i metalu (Metallbau). Wiodącą na rynku pracy jest jednak branża automotive (samochodowa). Ze względu na produkcję słynnych samochodów na terenie Niemiec bardzo możliwe, że zatrudniając się w tej branży będziesz pracować przy takich markach, jak BMW, Volkswagen, Porsche czy Mercedes.

Oferty pracy koncentrują się głównie w południowo-środkowej części Niemiec – Frankfurt am Main, Stuttgart, Ingolstadt, München czy Regensburg. Pojawia się również wiele ofert pracy bliżej naszej granicy np. w okolicach Berlina.

 

Co dokładnie oznacza CNC

W branży CNC pracę znajdą osoby z doświadczeniem na stanowisku: tokarz/frezer konwencjonalny, programista/operator maszyn CNC, operator prasy krawędziowej CNC, operator lasera Trumpf i pokrewne.
Pracodawcy nie wymagają wyuczonego zawodu, liczy się przede wszystkim (min. roczne) doświadczenie branżowe. Do zadań operatorów maszyn CNC należy m.in.: ustawianie maszyn, dobór narzędzi, wprowadzanie korekt, ustawianie parametrów oraz kontrola jakości otrzymywanych komponentów. Do grupy zadań wykonywanych przez programistów maszyn CNC należy m.in. pisanie prostych programów, modyfikowanie istniejących programów oraz ich testowanie.

 

Warto jednak pamiętać o dodatkowych umiejętnościach!

Niewątpliwie, gwarancją podjęcia pracy w Niemczech jest min. komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Przede wszystkim, Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na znajomość języka branżowego, który umożliwia bezproblemową komunikację na miejscu i eliminuje ryzyko utraty pracy.

Osobom, które posiadają samochód i są mobile, jest dużo łatwiej znaleźć pracę, czas oczekiwania na akceptację przez niemieckiego pracodawcę ogranicza się do zaledwie 2-3 dni roboczych. Samochód jest niezbędny ze względu na dojazdy i zmianowy charakter pracy.

Warunki zatrudnienia i zakwaterowania

Sprawdzony pracodawca powinien zapewnić długoterminowe zatrudnienie na niemiecką umowę o pracę (Arbeitsvertrag). Na miejscu po przyjeździe pracodawca towarzyszy nowemu pracownikowi w sprawach meldunkowych oraz pozostałych, które warunkują legalne podjęcie  

pracy. Specjaliści z branży CNC mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie min. 10 – 12 euro netto na godzinę oraz na zakwaterowanie zorganizowane i opłacone przez pracodawcę niemieckiego. W przypadku, kiedy zakwaterowanie jest zorganizowane przez pracodawcę, a koszty pokrywa sam pracownik, stawka godzinowa jest wyższa.
Popularną formą zakwaterowania pracowników są wynajmowane pokoje jedno-lub dwuosobowe w tzw. Gästehaus, Pension czy Ferienhaus. Zakwaterowanie znajduje się zazwyczaj blisko miejsca pracy, dzięki czemu nie trzeba ponosić dużych kosztów na paliwo.

Co ważne, niektóre firmy organizują tzw. dzień próbny (Probetag), który pozwala zapoznać się technologią całego parku maszynowego i umożliwia sprawdzenie swoich umiejętności. Jeśli dzień próbny wypadnie pomyślnie, ustalany jest termin rozpoczęcia pracy.

 

W SILVERHAND rekrutacja do branży CNC trwa cały rok, na podjęcie pracy czeka się zaledwie kilka dni, nasze usługi są bezpłatne. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy w wyborze oferty, pomożemy w wyjeździe i odpowiemy na wszelkie nurtujące pytania!