Skip to main content

Bawaria – kraina zamków i samochodów

Ciekawostki o Europie

Bawaria – największy, najbogatszy i najlepiej rozwinięty gospodarczo land w Niemczech. Jest liderem większości najważniejszych statystyk gospodarczych u naszych zachodnich sąsiadów. Posiada najwyższe PKB na mieszkańca, niewielkie bezrobocie, wspaniałe atrakcje naturalne (malownicze góry i krystalicznie czyste jeziora) i bajkowe zamki, w których zapewne nie raz była więziona piękna księżniczka. Jednak z drugiej strony jest to region surowy i ubogi w zasoby naturalne. Jaka jest tajemnica bawarskiego snu?

Dolina krzemowa.

Większość zna tę nazwę. Kalifornijskie centrum nowych technologii, głównie szeroko pojętego przemysłu komputerowego. To tam swoje siedziby mają takie globalne potęgi jak Apple, Google i Microsoft. American dream – światowa stolica korporacji. Jednak nie jest to jedyna istniejąca dolina krzemowa. Bawaria zazdrościła i postanowiła stworzyć własną – niemiecką (a raczej bawarską) dolinę krzemową, gdzie głównym ośrodkiem jest Monachium i jego okolice.

Mocnym punktem jest bezapelacyjnie przemysł samochodowy. Chluba Bawarii. Oczko w głowie. Chyba każdy Polak zna samochody marki BMW – sportowe, eleganckie i drapieżne. Sama nazwa jest akronimem od słów Bayerische Motoren-Werke, co oznacza dokładnie – Bawarską Fabrykę Silników. Także kolejna wielka marka samochodowa upatrzyła sobie w Bawarii siedzibę – AUDI. Trzeba przyznać, iż mocni reprezentanci. Jednak Bawaria samymi autami nie stoi – możemy tam znaleźć centralę Siemens’a, Airbus Group, Allianz SE, Munich RE, MAN. Co łączy te wszystkie firmy? Marka, która jest wyznacznikiem prestiżu i (rzekomej) niezawodności.

pm_neuschwanstein

Zamek Myszki Mickey.

Kto z Was nigdy nie oglądał choć jednej bajki Walta Disneya ręka w górę! Nikt? Na pewno? Tak myślałem. Zapewne kojarzycie symbol świata Disneya – zamek znajdujący się w czołówce każdej bajki. Zamek, o którym marzy mała dziewczynka oraz rycerski chłopiec. Spiczaste dachy, smukłe wierze okraszone przepięknym krajobrazem. Wystarczy poczekać na księcia z bajki, który pokona ziejącego piekielnym ogniem smoka. Inspiracją baśniowego zamku był zamek Neuschawanstein leżący przy granicy z Austrią. Został wybudowany w XIX w. dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Jest on wyidealizowanym średniowiecznym zamkiem rycerskim. Budowla stanowi istną mieszankę rozmaitych stylów architektonicznych – gotyckiego, barokowego, mauretańskiego i bizantyjskiego. Jest to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych w Niemczech – co roku odwiedza ją około 1,3 mln osób.  Jak każde poczciwe zamczysko, tak i Neuschawanstein, posiada swoją tajemnicę. Szalonego króla Ludwika, który mieszkał w nim zaledwie sześć miesięcy. Dzięki jego artystycznej i romantycznej duszy zawdzięczamy jeden z najpiękniejszych na świecie zamków. Wydał na niego fortunę, co budziło negatywne odczucia wśród społeczeństwa. Król, niezrozumiany przez otoczenie, zamknął się w swoim przybytku i odseparował od życia społecznego. Podobno przyjmował w tym czasie samego króla francuskiego Ludwika XIV. I nie było w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż Ludwik XIV był martwy od półtora wieku.

 

Jeżeli kraina zamków i samochodów wydaje się Wam ciekawa, a perspektywa zamieszkania w tym pięknym regionie brzmi zachęcająco, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy, gdzie znajdziecie wiele propozycji właśnie z Bawarii.