Skip to main content

Największe Misterium Pasyjne – Oberammergau

Ciekawostki o Europie

 

miasto-Oberammergau

 

Miasto Oberammergau

Oberammergau jest niewielkim, liczącym niewiele ponad 5000 mieszkańców, bawarskim miasteczkiem. Z dystansu wygląda jak standardowe miasto w tym regionie. Wypielęgnowane ogrody, mnóstwo kwiatów, równo skoszone trawniki. Jednak przy bliższym zapoznaniu naszym oczom ukazuje się  miejsce wyjątkowe. Niemal na każdym domu widnieją cudowne freski przedstawiające motywy religijne. Wszechobecne są sceny biblijne, cherubinki, krzyże ale także motywy z bajek barci Grimm.

Jednak miasto najbardziej znane jest z przedstawienia Misterium Pasyjnego, którego tradycja sięga roku 1633! Wtedy to mieszkańcy, w zamian za boską interwencję i ocalenie Oberammergau przed straszliwą epidemią dżumy (która panowała w tamtym okresie w Europie), postanowili, iż co 10 lat w ofierze będą wystawiać Misterium Pasyjne. Dziś to wielkie widowisko, które przyciąga turystów  z całego świata. W ostatniej edycji (w 2010 roku) w przedstawieniu wzięło udział – jako aktorzy i statyści – 2400 mieszkańców Oberammergau – czyli prawie połowa populacji tego miasteczka! Spektakl jest wystawiany od maja do października, 5 razy w tygodniu.

 

Jak wyglądają obchody Misterium Pasyjnego?

Dla mieszkańców jest to najważniejsze wydarzenie. Przygotowania ruszają nawet 1,5 roku wcześniej. Wybierana jest obsada, szyte stroje i tworzone rekwizyty a mężczyźni zaczynają zapuszczać biblijne brody. Postać Jezusa może zagrać jedynie mieszkaniec Oberammergau bądź osoba, która od co najmniej 20 lat zamieszkuje miasto. Jednorazowo widowisko może oglądać 5000 widzów. W czasie trwania misterium to małe miasteczko odwiedza blisko 500 000 turystów. Bilety na przedstawienie należy rezerwować z kilku miesięcznym wyprzedzeniem. Najbliższa okazja już 2020 roku. Jedno jest pewne – na całym świecie nie ma niczego podobnego.
 

Oficjalny film z Misterium Pasyjnego 2010: