Liczba ofert do pracy za granicą stale rośnie, w związku z czym Pracodawcy otrzymują coraz więcej zgłoszeń od zainteresowanych kandydatów. Do selekcji odpowiednich pracowników konieczna jest analiza ich doświadczenia zawodowego oraz weryfikacja znajomości języka obcego. Czasami napisanie życiorysu sprawia kandydatom sporo trudności, a przecież dobrze sporządzone CV zwiększa ich szanse na zdobycie upragnionej pracy za granicą. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
Jak wybrać najlepszą ofertę?
Kandydat aplikujący do pracy poza granicami naszego kraju powinien dobrze zapoznać się z ofertą pracy, aby znaleźć taką, która będzie zgodna z jego wykształceniem oraz dotychczasowym doświadczeniem. Każde ogłoszenie zawiera opis wykonywanej pracy oraz wymagania Pracodawcy, jakie powinien spełniać przyszły pracownik. Oczywiście podane są również stawka oraz warunki zatrudnienia, które należy znać przed wyjazdem. Po zapoznaniu się z ofertą pozostaje już tylko wysłanie swojego profilu zawodowego;)
Dobre CV zawiera…
Dane osobowe oraz kontaktowe.
Praktyczne jest też umieszczenie daty urodzenia i stanu cywilnego, m.in. w celu ustalenia klasy podatkowej pracownika oraz możliwości skorzystania z ulgi rodzinnej Kindergeld.
Informacje o ukończonej szkole i zdobytym wykształceniu lub zawodzie.
Jeśli kandydat skończył dodatkowe kursy lub szkolenia jest to dobre miejsce na ich wpisanie.
Opis doświadczenia zawodowego.
Zdarza się, że kandydaci nadmiernie ubarwiają tą część albo podają za mało informacji. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie zdobytego doświadczenia w sposób szczegółowy oraz konkretny (np. od myślnika/kropki). Co więc powinien napisać kandydat?
- miesiąc i rok/lata pracy,
- nazwa stanowiska,
- opis stanowiska – wykonywane czynności, zakres obowiązków, praca z narzędziami itp.,
- nazwa firmy, miasto, kraj;
Tak przygotowany opis eksponuje całe doświadczenie pracownika, a także przyspiesza proces rekrutacji. Zdarzają się kandydaci, którzy wcześniej nie pracowali i nie mają bogatego CV. W takiej sytuacji mogą wpisać odbyte praktyki zawodowe lub staże, dla nich również znajdą się oferty ;)
Poziom znajomości języka obcego, aktualne certyfikaty i uprawnienia oraz czy posiada prawo jazdy.
Naturalnie, możliwe jest też wpisanie innych umiejętności czy informacji na swój temat.
Dodatkowym atutem jest załączenie w treści maila referencji od
poprzednich pracodawców lub zaświadczenie o niekaralności, jeśli jest wymagane.
Zapisanie CV w formacie PDF lub doc.
Inne formaty mogą sprawiać trudności z odczytaniem, przez co konieczny jest kontakt z kandydatem w celu przesłania ponownej aplikacji.
Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam napisanie własnego CV. W razie pytań zachęcamy do dyskusji!