Jest wiele stereotypów dotyczących naszych rodaków przebywających za granicą. Co myślą o nas inni? Jak ma się to do rzeczywistości?
Polacy dużo piją i kradną?
Jest to chyba jeden z najpopularniejszych stereotypów dotyczących Polaków. Powszechnie uważa się nas za naród alkoholików. Takie przeświadczenie panuje m.in. w Belgii, czy Holandii gdzie pijani polscy kierowcy byli sprawcami wielu wypadków samochodowych. Picie alkoholu przy wielu okazjach jest u nas niewątpliwie zakorzenione, ale czy w rzeczywistości pijemy więcej od innych?
Z kolei w Niemczech Polacy często postrzegani są jako złodzieje. Jest to związane w szczególności z kradzieżą samochodów i wywozem ich za granicę. Łatka ta przylgnęła do Polaków wraz ze wzrostem kradzieży aut po wejściu Polski do strefy Schengen. Także w tym przypadku dyskusyjną sprawą jest faktyczny udział Polaków w kradzieżach – wiele aut i części wywożonych jest w kierunku Polski, jednak ich miejscem docelowym są inne kraje m.in. Litwa, czy Kaukaz.
W Norwegii oprócz “standardowych” stereotypów dotyczących naszych rodaków, panują również inne. Jeżeli spytasz Norwega o Polaka powie Ci o łysym “karku” chodzącym w dresach, który najpewniej siedział w więzieniu. Co ciekawe Norwegowie kojarzą Polaków również z …wąsami!
Czy Polacy nie znają języków obcych?
W obecnych czasach podejmując się pracy za granicą znajomość języków obcych to praktycznie podstawa. Umiejętność porozumiewania się w danym języku ma dla Pracodawców coraz większe znaczenie. Znane jest stwierdzenie, że Polacy przebywający za granicą uważani są za językowych analfabetów. Czy to na pewno prawda?
Według sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska ponad połowa Polaków (56 proc.) deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Wśród młodych Polaków odsetek ten jest jeszcze większy. W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować znaczny wzrost i świadomość dotyczącą znajomości języków obcych. Czy wobec tego Polacy są faktycznie tacy słabi, jak o nich mówią?
“Złota rączka”
Sam Napoleon Bonaparte mawiał: “Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego”. Wśród zagranicznych Pracodawców panują również pozytywne stereotypy. Polacy uważani są za pracowitych i zdeterminowanych. Nie boją się pracy w nadgodzinach, są dokładni w tym co robią (a potrafią naprawdę wiele). Również w krajach skandynawskich coraz częściej docenia się Polaków m.in. za chęć do nauki języka norweskiego.
Jak widać większość stereotypów jest dla nas krzywdząca. Niestety działania pojedynczych osób często powodują uogólnienia do wszystkich obywateli naszego kraju. Czy uważacie, że zmieni się to w najbliższych latach na naszą korzyść?