Holenderski numer BSN (sofi numer) – czy może się przydać?

2021
03 sierpnia

Dzisiejszy wpis zaczniemy od krótkiej odpowiedzi – TAK! Numer BSN jest niezbędny do codziennego funkcjonowania w tym kraju i powinieneś postarać się o uzyskanie go jak najszybciej. Inaczej możesz zapomnieć o legalnej pracy w Niderlandach.

BSN (tzw. Burgerservicenummer) to numer identyfikacyjny potrzebny do rozwiązania większości spraw administracyjnych w Niderlandach.  Od 1 stycznia 2007 roku zastępuje tzw. sofi numer, przy czym pełni tę samą funkcję. Można go porównać z polskim numerem PESEL. Numer składa się z dziewięciu cyfr  i jest przyznawany jednorazowo – nie ulega zmianie do końca życia.

Numer BSN jest niezbędny gdy planujesz:

  • uzyskać ubezpieczenie zdrowotne
  • wizytę u lekarza
  • podjąć legalne zatrudnienie
  • założyć niderlandzkie konto bankowe
  • rozliczyć się z podatku dochodowego
  • starać się o świadczenia socjalne

Jak uzyskać numer BSN?

  1. Umów wizytę w urzędzie gminy – telefonicznie lub przez Internet, pamiętaj, że miejsce wydawania numeru uległo zmianie i nie zajmują się już nim urzędy podatkowe.
  2. Zgłoś się osobiście do urzędu w wyznaczonym terminie. Weź ze sobą dowód osobisty (zazwyczaj może być też czytelna kserokopia).
  3. Jeżeli planujesz zostać w Niderlandach dłużej niż 4 miesiące do wyrobienia numeru konieczne będzie również zameldowanie (obie czynności wykonać możesz równocześnie – zazwyczaj BSN wydawany jest przy zameldowaniu).
  4. Najczęściej BSN otrzymasz już po godzinie od złożenia wniosku zależy to od konkretnego urzędu i czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku tygodni (informację o terminie otrzymania numeru otrzymasz w trakcie składania dokumentów).

Numer BSN także dla partnera/ki – jakie są korzyści?

Możesz postarać się także o numer BSN dla partnera/ki nawet jeśli nie zamieszkuje obecnie terytorium Niderlandów. Umożliwi to np. uzyskanie dofinansowania „toeslag”, czyli dofinansowania do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego również dla niego/niej. Aby to zrobić należy przede wszystkim uzyskać numer BSN dla partera/ki, a później wypełnić wniosek „verzoek burgerservicenummer voor toeslagpartner buitenland”.

Wyrobienie kodu DIGID

Kod DIGID to kod elektroniczny, który umożliwia kontaktowanie się z holenderskimi urzędami w formie internetowej. Wyrobienie go znacznie przyśpiesza i ułatwia większość spraw urzędniczych. Za jego pomocą można np. złożyć wniosek o dofinansowanie albo zameldować się jako osoba poszukująca pracy w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli nie jesteś zameldowany w Holandii niestety będziesz musiał załatwiać formalności w urzędach osobiście lub telefonicznie, lub kontaktując się z biurem rachunkowym…

Cała procedura jest darmowa więc uważaj na oszustów, którzy będą oferować Ci płatną pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. Pamiętaj, że sprawdzone agencje zatrudnienia same dbają o uzyskanie przez Pracownika numeru BSN.