Skip to main content

D-nummer czy fødselsnummer? Tymczasowy i stały numer identyfikacyjny w Norwegii

Prawo i podatki

Planujesz pracę w Norwegii? Zgłoszenie swojego przyjazdu to pierwsza czynność jaką powinniśmy wykonać po przyjeździe. Dzięki jak najszybszemu wypełnieniu tego obowiązku otrzymasz numer identyfikacyjny, bez którego niemożliwe staje się załatwienie większości spraw urzędniczych w tym kraju… włącznie z legalizacją zatrudnienia!

Po dopięciu wszystkich formalności otrzymasz D-nummer albo fødselsnummer, czyli norweski numer identyfikacyjny pełniący podobne funkcje jak polski PESEL. Zawiera 11 cyfr, z czego pierwsze 6 to data urodzenia. Jest on tymczasowy lub przyznawany permanentnie w zależności od czasu jaki planujemy spędzić w krainie fiordów. Pobyt trwający nie dłużej niż 6 miesięcy będzie skutkował przyznaniem numeru tymczasowego (D-nummer), który należy odnawiać przy każdym kolejnym przybyciu do Norwegii. Natomiast pobyt dłuższy niż 6 miesięcy będzie świadczył o ubieganiu się o numer stały (fødselsnummer).

Do czego służy D-nummer i fødselsnummer?

Norweski numer identyfikacyjny będzie konieczny podczas większości działań administracyjnych w tym kraju. Używa się go m. in. do:

 • identyfikacji osobistej
 • kontaktów z instytucjami publicznymi
 • założenia konta bankowego (warto wspomnieć, że większość banków raczej nie założy rachunku bankowego również osobom z numerem tymczasowym!)
 • korzystania z usług medycznych (również w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu)
 • zapisania dziecka do przedszkola
 • zawierania umów
 • otrzymania pomocy socjalnej
 • korespondowania z urzędami, załatwiania spraw drogą elektroniczną

Dzięki niemu pracodawca będzie mógł przelewać pracodawcy płacę, a urząd podatkowy  (Skatteetaten) nadpłatę podatku.

Jak uzyskać numer identyfikacyjny?

Numer możemy uzyskać na dwa sposoby – udać się do któregoś z Urzędów Podatkowych (Skatteetaten) albo Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.  Ważne jest, aby to zrobić w przeciągu trzech miesięcy od daty przyjazdu, inaczej możemy narazić się na otrzymanie mandatu! O czym należy pamiętać podczas starania się o numer – postaramy się to wyjaśnić krok po kroku:

 1. Udaj się na policję, do Urzędu ds. Cudzoziemców albo do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych w celu legalizacji miejsca pobytu.
 2. Umów wizytę w Urzędzie Podatkowym (możesz to zrobić na tej stronie https://www.skatteetaten.no/en/contact/offices/book/?45662=0)
 3. Pamiętaj o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów:
  1. Dokumentu potwierdzającego tożsamość (Należy wspomnieć, że Norwegowie nie korzystają z dowodów osobistych, lepiej więc jest zabrać ze sobą paszport)
  1. Potwierdzenia rejestracji miejsca pobytu
  1. Wypełnionego wniosku (Do pobrania tutaj https://www.skatteetaten.no/globalassets/skjema/2020/rf1209b.pdf)
  1. Umowy o pracę lub potwierdzenia zlecenia przez agencję pracy tymczasowej
 4. Czas oczekiwania na numer identyfikacyjny nie powinien przekroczyć dwóch tygodni, choć w niektórych wypadkach może się on skrócić lub wydłużyć. Zazwyczaj zależy od ilości napływających wniosków.

W przypadku ubiegania się o fødselsnummer pamiętaj, że umowa o pracę musi być podpisana na okres większy niż 6 miesięcy i niezbędna jest też umowa najmu/kupna mieszkania!

Wraz z numerem tymczasowym otrzymasz kartę podatkową. Znajdziesz tam informację dotyczące wysokości opłacanego przez Ciebie podatku. Jeśli jej nie masz, pracodawca może potrącać nawet 50% dochodów!

Cała procedura jest darmowa więc uważaj na oszustów, którzy będą oferować Ci płatną pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. Pamiętaj, że sprawdzone agencje zatrudnienia same dbają o uzyskanie przez Pracownika numeru identyfikacyjnego!