Jeżeli kiedyś przed zagraniczną podróżą miałeś obawy odnośnie swojej znajomości języka, musimy Cię zmartwić – nie jest on jedynym czynnikiem, który ma wpływ na pomyślność Twoich rozmów. Znaczną rolę pełni również komunikacja pozawerbalna, czyli mowa ciała! Oczywiście często wyrażanie swoich myśli za pomocą rąk może ułatwić nam porozumiewanie się, ale bywają również sytuacje, które ku naszemu zdziwieniu kończą się nieporozumieniem… a nawet srogą bójką! Poniżej prezentujemy solidną porcję gestów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed wyjazdem za granicę. Lepiej na nie uważaj podczas kolejnej podróży…
Kciuk do góry, czyli wszystko OK?
Oczywiście w Polsce i krajach anglosaskich gest ten świadczy o zadowoleniu („jest dobrze”, „ok”). Na Bliskim Wschodzie, w Zachodniej Afryce, na Sardynii, w Australii, na Filipinach i Ameryce Łacińskiej niekoniecznie… W najlepszym wypadku będzie znaczył tyle co „odczep się”, w najgorszym zostanie odebrany jako groźba… nawet o charakterze seksualnym! We Francji, Austrii i Niemczech oznacza jedynie cyfrę 1.
„Kółeczko” z palców, czyli wszystko OK?
Podobnie jak „kciuk do góry” gest ten w Polsce oraz krajach anglosaskich oznacza „wszystko w porządku”. Za to inne znaczenie ma np. w Japonii. Kiedy zobaczysz kogoś robiącego „kółeczko”, lepiej sięgaj po portfel – w tamtych stronach oznacza on po prostu „pieniądze”, a zainteresowany najprawdopodobniej czeka na łapówkę! We Francji jest równoznaczny z przyrównaniem kogoś do zera. Nie powinniśmy go używać też w Niemczech, Grecji, Turcji i Hiszpanii, Belgii, Sardynii oraz Brazylii gdyż w krajach tych jest uważany za obraźliwy. Podobnie jest w Norwegii. Tutaj ten popularny gest również postrzegany jest jako wyjątkowo niegrzeczny i niestosowny! Nie gniewajcie się za to na Norwegów gdy będą pluć w Waszym kierunku na pożegnanie – to stary rybacki przesąd, który przynieść ma Wam szczęście w podróży.
„Rogi”
Popularne rogi jednym mogą się kojarzyć z szatanem… albo z dobrą zabawą np. na rockowych festiwalach! W Brazylii odpowiednio wykonując go w czyimś kierunku życzysz mu pomyślności, a we Włoszech… przyprawiasz mu rogi – oskarżając tym samym jego partnera/kę o zdradę! Przy okazji Włoch – pamiętaj, że jeżeli wykonujesz go w zbyt bliskiej odległości od Watykanu, możesz zostać oskarżony o szerzenie satanizmu! (Prawdziwa sytuacja!)
Figa…
…czyli kciuk umieszczony pomiędzy palcem wskazującym i środkowym. Jest jednym z gestów znanych już w starożytnym Rzymie! Chociaż oczywiście miał wtedy inne znaczenie i oznaczał… narządy płciowe! To znana w Polsce „figa z makiem”, która najczęściej oznacza odmowę (podobnie jak w Rosji!). „Figę” możesz kojarzyć też z popularnym w zabawach z małymi dziećmi „zabieranie nosa”. Gra ta jest szczególnie popularna w Kanadzie, USA i Australii. W Brazylii zaciśnięty między palcami kciuk to symbol powodzenia. Pamiętaj, że jeżeli schowasz kciuk w zaciśniętej pięści, zmieniasz znaczenie tego gestu, życząc tym samym zainteresowanemu powodzenia, „trzymając kciuki”! ☺
Kręcenie głową
Kiwanie głową na boki oznacza „nie”, a kiwanie w górę i dół – „tak”. Proste! Nie do końca… W Bułgarii, Japonii, czy niektórych krajach afrykańskich ruchy głową mają dokładnie odwrotne znaczenia. Kiwając głową na boki – zgadzasz się, tym samym kiwanie w górę i w dół oznacza brak zgody… Proste?