Skip to main content

Jak walczyć z tęsknotą za domem – poradnik emigranta

Ciekawostki o Europie

Emigracja zarobkowa jest często łączona z samymi zaletami – wyższymi zarobkami i standardem życia, możliwością poznania nowego kraju od podszewki oraz opcją podszlifowania języka. Jednak warto również pamiętać o cieniach wyjazdu – ogromnej tęsknocie za domem i bliskimi. Jak poradzić sobie z nowymi realiami?

Daj sobie czas

Przyjeżdżasz w zupełnie nowe miejsce, poznajesz nowych ludzi i zwyczaje. Daj sobie trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Nie zamykaj się na spotkania towarzyskie oraz zwiedzanie – nowe kontakty i zainteresowania z pewnością ułatwią walkę z tęsknotą.

Zadbaj o kontakty

Wyjeżdżając na dłużej warto zadbać o regularne kontakty z bliskimi pozostającymi w kraju. Wypracuj rutynę, jednak nie przesadzaj z częstotliwością. Cotygodniowe rozmowy będą idealnym rozwiązaniem oraz czasem, do którego będziesz odliczać.

Stwórz „swoje miejsce”

Niezależnie od tego, czy na emigracji posiadasz własne mieszkanie, czy też współdzielisz pokój, spraw aby to miejsce był dla Ciebie komfortowe i nawiązujące do ojczyzny. Zadbaj o zachowanie motywów, które będą przypominały rodzinne miejsce. Drobiazg podarowany przez bliską osobę lub zdjęcia rodziny i znajomych pozwolą na celebrowanie miłych wspomnień.

Polskie motywy za granicą

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za granicą można znaleźć wiele polskich produktów, a nawet sklepów. Jedzenie i napoje znane z ojczyzny z pewnością ułatwią nam odnalezienie się w nowej sytuacji. Nie zamykajmy się jednak na doświadczenia w nowym kraju, niech wyjazd będzie również naszą kulinarną przygodą.

Znajdź sobie hobby

Poza pracą i kontaktami z bliskimi warto również postawić na dobre zagospodarowanie czasu wolnego. Wielu emigrantów deklaruje, że najgorsze są te chwile, gdy człowiek nie wie co ze sobą zrobić. Postawmy na coś, o czym zawsze marzyliśmy, jednak nie mieliśmy na to czasu – nauka gry na instrumencie, fotografia, czy nawet malowanie będą idealnym zajęciem.

Zaplanuj wizytę

Przy dłuższym wyjeździe za granicę warto zaplanować urlopy w Polsce. Zazwyczaj taki przyjazd to ciągłe spotkania z bliskimi oraz załatwianie różnych formalności. Gdy bardzo tęsknisz, zastanów się nad wizytą w domu. Rozważ, z kim chciałbyś się spotkać najbardziej, a które wizyty musisz przełożyć na następny raz. Planowanie z pewnością pomoże nam lepiej zagospodarować czas i zmniejszyć tęsknotę.

Tęsknota na obczyźnie z pewnością jest różna dla każdego z nas i nie ma złotego środka, by z nią walczyć. Decydując się na wyjazd, musimy być przygotowani na rozłąkę i zastanowić się, co może nam ułatwić odnalezienie się w nowej sytuacji. A jakie są Wasze sposoby na tęsknotę na emigracji?

Tekst został opracowany przez: