Skip to main content

Ciekawostki o Holandii – Królestwie Niderlandów

Ciekawostki o Europie

Holandia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków, aby wyjechać do pracy za granicę. Przed wyjazdem warto poznać kilka informacji o samym kraju oraz o pracy i życiu w Niderlandach.

30 ciekawostek o Holandii

 1. Spora część mieszkańców Holandii jest ateistami. Najpopularniejszą religią jest katolicyzm, który wyznaje zaledwie 25% społeczeństwa. 
 2. Ciekawostką jest iż tuż obok serów, Holendrzy lubują się w rybach – więcej informacji (link zostanie dodany po publikacji artykułu).
 3. W styczniu 2020 roku nastąpiła zmiana nazwy kraju – więcej informacji.
 4. Najpopularniejszym środkiem transportu jest rower. Według niektórych danych w Holandii jest więcej rowerów niż ludzi, a w miejscach pracy są łazienki z prysznicami, aby można było się odświeżyć po przejażdżce rowerowej.
 5. Choć kraj słynie z tulipanów, pochodzą one właściwie z Turcji. Zostały zaadaptowane przez Holendrów w XVI wieku i aktualnie sprzedaje się ich około 6 milionów rocznie. 
 6. Mówi się, że w piciu kawy przodują Skandynawowie (głównie Islandczycy i Norwegowie). Jednakże Holendrzy nie pozostają daleko w tyle. Wypijają między 140 a 170 litrów kawy rocznie.
 7. Bardzo popularne są porody domowe. Według niektórych danych, co czwarty Holender rodzi się w domu. Jest to związane z wysokim kosztem finansowym porodów szpitalnych. 
 8. Holendrzy preferują podróże kamperem. Wakacje spędzone w kamperze lub przyczepie campingowej są najpopularniejszym sposobem na zorganizowanie miłych wakacji zarówno w kraju jak i Europie.
 9. Choć językiem urzędowym pozostaje język holenderski, to około 90% Holendrów płynnie posługuje się językiem angielskim. Jest on nauczany od najmłodszych lat. 
 10. W Holandii legalna jest prostytucja, aborcja, eutanazja i związki partnerskie.
 11. W kontekście infrastruktury; w Holandii jest niesamowicie dużo ścieżek rowerowych, mostów oraz wiatraków. 
 12. Holendrzy doszli do perfekcji we własnoręcznym robieniu papierosów. Większość z nich skręca je sama i nie dokonuje przez to zakupu w sklepach. 
 13. Holendrzy otrzymali miano najwyższego narodu na świecie (zarówno mężczyźni jak i kobiety). Co ciekawe, nie ma jeszcze naukowych dowodów, dlaczego tak jest. 
 14. Z każdym rokiem spada poziom przestępczości, przez co coraz więcej więzień jest zamykanych. 
 15. Najpopularniejszym holenderskim artystą pozostaje Vincent van Gogh. Co ciekawe, jego dzieła nie były doceniane za jego życia. Sprzedał jedynie jedno z około 900 sztuk. 
 16. Najbardziej znane holenderskie firmy to: Shell, Philips, Aegon, ING, Heineken i TNT.
 17. Prawie 40% Holendrów pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Jest to najwyższy procent wśród krajów w Europie.
 18. Coffee shoppy mogą sprzedawać narkotyki, które są zalegalizowane przez rząd. Interesującym jest, iż w coffee shoppach więcej zakupów (zarówno kawy jak i narkotyków) robią osoby przyjezdne do kraju. 
 19. Holenderski Heineken jest trzecim co do wielkości piwowarem na świecie, a sama Holandia jednym z największych eksporterów piwa. 
 20. Holendrzy są znani na całym świecie z produkcji sera (produkują 700 mln kg sera rocznie, a około ⅔ całej produkcji jest eksportowana). Zajmują się tym od 400 roku. Najpopularniejsze to Edam i Gouda. 
 21. Holenderski hymn narodowy jest najstarszym hymnem narodowym na świecie. Został napisany w 1568 roku.
 22. Holendrzy uchodzą za jeden z najzdrowszych narodów. Ponad połowa z nich uprawia sport minimum raz w tygodniu. Na co dzień zamiast samochodów, wybierają rowery. Ich dieta jest bogata w zdrowe składniki. Używki choć są legalne, nie cieszą się aż taką popularnością. 
 23. Narodowymi butami Holendrów można określić chodaki. Ich zakup w tym kraju nie będzie problemem. Można je znaleźć w różnych ciekawych wariantach. 
 24. Choć tylko 2% Holendrów pracuje w sektorze rolniczym, są oni jednym z większych eksporterów rolnych w Europie. 
 25. Do 2025 roku holenderski rząd zamierza wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży aut z silnikami benzynowymi oraz silnikami diesla.
 26. Aż ¼ kraju leży poniżej poziomu morza. Ma to związek m.in. ze zmianami klimatycznymi.
 27. Holendrzy przykładają ogromnę uwagę do rozwiązań ekologicznych. Farmy wiatrowe, fotowoltaika oraz segregacja odpadów do podstawy ich funkcjonowania. 
 28. Narodowym sportem Holendrów jest piłka nożna. Najpopularniejsze drużyny piłkarskie to Feyenoord Rotterdam, PSV Eindhoven i Ajax Amsterdam.
 29. Największy pub w Europie znajduje się w Groningen i nazywa się The Drie Gezusters. Zmieści się w nim aż 3750 osób.
 30. Keukenhof to największy ogród kwiatowy na świecie, znajduje się w nim ponad 800 odmian kolorowych tulipanów i jest największą wiosenną atrakcją. 

Praca w Holandii

Sprawdź jakie oferty pracy mamy obecnie w Holandii. Jeśli chciałbyś podjąć pracę, zadzwoń pod numer +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu. Jeśli zainteresował cię temat Holandii, zachęcamy do sprawdzenia innych artykułów m.in.. o różnicach kulturowych lub systemie edukacji w Niderlandach.