Islandia to wyspa leżąca na północy Europy ze stolicą w Reykjaviku. Należy do krajów nordyckich. Wielu Islandia na pewno kojarzy się z zimnem oraz zorzą polarną. Należy jednak spojrzeć na ten kraj z trochę innej perspektywy.
Jest to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Islandczycy są bardzo uprzejmy narodem, a sama wyspa zachwyca swym pięknem. Warto zapoznać się z garścią ciekawostek na temat Islandii, zwłaszcza jeśli rozważasz podjęcie pracy i przeprowadzkę do tego kraju.
Ciekawostki o Islandii
- Nietypowym islandzkim przysmakiem jest hakarl, czyli zgniłe mięso rekina grenlandzkiego. – Więcej informacji na temat kuchni islandzkiej.
- Do początku IX wieku Islandia była pustelnią irlandzkich mnichów.
- Islandczycy są narodem, który w przeliczeniu na jednego mieszkańca posiada najwięcej książek. Nie jest to tylko symboliczne, Islandczycy dużo czytają, co ciekawe, bardzo często sami piszą i wydają książki.
- W Islandii znajduje się około 10.000 wodospadów.
- Wafelki Prince Polo są w Islandii jednymi z najpopularniejszych słodyczy oraz towarów importowanych.
- Islandczycy piją najwięcej Coca-Coli na świecie, przeliczając na jednego mieszkańca. Przypuszcza się, iż jest to związane z produkcją tego napoju na obszarze kraju.
- Narodowym zwierzęciem jest sokół białozór.
- Małżeństwa homoseksualne są legalne od 27 czerwca 2010 roku.
- Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 30,5 °C i zmierzona została w Djúpivogur.
- Pierwsze dziecko kobiety rodzą, mając średnio 27 lat.
- Średni zarobek w 2022 roku – 428 000,00 ISK w przeliczeniu 14 812,04 PLN. (kurs z dnia 11.10.22)
- W Islandii przez ostatnie 1000 lat język nie został poddany zbyt wielu zmianom. Mogą oni bez problemu czytać stare sagi. Jest to jedyny taki język w Europie – jednocześnie jeden z najtrudniejszych.
- W Islandii jest dwa razy więcej owiec niż samych mieszkańców. Według niektórych danych, na jednego mieszkańca Islandii przypadają nawet 3 owce.
- Islandzkie nazwiska powstają od imienia ojca (nazwiska patronimiczne), gdy rodzi się córka dodaje się końcówkę dottir, natomiast gdy syn – son. Przykład: jeśli ojciec ma na imię Eidur, to nazwisko jego syna będzie brzmiało Eidurson, natomiast córki Eidurdottir.
- Rocznie na Islandię przybywa 3 razy więcej turystów, niż kraj posiada mieszkańców.
- Wg wielu sondaży, Islandczycy są jednymi z najbardziej szczęśliwych ludzi na globie.
- Na Islandii kręcono zdjęcia do m.in. Gry o tron oraz Jamesa Bonda.
- Na Islandii jest 15 czynnych wulkanów, a sama Islandia leży na łączeniu płyt tektonicznych.
- Narodowym sportem islandzkim jest piłka ręczna.
- Diamond Beach to czarna plaża znajdująca się nieopodal laguny lodowcowej. Nazwa nawiązuje do odłamków lodowca wyrzucanych przez morze na brzeg, które wyglądają jak małe diamenty.
- Ponad 70% Islandczyków należy do kościoła luterańskiego.
- Poziom przestępczości w Islandii jest niezwykle niski. Policjanci nie noszą przy sobie broni, a w więzieniach znajduje się niecałe 200 więźniów. To jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie.
- Ponad 60% mieszkańców Islandii żyje w stolicy kraju – Reykjaviku.
- McDonald’s swoją jedyną otwartą restaurację w Islandii musiało zamknąć w 2009 roku z powodu małego zainteresowania wśród mieszkańców.
- W Islandii sklepy oraz urzędy są otwierane dużo później niż w Polsce – najczęściej około godziny 11:00. Nie oznacza to jednak, iż są otwarte do późnych godzin nocnych. Oczywiście możemy znaleźć sklepy całodobowe, jednak nie są one powszechne.
- Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach. Są one eksportowane na całą Europę.
- Największą grupą obcokrajowców zamieszkujących ten kraj są Polacy. Można ich spotkać w każdym zakątku wyspy.
- Dawanie napiwków jest w Islandii uznawane za obraźliwe.
- W Islandii nie występują komary i kleszcze.
- Islandia nie posiada połączeń kolejowych. Można spotkać tylko niewielką liczbę autobusów, które mają słabe połączenie komunikacyjne. Drogi położone są zazwyczaj wzdłuż wybrzeża, tak aby nie naruszać flory i fauny wyspy.
Islandia jako nowe miejsce do pracy i życia?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Islandii polecamy nasze artykuły dot. islandzkiego numeru identyfikacyjnego kennitala oraz dodatków socjalnych w Islandii.
Islandia to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Pomimo wysokich cen i kosztów życia, Islandczycy zarabiają bardzo dużo i stać ich na spokojne życie. Islandia jest miejscem idealnym do podjęcia nowej pracy oraz przeprowadzki z rodziną. Niski poziom przestępczości gwarantuje wysokie poczucie bezpieczeństwa.
Praca w Islandii
Poszukujesz pracy w Islandii? Sprawdź nasze oferty pracy. Jeśli chciałbyś z nami porozmawiać, zadzwoń +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu. Nasi rekruterzy pomogą dobrać odpowiednią ofertę dla Ciebie oraz przeprowadzą przez cały proces rekrutacji, a także będą wspierać i pomagać podczas pracy za granicą.
Dlaczego powinieneś nam zaufać? Sprawdź wszystkie benefity, które na Ciebie czekają oraz sprawdź opinie od naszych Pracowników.