Skip to main content

Ciekawostki o Islandii – co warto wiedzieć?

Ciekawostki o Europie

Islandia to wyspa leżąca na północy Europy ze stolicą w Reykjaviku. Należy do krajów nordyckich. Wielu Islandia na pewno kojarzy się z zimnem oraz zorzą polarną. Należy jednak spojrzeć na ten kraj z trochę innej perspektywy. 

Jest to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Islandczycy są bardzo uprzejmy narodem, a sama wyspa zachwyca swym pięknem. Warto zapoznać się z garścią ciekawostek na temat Islandii, zwłaszcza jeśli rozważasz podjęcie pracy i przeprowadzkę do tego kraju.

Ciekawostki o Islandii 

 1. Nietypowym islandzkim przysmakiem jest hakarl, czyli zgniłe mięso rekina grenlandzkiego. – Więcej informacji na temat kuchni islandzkiej. 
 2. Do początku IX wieku Islandia była pustelnią irlandzkich mnichów. 
 3. Islandczycy są narodem, który w przeliczeniu na jednego mieszkańca posiada najwięcej książek. Nie jest to tylko symboliczne, Islandczycy dużo czytają, co ciekawe, bardzo często sami piszą i wydają książki. 
 4. W Islandii znajduje się około 10.000 wodospadów. 
 5. Wafelki Prince Polo są w Islandii jednymi z najpopularniejszych słodyczy oraz towarów importowanych.
 6. Islandczycy piją najwięcej Coca-Coli na świecie, przeliczając na jednego mieszkańca. Przypuszcza się, iż jest to związane z produkcją tego napoju na obszarze kraju.
 7. Narodowym zwierzęciem jest sokół białozór.
 8. Małżeństwa homoseksualne są legalne od 27 czerwca 2010 roku.
 9. Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 30,5 °C i zmierzona została w Djúpivogur.
 10. Pierwsze dziecko kobiety rodzą, mając średnio 27 lat.
 11. Średni zarobek w 2022 roku – 428 000,00 ISK w przeliczeniu 14 812,04 PLN. (kurs z dnia 11.10.22)
 12. W Islandii przez ostatnie 1000 lat język nie został poddany zbyt wielu zmianom. Mogą oni bez problemu czytać stare sagi. Jest to jedyny taki język w Europie – jednocześnie jeden z najtrudniejszych.
 13. W Islandii jest dwa razy więcej owiec niż samych mieszkańców. Według niektórych danych, na jednego mieszkańca Islandii przypadają nawet 3 owce. 
 14. Islandzkie nazwiska powstają od imienia ojca (nazwiska patronimiczne), gdy rodzi się córka dodaje się końcówkę dottir, natomiast gdy syn – son. Przykład: jeśli ojciec ma na imię Eidur, to nazwisko jego syna będzie brzmiało Eidurson, natomiast córki Eidurdottir.
 15. Rocznie na Islandię przybywa 3 razy więcej turystów, niż kraj posiada mieszkańców.
 16. Wg wielu sondaży, Islandczycy są jednymi z najbardziej szczęśliwych ludzi na globie.
 17. Na Islandii kręcono zdjęcia do m.in. Gry o tron oraz Jamesa Bonda. 
 18. Na Islandii jest 15 czynnych wulkanów, a sama Islandia leży na łączeniu płyt tektonicznych. 
 19. Narodowym sportem islandzkim jest piłka ręczna. 
 20. Diamond Beach to czarna plaża znajdująca się nieopodal laguny lodowcowej. Nazwa nawiązuje do odłamków lodowca wyrzucanych przez morze na brzeg, które wyglądają jak małe diamenty.
 21. Ponad 70% Islandczyków należy do kościoła luterańskiego.
 22. Poziom przestępczości w Islandii jest niezwykle niski. Policjanci nie noszą przy sobie broni, a w więzieniach znajduje się niecałe 200 więźniów. To jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie.
 23. Ponad 60% mieszkańców Islandii żyje w stolicy kraju – Reykjaviku.
 24. McDonald’s swoją jedyną otwartą restaurację w Islandii musiało zamknąć w 2009 roku z powodu małego zainteresowania wśród mieszkańców.
 25.  W Islandii sklepy oraz urzędy są otwierane dużo później niż w Polsce – najczęściej około godziny 11:00. Nie oznacza to jednak, iż są otwarte do późnych godzin nocnych. Oczywiście możemy znaleźć sklepy całodobowe, jednak nie są one powszechne.
 26. Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach. Są one eksportowane na całą Europę. 
 27. Największą grupą obcokrajowców zamieszkujących ten kraj są Polacy. Można ich spotkać w każdym zakątku wyspy.
 28. Dawanie napiwków jest w Islandii uznawane za obraźliwe.
 29. W Islandii nie występują komary i kleszcze.
 30. Islandia nie posiada połączeń kolejowych. Można spotkać tylko niewielką liczbę autobusów, które mają słabe połączenie komunikacyjne. Drogi położone są zazwyczaj wzdłuż wybrzeża, tak aby nie naruszać flory i fauny wyspy. 

Islandia jako nowe miejsce do pracy i życia?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Islandii polecamy nasze artykuły dot. islandzkiego numeru identyfikacyjnego kennitala oraz dodatków socjalnych w Islandii

Islandia to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Pomimo wysokich cen i kosztów życia, Islandczycy zarabiają bardzo dużo i stać ich na spokojne życie. Islandia jest miejscem idealnym do podjęcia nowej pracy oraz przeprowadzki z rodziną. Niski poziom przestępczości gwarantuje wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Praca w Islandii

Poszukujesz pracy w Islandii? Sprawdź nasze oferty pracy. Jeśli chciałbyś z nami porozmawiać, zadzwoń +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu. Nasi rekruterzy pomogą dobrać odpowiednią ofertę dla Ciebie oraz przeprowadzą przez cały proces rekrutacji, a także będą wspierać i pomagać podczas pracy za granicą. 

Dlaczego powinieneś nam zaufać? Sprawdź wszystkie benefity, które na Ciebie czekają oraz sprawdź opinie od naszych Pracowników