2019
Czerwiec 28
SILVERHAND
SILVERHAND
Zdjęcie rodziny w Islandii

Jakie dodatki socjalne w Islandii?

 

Polacy wyjeżdżają do pracy do coraz bardziej egzotycznych krajów. Jednym z nich jest Islandia, znana przede wszystkim z pięknej przyrody i… hojnego systemu zasiłków.

Według statystyk prawie połowa wszystkich imigrantów na Islandii to Polacy. Liczby nie robią może dużego wrażenia – na stałe mieszka tam tylko kilkanaście tysięcy naszych rodaków. Warto jednak pamiętać, że drugie tyle przebywa tu na kontraktach lub w pracy tymczasowej, a w całym kraju żyje niewiele ponad 300 tys. osób. W obliczu niepewności związanej z Brexitem i przeciągającej się kiepskiej sytuacji gospodarczej w krajach południa Europy, wielu Polaków szuka pracy za granicą w mniej oczywistych miejscach, takich jak właśnie Islandia. Do krajów nordyckich szczególnie przyciągają wysokie pensje i świadczenia socjalne. Nie inaczej jest w przypadku Islandii.

 

Zasiłek dla dzieci na Islandii – stawki

Do Szwecji, Danii, Norwegii czy właśnie Islandii najchętniej migrują młode rodziny. Zaplecze socjalne dla rodziców i ich dzieci to coś, z czego słyną kraje na bliższej i dalszej północy Europy. W Islandii zasiłek należy się na dziecko, które:

  • mieszka w Islandii i ma mniej niż 18 lat, a jego rodzic ma prawo pobytu w tym kraju
  • mieszka w Polsce lub innym unijnym kraju, a jego rodzic pracuje w Islandii lub podpada pod islandzki system ubezpieczeń.

Ciekawostką dotyczącą islandzkich zasiłków na dzieci jest to, że są płacone dwa razy w roku. Po otrzymaniu zeznania podatkowego za zeszły rok urząd wypłaca pierwszą ratę w czerwcu, a drugą w październiku. W związku z tym podane poniżej maksymalne kwoty zasiłków na dzieci na Islandii w 2019 roku dotyczą całego roku, a nie jednego miesiąca:

  • pierwsze dziecko w przypadku par – 234 500 koron (czyli ok. 7000 zł rocznie)
  • każde kolejne dziecko w przypadku par – 279 200 koron (ok. 8500 zł rocznie)
  • pierwsze dziecko w przypadku samotnego rodzica – 390 700 koron (ok. 11 700 zł rocznie)
  • kolejne dziecko w przypadku samotnego rodzica – 400 800 koron (ok. 12 000 zł rocznie)

Dodatkowy zasiłek w wysokości 140 tys. koron rocznie dostają rodzice o niskich dochodach, których dziecko ma mniej niż 7 lat.

 

Zasiłek dla bezrobotnych na Islandii

Aby go otrzymać, bezrobotny powinien zgłosić się do urzędu pracy pierwszego dnia po tym, jak został zwolniony. Może to też zrobić przez Internet. Przez pierwsze dwa tygodnie bezrobotny otrzymuje w przeliczeniu od ok. 2100 do ok. 8 tys. złotych miesięcznie zależnie od tego, jak długo pracował przed zwolnieniem. Ta pierwsza stawka to minimum, jakie przysługuje każdemu zwolnionemu, który spełnia podstawowe warunki.

Dodatkowo ok. 300 złotych dostają bezrobotni rodzice na każde dziecko, które jest na ich utrzymaniu.

Po pierwszym okresie, w którym bezrobotny otrzymuje zasiłek w odgórnie ustalonej wysokości, przechodzi na system powiązany z wysokością jego wcześniejszych zarobków. To do 70 proc. wcześniejszej pensji, ale nie więcej niż ok. 13 tys. złotych miesięcznie. Warto pamiętać, że zasiłki dla bezrobotnych przysługują tym, którzy pracują legalnie. Na Islandii pierwszy kontrakt może być wprawdzie zawarty ustnie, ale po maksymalnie dwóch miesiącach szef powinien dostarczyć go na piśmie. Nie wszyscy pracujący na Islandii Polacy tego pilnują. Niektórzy zdają się na agencję pracy i przeżywają duże rozczarowanie, gdy po zwolnieniu okazuje się, że byli zatrudnieni nielegalnie, a zasiłek im nie przysługuje. To między innymi dlatego trzeba dokładnie sprawdzać agencję pracy przed wyjazdem.

 

Inne zasiłki na Islandii

Osoby w trudnej sytuacji dodatkowo mogą się ubiegać o pomoc socjalną. Przysługuje ona tym, którzy mają prawo stałego pobytu, a więc Polacy, którzy są w kraju powyżej 90 dni i chcą skorzystać, powinni najpierw zadbać o formalności. Warto wiedzieć, że wielu mieszkańców pobiera też zasiłek mieszkaniowy na Islandii. To szczególnie istotne z punktu widzenia pracowników, którzy jeszcze nie do końca stanęli na nogi w nowym kraju, bo przysługuje właśnie tym, którzy mieszkają w wynajętym pokoju, hotelu robotniczym czy hostelu. Oba wymienione tu zasiłku można uzyskać w lokalnym urzędzie gminy.

 

 

Tekst został przygotowany przez:

logo zarabiaj.pl