fbpx

Ciekawostki o Austrii

2023
11 stycznia

Austria to piękny górzysty kraj. Zachwyca zarówno krajobrazami, jak i możliwościami i korzyściami płynącymi z mieszkania i pracy w tej cudownej krainie. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść ciekawostek, które ukażą, jak zachwycający i intrygujący jest ten kraj. 

Chcesz dowiedzieć się m.in. jaka znana światowa marka pochodzi z Austrii, jacy znani ludzie pochodzą z Austrii i co oznacza 5 w austriackiej szkole? W takim razie sprawdź poniższy artykuł!

30 ciekawostek o Austrii – przydatnych do podjęcia pracy i nie tylko! 

 1. Najstarszy ogród zoologiczny na świecie znajduje się w Wiedniu. Został on otwarty w 1752 roku.
 2. Zimowe igrzyska olimpijskie były organizowane w Innsbrucku dwukrotnie – w 1964 i 1976 roku.
 3. Popularny napój energetyczny Red Bull pochodzi z Austrii.
 4. W czołówce rankingów miast najlepszych do życia od wielu lat znajduje się Wiedeń. 
 5. Aby nie narazić się na pech, podczas wznoszenia toastu i stukania się kieliszkami należy patrzeć sobie w oczy. 
 6. Popularna we Francji bagietka pochodzi z Austrii. August Zang stworzył piec parowy, w którym według autorskiej receptury wypiekał puszysty chleb. Około 1837 roku przeniósł się na krótko do Paryża, gdzie rok później otworzył piekarnię Boulangerie Viennoise, w której sprzedawano właśnie słynne bagietki.
 7. Kolejnym francuskim, a właściwie austriackim przysmakiem jest croissant. Rogaliki zaczęto wypiekać na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami w 1683 roku. Croissanty pojawiły się we Francji razem z bagietkami w piekarni Augusta Zanga.
 8. W Austrii występuje odwrócony system oceniania w szkołach. Oznacza to, iż ocena 5 jest równoznaczna polskiej jedynce. 
 9. Ferdinand Porsche, urodzony w Austro-Węgrzech jest jednym z pierwszych konstruktorów samochodów. Jest on pierwszym twórcą samochodu z napędem na cztery koła. 
 10. Austria jest jednym z krajów, w których przypada największa liczba Nagród Nobla, na głowę mieszkańca. W sumie posiadają ich aż 19: 5 noblistów z chemii, 7 w medycynie, 3 w fizyce i po jednym w ekonomii oraz w literaturze, a także 2 pokojowe Nagrody Nobla.
 11. 60% energii w Austrii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a 1/3 zalesionych obszarów jest terytorium chronionym.
 12. W 2018 roku Austrię odwiedziło ponad 30 milionów turystów, co umiejscawia ją na 7 miejscu w rankingu najczęściej odwiedzanych krajów europejskich. 
 13. Jednym z najbardziej znanych Austriaków jest Arnold Schwarzenegger – były gubernator Kalifornii, filantrop, kulturysta, aktor i filmowiec. 
 14. Austria jest obszarem głównie górskim. Góry zajmują aż 62% powierzchni. W kraju tym można znaleźć ok. 430 ośrodków narciarskich, które w sumie dysponują ponad 7 tysiącami kilometrów tras narciarskich i ponad 2,5 tysiącami wyciągów.
 15. W Austrii zamieszkuje około 60 tysięcy Polaków.
 16. Flaga narodowa Austrii pochodzi z 1191 roku i jest jedną z najstarszych na świecie. 
 17. Jedna z najstarszych, w dalszym ciągu funkcjonujących firm na świecie to jedna z karczm w Salzburgu. Została ona otwarta w 803 roku. 
 18. Ostatni spis dot. religii został przeprowadzony w Austrii w 2001 roku. Wówczas około 74% Austriaków było wyznania rzymsko-katolickiego, około 5% stanowili protestanci, a pozostali byli innego wyznania. 
 19. W 2018 roku Austria zajęła 20. miejsce na świecie pod względem wskaźnika rozwoju społecznego.
 20. Pod względem PKB na jednego mieszkańca, Austria jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. 
 21. W Austrii Święty Mikołaj miał brata o imieniu Krampus, który zamiast wręczać prezenty szukał niegrzecznych dzieci, aby je ukarać.
 22. Pierwszą kawiarnię otworzył w Austrii Jerzy Franciszek Kulczycki. Lokal nazywał się „Pod Błękitną Butelką”.
 23. Cmentarz Centralny w Wiedniu (Wiener Zentralfriedhof) jest największy pod względem liczby pochowanych osób w Europie (3 miliony), zwłaszcza na swej niewielkiej powierzchni (2,5km2). 
 24. Na najsłynniejszym austriackim cmentarzu pochowano takie postaci jak: Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, ojca i syna Straussów czy  Falco.
 25. W Hallstatt znajduje się kopalnia soli, w której wydobywa się ją od 7000 lat.
 26. Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. 
 27. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości).
 28. Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
 29. Maszyna do szycia została wynaleziona przez austriackiego eksperta Josefa Maderspergera.
 30. Najbardziej “znanym” Austriakiem jest Adolf Hitler. 

Dlaczego warto pracować w Austrii?

Praca w Austrii to bardzo dobry pomysł dla osób znających przede wszystkim język niemiecki. Polecamy ten kraj przede wszystkim fachowcom, wykwalifikowanym w konkretnym zawodzie.

Austria jest położona dość blisko Polski, przez co częste zjazdy do najbliższych nie stanowią problemu. Podjęcie pracy przez naszą agencję zatrudnienia zapewnia taki komfort. Silverhand zapewnia również stabilną umową, możliwość pracy w nadgodzinach oraz wypłacania zaliczek, a także wiele więcej – sprawdź. Więcej korzyści płynących z pracy w Austrii znajdziesz tutaj

Nasi rekruterzy służą pomocną radą w doborze odpowiedniej oferty pracy, a także pomogą Ci podczas całego procesu rekrutacji oraz po podjęciu pracy w Austrii. Jeśli chciałbyś się z nami skontaktować, zadzwoń +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu.