Kraje skandynawskie do odwiedzin zachęcają m.in. zapierającymi dech w piersiach widokami. Mimo, że na pierwszy rzut oka często nie kojarzy się ze Skandynawią, Dania jest również jednym z nich. Ma ona jednak o wiele więcej do zaoferowania niż tylko fantastyczne widoki. Jest to kraj, w którym wszystko jest Hygge*.
*Hygge – oznacza komfort, wygodę, przytulność, używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia, zwłaszcza przez społeczeństwa skandynawskie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hygge
Duńska kultura pracy
Kultura pracy w Danii zdecydowanie różni się od tego, do czego przywykliśmy w Polsce. Duńczycy są zdecydowanie bardziej otwarci, przyjaźni, podchodzą do wielu spraw o wiele spokojniej, starają cieszyć się z życia w każdym jego momencie.
Work – life balance
Duńczykom bardzo zależy na oddzieleniu sfery prywatnej od zawodowej. Nie oznacza to jednak, iż nie budują relacji z innymi w miejscu pracy. Szanują oni po prostu czas swój oraz innych. Gdy kończą pracę, zajmują się swoim życiem prywatnym i codziennymi obowiązkami. Nie przynoszą oni również swoich problemów do pracy.
Godziny pracy i formy zatrudnienia
Duńczycy niechętnie pracują w nadgodzinach, ze względu na wcześniej przytoczone podejście do pracy. Częste wykonywanie nadgodzin wiąże się z pytania o samopoczucie oraz sytuację życiową. Co warto zaznaczyć, w przypadku osób zza granicy sprawa wygląda inaczej – są one możliwe, jeżeli wyrazimy taką chęć.
Pracownicy w Danii mają dość duży wpływ na kwestie formalne dot. swojej pracy. Mają wpływ na liczbę godzin pracy, formę zatrudnienia (standardowe oraz elastyczne formy zatrudnienia), miejsce swojej pracy (zdalnie lub stacjonarnie).
W Danii standardowy czas pracy wynosi 37 godzin w tygodniu i zwykle pracuje się od poniedziałku do piątku.
Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, średnia liczba godzin pracy dla krajów OECD wynosi 1765 godzin rocznie. Przeciętny Polak pracuje 1929, a Duńczyk jedynie 1540 godzin rocznie. Jest to związane zarówno z dużą ilością dni wolnych, którymi dysponują Duńczycy jak i ich podejściem work-life balance.
Środowisko pracy – przestrzeń
Miejsce pracy powinno sprzyjać wewnętrznemu poczuciu spokoju oraz harmonii. Wpływać pozytywnie na sposób myślenia oraz wytwarzać pozytywne wibracje.
W biurach widoczne są radosne, jasne kolory. Pracowników otacza dużo zieleni. Często zapalane są świeczki lub uruchamiane dyfuzory. Na porządku dziennym jest zajadanie się słodyczami czy domowymi wypiekami. Istotne jest stworzenie miejsc na krótkie spotkania przy kawie, mały stolik lub sofa są zdecydowanie mile widziane.
Miejsce spotkań w czasie pracy
Istotnym miejsce w budynku jest pomieszczenie, gdzie wszyscy mogą się razem spotkać i zjeść obiad. Celebrowane jest spotykanie się ze współpracownikami, budowanie więzi oraz tworzenie relacji. Wspólnie zjedzony posiłek pozytywnie wpływa na dalszą część pracy oraz nastawienie względem obowiązków. Podczas posiłków rozmawia się o wszystkim innym niż praca. Jest to moment w ciągu dnia, pozwalający na zaczerpnięcie oddechu.
Atmosfera i struktura pracy
Dla Duńczyków niesamowicie ważna jest atmosfera pracy. Istotnym jest, aby Pracownik wzbudzał zaufanie i sympatię, miał pozytywne wibracje. Atmosfera w pracy w założeniu ma być komfortowa dla wszystkich.
Budowanie relacji
Pożądane jest, aby Pracownik wyrażał swoje zdanie oraz opinie. Doceniane jest dzielenie się nowymi pomysłami oraz spostrzeżeniami.
Pracownicy mają swoje obowiązki, które muszą zostać zrealizowane w danym terminie. Jednak, sposób ich wykonania jest często dowolny. Stawia się na kreatywność oraz innowacyjność, są doceniani za wszelkie przejawy zaangażowania w pracę oraz rozwój zarówno firmy, w której pracują jak i własny.
Pomimo widocznych indywidualności, w Danii ceniona jest praca zespołowa. Duńczycy niezwykle ciepło odbierają zapytania o pomoc i radę. Udzielają ich szybko, sprawnie oraz szczerze. Pomoc innym jest dla nich ważna. Mieszkańcy Danii nie wstydzą się również pytać o takie rzeczy. Jest to dla nich oznaka chęci rozwoju oraz wymiany doświadczeń.
Płaska struktura
W miejscach pracy w Danii panuje nieformalna atmosfera oraz płaska struktura. Oznacza to, iż z każdym problemem można zgłosić się do Pracodawcy, niekoniecznie zaczynając od swojego przełożonego.
Płaska struktura odzwierciedla się w delegowaniu obowiązków. Nie jest to formalne żądanie, lecz często miłe zapytanie o zrobienie danej rzeczy.
W Danii popularne są częste i krótkie spotkania. Mają one na celu wsparcie przepływu informacji, a także omówienie bieżących rzeczy. Są one również wyśmienitą okazją do podzielenia się własnymi przemyśleniami. Pomimo wielu spotkań, sama biurokracja jest w tym kraju ograniczona do minimum.
Akcja integracja
Wiele miejsc pracy w Danii organizuje spotkania integracyjne dla Pracowników. Spotykają się w różnych okolicznościach. Mogą to być pikniki, wyjazdy weekendowe, rywalizacje sportowe. Jest to szczególnie często praktykowane w przypadku zatrudniania nowych Pracowników.
Duńczycy cenią sobie fair play, prostotę, skromność oraz brak agresywnych działań biznesowych. Ponadto są perfekcjonistami, istotne dla nich jest również poczucie celowości wykonywanej pracy. Dobra komunikacja sprzyja również świadomemu budowaniu własnej ścieżki zawodowej. Pracownicy są indywidualnościami, które potrafią i chcą pracować w grupie.
Stabilność pracy
Duńczycy często zmieniają pracę. Cenią sobie rozwój osobisty oraz wolność zawodową. Wysoka mobilność zawodowa jest oceniana pozytywnie. Duńczycy chętnie podejmują się nowych wyzwań. Szybko odnajdują się w nowych miejscach oraz przystosowują do panujących w nich zasad.
Okres bezrobocia
W Danii na porządku dziennym jest pozostawanie poza rynkiem pracy. Duńczycy rezygnują z obecnej pracy jeszcze przed podjęciem nowej. Mają oni wówczas krótki okres czasu, gdy przebywają na bezrobociu. Istotne jest, iż Dania posiada rozbudowany system socjalny, który pomaga w takich sytuacjach.
W Danii oprócz częstej zmiany miejsca pracy, popularne są liczne szkolenia. Duńczycy odbywają je zarówno przebywając na bezrobociu, jak i w czasie odbywania stosunku pracy. Jest to nazywane polityką aktywnego rynku pracy.
Podejście Duńczyków do życia i pracy
Według wielu raportów, m.in. World Happiness Report Duńczycy są najszczęśliwszym narodem (od wielu lat utrzymują się w ścisłej czołówce). Poziom szczęścia wśród obywateli Danii w 2013 roku wyniósł 7,7 w skali od 0 do 10. Dla porównania Polacy osiągnęli wynik na poziomie 5,8 i uplasowaliśmy się na 51 miejscu z 85.
Popularne w Danii słowo Hygge, według wielu jest nie do przetłumaczenia na inny język, a stan, który opisuje nie istnieje nigdzie oprócz Danii. Jest ono używane w odniesieniu do wielu sytuacji, przedmiotów itd. Hygge może być zarówno sobotnie spotkanie ze znajomymi, skarpetki, czy dzień w pracy.
Hygge w kontekście pracy dla Duńczyków oznacza, iż umilają swoje środowisko pracy. Korzystają ze świeczek, zajadają ciasto, dbają o dobrą atmosferę.
Sposób podejścia Duńczyków do pracy jest dla Polaków często niezrozumiały. Gdyby miał on zostać określony jednym konkretnym słowem, byłoby to arbejdsglæde, czyli być szczęśliwym w pracy.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (International Trade Union Confederation – ITUC) w 2014 roku stwierdziła, że Dania jest krajem, w którym panują najlepsze warunki do pracy.
Praca w Danii
Dania zachęca mnogością ofert pracy do wyboru. Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy naszych rekruterów w celu doboru odpowiedniej oferty – zachęcamy do kontaktu. Zadzwoń na numer +48 539 601 600 lub napisz na adres praca@silverhand.eu.