Wraz z początkiem roku 2020 pojawiło się wiele sprzecznych informacji odnośnie nazwy kraju. Aktualnie możemy spotkać się z nazwami Holandia, Niderlandy, The Netherlands czy też Królestwo Niderlandów. W Królestwie Niderlandów 1 stycznia 2020 roku nastąpiła zmiana nazwy. Czy aby na pewno tak się stało? Dlaczego nazewnictwo danego państwa nadal sprawia wiele problemów? Czy nazwa Holandia nadal obowiązuje? Jakiej nazwy używać w języku polskim? Jakiej nazwy używać w przypadku wyjazdu do Holandii do pracy?
Kontekst historyczny i geograficzny
Ustrój polityczny
Państwo to oficjalnie nazywa się Królestwem Niderlandów i oprócz znanego nam wszystkim obszaru, obejmuje też tereny zamorskie. Rządy w kraju pełni nie kto inny jak sam monarcha: Wilhelm-Aleksander, który stanął na czele Królestwa Niderlandów w 2013 roku. Przed nim władzę w Holandii sprawowała jego matka Beatrycze.
Niderlandy
Niderlandy to nazwa historyczna terenów w ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego. W związku z niesnaskami powiązanymi z przekazywaniem władzy Niderlandy z biegiem czasu zostały podzielone na część północną i południową, a władza była zagarniana przez rządy takich państw jak Niemcy, Austria czy Francja. W XVII wieku Północne Niderlandy uzyskały niepodległość. Z kolei Południowe Niderlandy dopiero na początku XIX wieku, kiedy to obie części państwa zostały połączone i utworzyły Zjednoczone Królestwo Niderlandów. W 1830 teren królestwa zmalał o dzisiejszą Belgię, stracił przedrostek „zjednoczone” i zyskał nazwę Królestwa Niderlandów.
Holandia
Holandia podzielona jest na 12 prowincji. Dwiema z nich są: Holandia Północna i Holandia Południowa, które z biegiem lat nabyły ogromną popularność. Cieszące się sławą holenderskie tereny turystyczne sprawiły, że cały kraj zaczął być nazywany Holandią, a największa część turystów jako swoją destynację wybierała właśnie obszary tych dwóch prowincji, które oferowały największą ilość atrakcji w Holandii.
Turystyka Holandii
Zmiana wizerunku
W październiku 2019 roku rząd w Hadze podjął decyzję o rebrandingu i nastąpiła zmiana nazwy z Holland na The Netherlands, która miała wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Przyczyną modyfikacji nazwy była chęć zmiany wizerunku kraju. Holandia kojarzy się głównie z dzielnicą Czerwonych Latarni oraz liberalnym podejściem do handlu i narkotyków. Wiąże się to z tym, że większość obcokrajowców nazwałaby Holandię krajem nie tylko tolerancyjnym bądź otwartym lecz także miejscem rozpusty. Dlatego właśnie Holandii została przypięta negatywna łatka kontrowersyjnego kraju.
Turystyka Amsterdamu
Malownicze krajobrazy, zabytki, tulipany, holenderskie wiatraki czy kultura również przyciągnęły tłumy turystów – niestety tylko w dwa regiony. Tak więc w obrębie prowincji Holandii Północnej oraz Holandii Południowej zaczął występować overtourism tj. nadmierna ilość turystów, a negatywne skutki turystyki zaczęły być coraz bardziej dokuczliwe. Amsterdam zamieszkuje 1 milion ludzi, z kolei rocznie Amsterdam odwiedza około 17 milionów turystów. Sam kraj liczy około 17 milionów mieszkańców. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady liczba turystów z innych państw wzrośnie, aż do 29 milionów. W związku z powyższym zaprzestano aktywnych działań marketingowych i turystycznych na danych terenach Królestwa Niderlandów, w szczególności jeśli chodzi o Amsterdam. Skupiono się więc na rozwoju innych regionów w Holandii.
Zmiana nazwy – kogo obowiązuje
Decyzja o zmianie nazwy dla instytucji krajowych w Holandii jest wytyczną, według której owe instytucje mają postępować. Odnosi się głównie do sektora turystycznego oraz sportowego. Nowej nazwy używają głównie: holenderskie firmy, ambasady, uniwersytety oraz urzędy w Niderlandach. Zmiana ma zachodzić od wewnątrz. W nowych dokumentach, broszurach (tym bardziej tych kierowanych do obcokrajowców) itp. nastąpiła zmiana nazwy i używa się już nazwy Niderlandy.
Królestwo Niderlandów – nowa strategia turystyczna
Nowa kampania marketingowa kraju ma zachęcić turystów do odwiedzania innych terenów Holandii, odkrywania nowych miejsc oraz piękna przyrody. Oficjalna decyzja dotycząca nazwy kraju wiąże się z szeregiem innych zmian. Zostało zmienione również logo, które aktualnie przybrało formę połączenia literek NL ze stylizowanym tulipanem. Poddana korekcie została również nazwa strony Holland.com.
Oficjalne stanowisko dotyczące zmiany nazwy w Polsce
Dla wszystkich państw poza Królestwem Niderlandów oficjalna wersja nazwy tego państwa pozostaje bez zmian. W roku 2019 w Holandii została podjęta decyzja, aby przekształcić poczynania turystyczne, marketingowe oraz wizerunkowe. Do nowych zaleceń przystosować się miały: holenderskie instytucje, uniwersytety, urzędy i ambasady z dniem 1 stycznia 2020 roku. Według postanowienia dotyczącego spraw krajowych inne państwa nie muszą dostosowywać się do zmian i mogą używać nowej nazwy „The Netherlands”.
W języku polskim używamy skróconej nazwy tego państwa – „Holandia” oraz pełnej – „Królestwo Niderlandów”.
Holandia czy Niderlandy – nazewnictwo w Polsce
W Polsce możemy nadal używać nazwy Holandia, lecz przebywając na terenie tego kraju bądź poza granicami Polski, używając języka np. angielskiego lub rozmawiając z Holendrami lepiej używać sformułowania The Netherlands. Jednakże decyzja o zmianie nazewnictwa jest wewnątrzkrajowa i nie wiąże się z apelem do innych państw o dostosowanie się do nazwy Niderlandy. Także w Polsce i języku polskim nazwa Holandia pozwala na bezproblemową komunikację. Jeśli zastanawiacie się więc jakiej nazwy używać – Holandia czy Niderlandy – śmiało możecie korzystać z nazwy Holandia.
Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Holandii, nasza agencja zatrudnienia Silverhand posiada wiele ofert skierowanych właśnie w tą część Europy. Możemy się pochwalić szeroką rzeszą zadowolonych pracowników.