Skip to main content

Jak obchodzone jest Wszystkich Świętych w innych krajach?

Dni wolne od pracy w Europie

Święta przypadające na 1 i 2 listopada w Rzeczypospolitej Polskiej w różnych krajach na świecie obchodzi się inaczej. Każde święto w zależności od kraju i kultury może wyglądać inaczej. W niektórych miejscach buduje się specjalne ołtarze, w innych ludzie wierzą, że zmarli nawiedzają ich po śmierci, w jeszcze innych się odwiedza groby zmarłych.

Obchody mogą trwać jeden dzień, całą noc bądź trzy dni. W różnych krajach używa się również odmiennych nazw: All Hallows Eve, Dia De Los Muertos, Bon, czy tzw. Pangangaluluwa. Wszystkich świętych w innych krajach obchodzone jest w najróżniejszych formach na całym świecie, przez Meksyk i Niemcy po kraje Azji takie jak Japonia.

Oprócz miejsc i sposobów obchodzenia tego wydarzenia warto wspomnieć o czasie. 1 listopada to nie jedyna data, kiedy ludzie na świecie wspominają swoich bliskich zmarłych. W innych krajach można uczcić pamięć zmarłych 31 października, 2 listopada, w pierwszą niedzielę listopada, a nawet w połowie lipca lub sierpnia. Pamięć o zmarłych w mniejszym lub większym stopniu jest ważna dla ludzi na całym świecie.

Wszystkich Świętych w Niemczech

Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech jest obchodzony zdecydowanie inaczej niż w Polsce. Niemcy przywiązują mniejszą uwagę do przygotowań do danego święta. Skupiają się oni na wyborze firm wyspecjalizowanych w sprzątaniu oraz dekorowaniu nagrobków na wieczór Wszystkich Świętych.

Niemcy są również bardziej różnorodne w kwestii wyznania religijnego w zależności od regionu i na obszarze poszczególnych landów można znaleźć wyznawców różnych religii. Dominuje wyznanie katolickie oraz protestanckie. Najbardziej widoczne obchody Wszystkich Świętych odbywają się w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Saary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. W pozostałych landach święto zmarłych nie jest aż tak ważne dla mieszkańców. 

1 listopad w Niemczech dostał miano „cichego dnia”. Oznacza to, iż w tym czasie całe rodziny poświęcają się skupieniu na zmarłych, wspominaniu ich oraz modlitwie. Jest to dzień, w którym trudno jest znaleźć miejsca obfitujące w głośną rozrywkę i radosne tłumy ludzi, gdyż wszyscy odwiedzają cmentarze i groby zmarłych.

Tradycyjnie Niemcy w dniu Wszystkich Świętych gromadzą się na cmentarzach. Obchody są bardziej wystawne niż te w Polsce. Można tu spotkać uroczyste procesje, urozmaicone w muzykę chóralną. Na nagrobkach oprócz tradycyjnych zniczy oraz kwiatów znajdują się również napoje oraz żywność.

Po wizycie w kościele i na cmentarzu, rodziny odwiedzają się i spotykają się na uroczystych obiadach przy zastawionym stole. Niemcy zjeżdżają się w rodzinne strony, aby uczcić pamięć zmarłych bliskich. Na stołach można spotkać między innymi struclę – plecione ciasto drożdżowe.

Warto wspomnieć, że obchody tego święta są bardziej widoczne w południowej części kraju, nie jest to dzień wolny od pracy. Oprócz tego, na popularności zyskuje amerykańskie Halloween, a w „cichy dzień” w niektórych landach obowiązuje zakaz wyświetlania niektórych filmów, np. „Żywot Briana”.

1 listopada w Norwegii

Dzień Wszystkich Świętych w Norwegii jest obchodzony głównie przez Polonię. Polonia Norweska co roku dba o wygląd nagrobków, zapala znicze na grobach zmarłych. 

Odnośnie samych Norwegów, trudnym byłoby szukać masowych wizyt na cmentarzach. Norwegowie do Dnia Wszystkich Świętych podchodzą o wiele skromniej i nie przywiązują do niego większej wagi. Odeszli od uroczystego obchodzenia tego święta.

Święto zmarłych było niegdyś świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy. Jednakże w momencie redukcji dni wolnych został on usunięty z listy. Obchody zostały również przesunięte z dnia 1 listopada na pierwszą niedzielę listopada.

W Norwegii od 2000 roku na popularności zyskały obchody Halloween 31 października. Tego dnia przeróżne stoiska, witryny sklepowe, stragany, sklepy są tematycznie przystrojone, można znaleźć maski i kostiumy, napisy „trick or treat”. W sklepach pojawia się przeogromny wybór akcesoriów i dekoracji halloweenowych. Z roku na rok świętowanie Halloween spotyka się z większym rozmachem oraz zainteresowaniem. Dzieci chodzą po domach prosząc o cukierek albo psikus.

Dzień Wszystkich Świętych w Austrii

Wszystkich Świętych w Austrii przypada na 1 listopada. Święto to obchodzi się podobnie jak w Polsce. Austriacy przystrajają groby bliskich zniczami, pojawiają się również kwiaty. Rodziny odwiedzają groby bliskich. Na cmentarzach odbywają się modlitwy oraz procesje. Obowiązkowe jest również poświęcenie nagrobków. Wspólna modlitwa o dusze zmarłych oraz pamięć o zmarłych jest obowiązkowym punktem zgromadzenia.

Austriacy w uroczystość Wszystkich Świętych upamiętniają również żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Organizowane są specjalne uroczystości.

Turmblasen, czyli muzyka wydobywająca się z gry na instrumentach dętych na wieży jest jednym z symboli zarówno tego dnia, jak i innych świąt w Austrii.

Popularnym zwyczajem jest również Krapfenschnappen. W dniu 1 listopada grupa ludzi przebiera się w białe stroje, nakłada na twarz futrzane maski i na głowy czapki. W rękach trzyma drewniane słupy z głowami zwierząt takich jak: koza, baran czy kogut. Wędrowcy odwiedzają przydrożne domy, urozmaicają dzień wierszykami, muzyką i śpiewem, a w zamian otrzymują pączki i pieniądze.

W Dniu Wszystkich Świętych na stołach nie mogłoby zabraknąć Allerheiligenzopf – plecionego drożdżowego ciasta. Wspólne jedzenie w wielu domach staje się obowiązkowym punktem dnia.

Dzień Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych w Holandii

Dzień Wszystkich Świętych nie jest w Holandii dniem wolnym od pracy. Holendrzy w większości nie są związani z żadną wiarą, ani nie wierzą w życie po śmierci, co wiąże się z faktem iż w większości nie obchodzą Dnia Wszystkich Świętych.

Mieszkańcy Holandii wyznają zasadę, iż ważniejsze jest to, co dzieje się teraz, aniżeli to, co wydarzyło się w przeszłości.

Jednakże niewielka liczba Holendrów wyznania katolickiego celebruje Dzień Wszystkich Świętych i odwiedzają groby oraz układają kwiaty i znicze.

1 listopada w Królestwie Niderlandów można się jednak spodziewać modlących się ludzi na cmentarzach, zapalających znicze czy uczestniczących w śpiewach z chórem kościelnym.

W Dzień Zaduszny Holendrzy z kolei wybierają się do kościołów w celu odebrania krzyżyków zmarłych. Krzyżyki wiesza się w specjalnym miejscu w kościele po pogrzebie wiernego i rodzina odbiera dany krzyżyk dopiero w najbliższy Dzień Zaduszny – Dzień Zmarłych.

A co z Dniem Wszystkich Świętych w Islandii?

Dzień Wszystkich Świętych w Islandii obchodzi głównie Polonia. 1 listopada na cmentarzu Fossvogur w Reykjaviku odbywa się modlitwa oraz upamiętnienie przy grupowej mogile marynarzy. Jest to nawiązanie do tragicznej śmierci Polaków w 1942 roku, którzy zatonęli u południowych wybrzeży Islandii.

Oprócz tego Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej udostępnia w tym czasie informacje o mszach odbywających się w poszczególnych miejscach dla Polonii w celu upamiętnienia zmarłych.

Wszystkich świętych w innych krajach obchodzone jest na wiele sposobów – ludzie przynoszą kwiaty na cmentarze, zapalają znicze. Jednak każdy poświęca ten dzień na pamięć o zmarłych i wspomina dusze tych, którzy odeszli.

Przebywając za granicą na emigracji, we Wszystkich Świętych można poczuć jakby bliscy byli nadal obok.

Silverhand w swojej ofercie posiada wiele ogłoszeń dot. wyjazdu za granicę.