Skip to main content

Stereotypy o europejskich nacjach – jak Polacy widzą innych?

Ciekawostki o Europie

Wiemy już co o Polakach myślą inne narodowości. Jednak na sprawę stereotypów można spojrzeć również od drugiej strony. Co my sami myślimy o obywatelach innych państw? Czy jesteśmy bardziej pobłażliwi?

Przyjrzyjmy się stereotypom i obalmy mity, aby wyjazd za granicę nie był aż tak zadziwiający!

Co myślimy o innych?

Każdy zna przynajmniej kilka utartych opinii na temat innych narodowości. Wiele z nich jest wyolbrzymionych, jednak w każdej kryje się przynajmniej małe ziarno prawdy:

Anglicy – Kojarzeni przede wszystkim jako tradycjonaliści, kochający rodzinę królewską pomimo wielu niefortunnych zdarzeń. Codziennie o 5 po południu muszą wypić swoją tradycyjną herbatę z mlekiem, której przez cały dzień piją ogromne ilości. Flegmatyczni dżentelmeni mówiący charakterystycznym akcentem, zadufani w sobie i nieszczerzy z sarkastycznym poczuciem humoru. Nie lubiący imigrantów. Angielska kuchnia jest paskudna, co świadczy o ich słabych umiejętnościach kulinarnych, a pogoda jest wiecznie pochmurna z opadami deszczu. Istnieją również przekonania, że Brytyjczycy mają nieładne uzębienie, uwielbiają piłkę nożną, piją ciepłe piwo i uwielbiają kolejki.

Belgowie –  Z natury uważani są za mało rozgarniętych. Naród „urzędasów” kojarzony głównie z wyśmienitą czekoladą. Należą do bardzo tolerancyjnych osób. Patrząc na belgijskie kobiety można odnieść wrażenie, że nie dbają o siebie i zawsze wyglądają tak samo. Belgowie uważają swoje państwo za nieistniejące i podzielone. Robienie interesów z Belgami nie należy do najprzyjemniejszych i wymaga wiele cierpliwości.

Holendrzy –  Wszędzie jeżdżą na rowerach z kieszeniami wypchanymi marihuaną. Typowy holender jest pewny siebie i bardzo skąpy. Ponadto sama Holandia kojarzona jest często z wiatrakami, serami oraz pięknymi polami tulipanów. Holendrzy uchodzą za ludzi o dziwnym sposobie bycia i poczuciu humoru, graniczącym ze złym wychowaniem. Holender mówi to, co myśli, lecz jest powściągliwy w emocjach, jest wysoki i świetnie jeździ na łyżwach. Holendrzy są ponoć również świetnymi handlowcami.

Duńczycy – Wszystko u nich musi być równe i uporządkowane. Każdy dom w Danii wygląda tak samo: jest takiego samego koloru i takich samych rozmiarów. Duńczycy nie chcą mieć problemów z prawem, płacą również wysokie podatki. Mieszkańcy Danii nie przejmują się ślubami. Jedzenie w Danii ponoć jest niezwykle tłuste.

Austriacy –  Powszechnie uważa się ich za jednakowych z Niemcami (czego oni sami nie znoszą). Z natury sztywni i ciężcy w kontaktach z innymi, w szczególności obcymi. Zapaleni miłośnicy muzyki klasycznej. Austriaków opisuje się jako znudzonych oraz sztywnych w kontaktach z ludźmi.

Norwegowie – Chłodni, pozbawieni uczuć. Nie należą do specjalnie towarzyskich osób, nie mówią zbyt wie. lecz wzbudzają zaufanie. Norweg jest zdystansowany, lecz po przełamaniu pierwszych barier, w Norwegu można zyskać przyjaciela na całe życie. Według Polaków Norwegowie mają nieciekawą kuchnie i zupełnie nie potrafią gotować. Podstawą relacji dla Norwegów jest zaufanie.

Islandczycy – Mówi się, że mieszkańcy Islandii wierzą w elfy. Dodatkowo obywateli tej wyspy uważa się powszechnie za… alkoholików! Kobiety w Islandii są uważane za niezbyt urodziwe, a wszyscy mieszkańcy są miłośnikami heavy metalu. Islandczycy są ksenofobami i rasistami.

Niemcy – A w jaki sposób widzimy naszych zachodnich sąsiadów? W pierwszej kolejności: osoby sztywne i uporządkowane, u których każde działanie jest dokładnie zaplanowane i przemyślane. Niemcy jeżdżą swoimi bogato wyposażonymi Volkswagenami wraz ze swoimi brzydkimi żonami – powszechnymi Helgami. Ponadto piją dużo piwa i jedzą dużo kiełbasy. Niemcy są punktualni i obowiązkowi. Bardzo lubią czystość, jednocześnie nie opuszczają żadnych festynów.

Wyjazd za granicę nie musi być pełen rozczarowań oraz walk ze stereotypami. Mamy nadzieję, że w powyższym artykule znaleźliście coś intrygującego.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem za granicę do pracy, nasza agencja posiada liczne oferty pracy w wielu krajach.