Wraz z wiosenną, słoneczną pogodą zbliżają się święta Wielkanocy. W Polsce kojarzone przede wszystkim z obfitym śniadaniem, pisankami i święconką. Jest to również czas odpoczynku i rodzinnej atmosfery. Jak spędzają te dni mieszkańcy Holandii, Finlandii, Norwegii i Islandii? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim artykułem, w którym dowiecie się o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu tego święta.
Holandia
Podczas świąt Wielkiej Nocy sklepy są otwarte i dla Holendrów to czas przede wszystkim na zakupy.
W Holandii podczas Wielkanocy wśród domowników rozdawane są prezenty.
Jajka nie są tak ważne na wielkanocnych stołach. Można tu znaleźć natomiast ciasto Paasstol – składa się ono głównie z bakalii i marcepanu.
Holendrzy nie kultywują tradycji wysyłania sobie kartek świątecznych.
Domy Holendrów ozdabiane są kwiatami: tulipanami, hiacyntami, a także żonkilami.
Przy wielkanocnym stole Holendrzy stukają się ugotowanymi jajkami. Tradycja ta wywodzi się z Niemiec. W tej zabawie wygrywa osoba, której skorupka jajek zostanie bez pęknięć najdłużej.
W Holandii nie obchodzi się Lanego Poniedziałku.
Finlandia
Wielkanoc w Finlandii to bardziej świeckie święto, w którym ludzie cieszą się z wiosny. Zwyczaje z nim związane to połączenie tradycji wschodnich, zachodnich i pogańskich.
Świętowanie zaczyna się w Niedzielę Palmową. Dzieci poprzebierane za czarownice wędrują od drzwi do drzwi. Każdemu napotkanemu recytują wierszyk w zamian oczekując słodyczy lub pieniędzy. Ten podobny do Halloween zwyczaj pochodzi jeszcze z czasów pogańskich.
W Wielki Piątek nie wolno rozpalać ognia, zamiatać podłogi i odwiedzać znajomych. W Wielką Sobotę natomiast rozpalane są tzw. Pääsiäiskokko, czyli wielkie ogniska, które odpędzają złe czarownice niepokojące ludzi oraz zwierzęta w okresie od Wielkiego Piątku do Wielkanocy.
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to czas wielkiego przebudzenia i radości, wzajemnych odwiedzin i hucznego świętowania.
Typowe wielkanocne danie to przede wszystkim Mammi. Sporządzana jest ze słodu i wody o wyglądzie czarnej owsianki, pieczona w kartonowych pudełkach i podawana ze śmietanką i cukrem. W smaku przypomina trochę masę makową.
Wielkanocnym przysmakiem są tutaj Jajka Mignon – zrobione z czekolady z nugatowym nadzieniem otoczone… prawdziwą kurzą skorupką! Popularne w tym czasie są również drożdżowe bułeczki zwane Pulla.
Do ważniejszych tradycji w Finlandii należy wyhodowanie własnej rzeżuchy i ozdobienie jej pisankami oraz jajkami z czekolady. Tak uszykowana stanowi główną dekorację na wielkanocnym stole.
Maam – typowe wielkanocne danie w Finlandii
Islandia
Wielkanoc w Islandii zaczyna się w Wielki Czwartek. Przerwa wielkanocna jest tutaj dłuższa niż ta bożonarodzeniowa, gdyż dni wolnych od pracy jest aż pięć. Z tego względu godziny otwarcia sklepów na wyspie są zmieniane.
W Wielkanoc wszystkie dzieci w Islandii poszukują wielkanocnych jaj ukrytych przez ich rodziców. Zwyczaj ten zawitał na wyspie około 1920 roku. Początkowo wielkanocne jaja były robione z tektury, które w środku wypełnione były słodkościami. Później przeistoczyły się w jaja czekoladowe – Páskaegg. Są dostępne w wielu rozmiarach – od rozmiaru 1 aż do rozmiaru 7, który jest wielkości ludzkiej głowy!
Na stołach królują posiłki z kaszy i zbóż oraz znajdziemy tutaj również dania z jagnięciny.
Islandczycy, którzy nie przepadają za słodyczami, które są główną częścią świąt, czekają na malshaettir, czyli islandzkie przysłowia. Wypowiadane przy wielkanocnym stole stają się tematem dyskusji wśród członków rodzin. Wiele z nich jest trudnych do przetłumaczenia, ponieważ pochodzą one z zamierzchłych czasów rządów wikingów.
Wielkanoc na Islandii to kolor żółty – znajdziemy tutaj wiele dekoracji w tym kolorze, głównie świeżych żółtych kwiatów ozdabiających wielkanocne stoły.
Islandzkie jajka czekoladowe mogą mieć rozmiar ludzkiej głowy!
Norwegia
Wielkanoc jest dla wielu Norwegów świętem o wiele ważniejszym niż Boże Narodzenie. Okres trwający od Niedzieli Palmowej do pierwszego dnia świąt nazywany jest w Norwegii cichym tygodniem (Den stille uke).
Już w Niedzielę Palmową można zauważyć przygotowania Norwegów do świąt. Wielu z nich zaczyna dekorować swoje domy w ozdoby w wiosenno-letnich kolorach.
W Wielki Piątek atmosfera zaczyna być bardziej świąteczna, w wielu miejscowościach organizowane są drogi krzyżowe.
Wielka Sobota to powrót do szarej rzeczywistości, sklepy znów są otwarte i nie wszyscy mają wolne. To również dzień, w którym dzieci mogą jeść do woli słodycze, tradycyjnie więc szukają w ogródkach czekoladowch jajek (Påskeegg) ukrytych tam przez wielkanocnego zająca (Påskehare).
W Niedzielę Wielkanocną Norwegowie zasiadają razem ze swoimi rodzinami do śniadania. Tak jak w Polsce, na świątecznych stołach królują jajka. Ciekawostka: ponoć w ciągu Wielkiego Tygodnia Norwedzy zjadają 21 milionów jajek!
Święta nie wiążą się dla nich z Zmartwychwstaniem Chrystusa ale raczej chodzi o ferie. Świąteczna wycieczka (Påsketur) dla większości Norwegów to wyjazd w góry, gdzie można zastać ostatni śnieg. Ważne, by zabrać ze sobą pomarańcze, kvikk-lunsj (norweski batonik) i krem do opalania.
Tak jak w wielu innych krajach europejskich święta te obfitują w słodkości. Sprzedaż słodyczy w tym okresie wzrasta o 32%. Oprócz wspomnianego już kvikk-lunsj Norwedzy jedzą także dużo pomarańczy i piją pomarańczowy napój Solo. W tym okresie zajadają się również wieloma słodkościami z marcepanu.
Święta Wielkiej Nocy Norwegom kojarzą się z… kryminałami (Påskekrim). W tym czasie w telewizji nadaje się bardzo dużo filmów i seriali kryminalnych oraz książek o takiej tematyce.
Kvikk-lunsj to typowy norweski batonik – obowiązkowo zabierany na wielkanocny Påsketur!
A jak Wielkanoc obchodzą Niemcy? Zobaczcie nasz wpis dotyczący wielkanocnych ciekawostek u naszych zachodnich sąsiadów.
Co kraj to obyczaj – z pewnością można stwierdzić porównując zwyczaje związane z Wielkanocą w różnych państwach. W wielu z nich kultywowana jest tradycja poszukiwania jajeczek ukrytych przez Wielkanocnego Zająca, w innych dziwić nas może chociażby norweski zwyczaj czytania powieści kryminalnych. Jednak wszędzie ten świąteczny czas wiąże się z rodzinną atmosferą.
Takich świąt właśnie Wam życzymy: spokojnych, rodzinnych i spędzonych przy obfitym, świątecznym stole!
Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji na urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub wycofanie zgody może negatywnie wpłynąć na niektóre funkcje i funkcjonalności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest ściśle niezbędny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez abonenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikacji w sieci łączności elektronicznej.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statystyka
Przechowywanie lub dostęp techniczny, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Techniczne przechowywanie lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnej współpracy ze strony dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od trzeciej strony, informacje przechowywane lub pozyskiwane w tym celu zazwyczaj nie mogą być użyte do zidentyfikowania użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.