Skip to main content

Jak nie dać się oszukać – na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu pracy za granicą?

Praca za granicą

Z pewnością każdy z nas słyszał wielokrotnie o firmach wyłudzających pieniądze od ludzi poszukujących pracy. Proceder ten dotyczy w dużej mierze kandydatów do pracy za granicą.

Fikcyjne wyjazdy, obozy pracy i wyłudzenia to niestety szara rzeczywistość, wobec której instytucje państwowe okazują się bezradne. Są jednak sposoby, by nie dać się naciągnąć.

 

  1. Nie wyjeżdżaj w ciemno

Jest to jedna z najgorszych praktyk wielu kandydatów. Choć wydawać by się mogło, że fala wielkiej emigracji jest już za nami i na zachodzie nadal brakuje rąk do pracy, nie możemy popadać w wyjazdową gorączkę.

Warto zadbać o to, by znaleźć pewną pracę chociażby na początek. Pamiętajmy, że często mimo gorących zapewnień znajomych na obczyźnie, nie zawsze znajdzie się osoba, która nam pomoże – zapewni nocleg i wesprze w znalezieniu pracy. Będąc w obcym kraju, doprowadzeni do ostateczności będziemy „łapać się” jakiejkolwiek pracy, często z gorszym wynagrodzeniem, a nawet na czarno.

 

  1. Czytaj uważnie ogłoszenia

Już sama treść ogłoszenia może budzić podejrzenia. Jeśli w ofercie nie znajdziesz żadnych informacji dotyczących firmy (nazwa, adres siedziby) lepiej nie ryzykuj! Naciągacze w ten sposób uniemożliwiają weryfikację. Uważaj również na informacje o płatnościach. Jeśli jakakolwiek firma wymaga od Ciebie płatności za pośrednictwo lub transport (płatne z góry) możesz już zacząć coś podejrzewać.

– Zgodnie z polskim prawem agencja zatrudnienia nie może pobierać wynagrodzenia od kandydata poszukującego pracy. – mówi Magdalena Cerecka, specjalista portalu Poloniusz.pl –  
Ich funkcjonowanie wiąże się ściśle ze świadczeniami pieniężnymi ze strony podmiotu zamawiającego usługi (tzw. firma „użytkująca” lub osoba prywatna). Warto zwrócić również uwagę na „obowiązkowe” i płatne kursy oferowane przez firmy pośredniczące. Nie chcielibyśmy płacić przecież za coś, co nie daje nam gwarancji zatrudnienia. – dodaje. – Firma, która będzie chciała nas zatrudnić zaoferuje nam szkolenie bezpłatne lub odpłatne w postaci potrąceń z wynagrodzenia.

Zwracajmy również uwagę na wynagrodzenie oferowane przez firmę. Oczywiście agencje prześcigają się w warunkach, jakie mogą zaproponować swoim pracownikom. Jednak wynagrodzenie, które jest znacznie większe niż to, które oferują konkurencyjne firmy powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Niestety nie wszystko złoto, co się świeci – warto porównywać wynagrodzenie
z innymi i nie dać się zwieść na „super kasę”.

 

  1. Sprawdzaj wiarygodność firmy

Gdy znajdziemy już idealne ogłoszenie warto jest jeszcze poświęcić trochę czasu na sprawdzenie wiarygodności firmy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj:

  • Strona internetowa – to jedna z ważniejszych wizytówek firmy. Znajdziemy na niej m.in. informacje o tym, gdzie się znajduje jej placówka, jakie rekrutacje prowadzi oraz jakie certyfikaty posiada. Często na stronach tego typu pojawiają się informacje o bieżących rekrutacjach. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy ogłoszenie, które czytaliśmy faktycznie pochodzi od danej firmy.
  • Media społecznościowe – to mniej formalne źródło wiedzy o firmie. Dzięki niemu możemy się zapoznać z opiniami o agencji, informacjami o jej działaniach, bądź zapisać się na kurs organizowany przez firmę rekrutującą. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie wszystkie instytucje korzystają z tej metody promocji.
  • Fora internetowe – w internecie bardzo łatwo możemy znaleźć opinie na temat danej firmy. Jeśli większość wypowiedzi będzie negatywna warto ponownie przemyśleć wysyłanie swojej aplikacji na ogłoszenie. Pamiętajmy jednak, że niektóre opinie mogą być dodawane przez pracowników danej firmy bądź konkurencję.

 

  1. Zadbaj o dokumenty

W tym przypadku chodzi nie tylko o posiadanie ważnych dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, czy dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie udostępniać ich osobom trzecim. Wyjeżdżając za granice warto jest dodatkowo skserować dokumenty.

Decydując się na emigrację zarobkową warto jest również podpisać umowę będąc jeszcze w kraju. Zabezpieczy nas to przed ewentualnym rozczarowaniem już po wyjeździe. Umowę należy dokładnie przeczytać, zwracając szczególną uwagę na:

  • Dane pracodawcy – muszą się zgadzać z danymi, które widzieliśmy w ogłoszeniu;
  • Warunki finansowe oraz bytowe – zwróćmy szczególną uwagę na to, co oferuje nam pracodawca. Jeśli zapewnia mieszkanie to sprawdźmy jakie są jego koszty oraz świadczenia dodatkowe;
  • Warunki ubezpieczeniowe – nie warto decydować się na pracę nielegalną, szczególnie
    w przypadku pracy poza granicami kraju, powinniśmy zadbać o odprowadzanie wszelkich podatków oraz składek społecznych;
  • Kary umowne – z reguły firmy określają w umowie karę umowną wynikającą
    z przedterminowego jej rozwiązania. Jeśli obawiacie się, że możecie nie dotrzymać warunków umowy, nie podpisujcie jej!

 

 

  1. Poznaj przepisy

Decydując się na wyjazd za granicę, warto poznać przepisy obowiązujące w danym kraju.
Może to nas ustrzec przed przykrym rozczarowaniem. Wyjeżdżając odnotujmy również adresy oraz numery telefonów do polskiej ambasady i stowarzyszeń polonijnych. Taka wiedza z pewnością żadnemu z nas nie zaszkodzi.

 

 

Co zrobić, gdy źle trafimy?

Jeśli warunki pracy znacząco odbiegają od warunków określonych w umowie, wówczas możemy wystąpić z roszczeniami do agencji zatrudnienia. W kraju, w którym pracujemy możemy liczyć na wsparcie ze strony: stowarzyszeń polonijnych, związków zawodowych, ambasady, inspekcji oraz urzędów pracy. W przypadku rażących odstępstw warto również dociekać swoich praw na drodze sądowej. Nasze działanie może zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości.

 

Tekst został opracowany przez:
poloniusz
www.Poloniusz.pl