Skip to main content

7 najbardziej nietypowych zawodów świata

Ciekawostki o Europie

W dobie cyfryzacji, zawodów przybywa w zaskakującym tempie. Potrzebujemy specjalistów w prawie każdej dziedzinie. Stałe jest również zapotrzebowanie na pracowników rzemieślniczych i zawodowców w dziedzinach prac fizycznych. Jednak istnieją na świecie zawody, które wykonuje zaledwie kilka osób, a niektóre z ich obowiązków są co najmniej nietypowe. Poznajcie 7 najbardziej nietypowych zawodów świata!

Upychacz pasażerów Oshiya

Oshiya zajmują się upychaniem ludzi do wagonów w tokijskim metrze. Nic w tym dziwnego, bowiem dziennie podróżuje nim około 8 milionów osób! Stanowisko to nie jest nowym wynalazkiem – pierwsze zostały obsadzone w latach 50 XX wieku.  Aktualnie Oshiya pracują na stacjach metra, na których pociągi przepełnione są w 120%. Ze względu na ogromny tłok w godzinach szczytu, aby uchronić kobiety ciężarne od niebezpieczeństwa oraz inne panie od nieetycznych zachowań mężczyzn, wprowadzone zostały wagony wyłącznie dla kobiet.

oshiya

Tester karmy dla zwierząt

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele karm dla zwierząt. Dla osobników dorosłych, ale również dla tych nowonarodzonych, dla kotów, psów, chomików, dla tych wykastrowanych i dla samic w ciąży. Producenci prześcigają się również w propozycjach smakowych dla naszych pupili – obok najzwyklejszej karmy, znajdziemy również takie dania jak duszona wołowina czy też pieczony indyk z warzywami. Decyzja, który produkt trafi w gusta czworonożnych klientów decyduje między innymi…tester karmy dla zwierząt. Osoba na takim stanowisku musi być spostrzegawcza i mieć wytężony węch. Musi zwracać uwagę na estetyczne walory pokarmu, jak i również na jego woń i przede wszystkim smak.
karma

Poszukiwacz piłek golfowych

Na polach golfowych piłeczki nie trafiają tylko do dołków, ale wiele z nich ląduje w zbiornikach wodnych. Nie zostają tam jednak na zawsze – za wyłowienie ich płacone jest poszukiwaczom piłeczek. Osoba na tym stanowisku powinna umieć nurkować oraz posiadać swój sprzęt do nurkowania. Każda znaleziona piłeczka to kilka centów. Jeden z reprezentantów tego zawodu może pochwalić się rekordową ilością znalezioną w ciągu jednego dnia – było to prawie 16 tysięcy białych piłeczek! Uzbierała się z tego kilkunastokilogramowa torba, ale również i niezła sumka!
zawodów

Opiekun wyspy Hamilton na Wielkiej Rafie Koralowej

Opieka nad tropikalną wyspą brzmi jak marzenie. Bo na czym może polegać taka praca, jak nie na wylegiwaniu się na plaży w blasku słońca? Opiekun wyspy musi zwiedzać okolice, z której stanu sporządza cotygodniowy raport. Najważniejsze jest jednak prowadzenie bloga tematycznego – codzienne dodawanie zdjęć i filmików video to duża odpowiedzialność! Pierwszy opiekun wyspy przypłacił pracę drobnym wypadkiem. Mimo iż wielokrotnie uniknął ataków kangurów lub rekinów, uległ oparzeniu przez meduzę wielkości główki od zapałki. Praca ta to jednak nie sama przyjemność, ale także wiele czyhających niebezpieczeństw.

zawodów

Wyławiacz rowerów 

Wyławiacz rowerów to bardzo popularny zawód w Holandii. Rocznie z kanałów wodnych w samej stolicy wyławiane jest nawet do 15 tysięcy rowerów! W Holandii średnio na jednego mieszkańca przypadają dwa rowery, a łączna długość tras rowerowych przekracza 4500 kilometrów!

rowerów

Zawodowy śpioch – tester łóżek / ogrzewacz łóżek

Pensja za leżenie w łóżku… Brzmi jak sen, a jednak to rzeczywistość! Na świecie istnieją dwa ciekawe zawody związane z cudowną czynnością, jaką jest po prostu leżenie na łóżku. Jedni zajmują się testowaniem materaców – po kilkugodzinnych testach muszą ocenić jak wygodny był dla nich materac: czy nie był zbyt miękki lub zbyt twardy, czy dokuczliwy ból w plecach ustąpił czy zaostrzył się. Innym ciekawym zawodem jest ogrzewacz łóżek – osoba, która ogrzeje Twoje łóżko przed Twoim powrotem do domu. Brzmi dziwnie, ale jednak są osoby, które korzystają z takich nietypowych usług.

łóżko

 

W dzisiejszych czasach z każdej czynności można uczynić dobrze płatny zawód. Bez względu na to czy jest to nurkowanie w poszukiwaniu piłeczek golfowych czy ogrzewanie cudzych łóżek. O istnieniu niektórych z nich nawet nam się nie śniło. Co Was najbardziej zaskoczyło w naszym zestawieniu? A może słyszeliście o jakimś innym nietypowym zawodzie?