fbpx

Wakacje według Polaków – a gdzie Ty je spędzisz?

2018
05 czerwca
Wakacje

Wakacje według Polaków

Czerwiec jest często ostatnią chwilą na planowanie tegorocznych wakacji. Jeśli ktoś jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji odnośnie urlopu, jest to najlepszy moment. A jak Polacy spędzą wakacje 2018?

 

Trochę statystyki

Według tegorocznego badania Holiday Barometr (realizowanego przez Grupę Europ Assistance wraz z IPSOS) na wakacje planujemy przeznaczyć średnio 4300 złotych. Zdecydowana większość rodaków decyduje się na wyjazd nad morze. Zadeklarowało tak, aż 58% badanych. Co trzeci badany preferuje wyjazd w góry. Podróżowanie oraz odkrywanie nowych miejsc to gratka dla 29% ankietowanych, natomiast 20% wybiera wakacje w mieście. W Polsce wymiar urlopu wynosi odpowiednio 20 dni dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat oraz 26 dni, dla tych których staż pracy przekroczył dekadę (z uwzględnieniem ostatniej szkoły). Na wakacjach spędzimy blisko połowę okresu urlopowego, czyli 10-14 dni. Dlaczego wybieramy konkretne miejsca na wakacje? Przede wszystkim decydujemy się na miejsca, które już znamy (stwierdziło tak 27% respondentów), w dalszej kolejności cenimy sobie pogodę oraz posiadane tam znajomości (po 18%). Gdzie śpimy? Z reguły Polacy decydują się na nocleg w hotelu – 40% ankietowanych. Blisko, co 3 z ankietowany wybiera prywatne mieszkanie lub obiekty typu Bed&Breakfast.  

Wakacje w Polsce

Prawie połowa Polaków (45%) deklaruje, że chce spędzić wakacje w Polsce. Myśląc o urlopie w ojczyźnie, wskazujemy przede wszystkim morze oraz góry. Warto jednak postawić na nowe, równie atrakcyjne kierunki. Nie zapominajmy o urokliwych Mazurach, czy tajemniczym Roztoczu. Idealnym rozwiązaniem dla zwolenników aktywnego wypoczynku, a zwłaszcza wspinaczki będzie Jura Krakowsko – Częstochowska. Nieco dalej na zachód, gdyż na Śląsku, warto odwiedzić kopalnie, które coraz częściej oferują opcję zwiedzania dla turystów, a także liczne zamki i pałace położone w tym regionie. Zwolennicy bliskiego kontaktu z naturą powinni udać się do Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Puszczy Białowieskiej lub Borów Tucholskich. Na uwagę zasługuje również dolina Biebrzy oraz Spała i znajdujące się nieopodal Turkusowe Źródła.  

Zagraniczne wyjazdy

W związku z coraz wyższymi cenami wakacji w ojczyźnie, wielu rodaków decyduje się na wyjazd poza granice kraju. Wśród standardowych lokalizacji znajdziemy przede wszystkim: Grecję, Egipt, Turcję, Hiszpanię, Bułgarię oraz Tunezję. Są to kraje, w których zazwyczaj nie wydamy zbyt dużo pieniędzy, jednak możemy liczyć na ciekawe atrakcje oraz liczne wycieczki. Wśród nowych i polecanych lokalizacji na lato 2018 znajdą się przede wszystkim kraje półwyspu bałkańskiego, takie jak: Albania, Chorwacja, Macedonia oraz Czarnogóra. Wszystkie te lokalizacje (poza Macedonią) posiadają dostęp do morza oraz cechują się pięknymi górskimi widokami i licznymi zabytkami. Jeśli chodzi o wyjazdy do konkretnych miast, Polacy stawiają raczej na Europę. Podczas badania Holiday Barometr, rodacy stwierdzili, że najchętniej odwiedziliby Paryż, Rzym oraz Nowy Jork.  

Polskie wakacje

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyjazd za granice, czy też spędzimy wakacje w ojczyźnie, postarajmy się, by czas ten był realnym odpoczynkiem od pracy. Zadbajmy przede wszystkim o to, by nikt nie zakłócał naszego wypoczynku, a także o to, aby nasz urlop był spędzony w taki sposób, jaki najbardziej lubimy. Może to być całodzienne opalanie na plaży, wyczerpująca wędrówka po górskich zboczach lub medytacja pośród cudów natury. Ważne jest jednak, by te wakacje były tylko dla nas i spędzone w sposób, jaki sobie wymarzymy.     Tekst został opracowany przez: