Polskie firmy popularne za granicą – znasz je wszystkie?

2018
29 maja
polskie firmy

               Coraz więcej Polskich firm staje się rozpoznawalnymi za granicą, odnosząc tam coraz większe sukcesy. Wielu obcokrajowców kojarzy nasz kraj z pierogami czy Lewandowskim. Już niedługo jednak do tego zestawienia mogą dołączyć produkty kilku polskich firm, których ekspansja na kraje Europejskie takie jak Włochy, Francja czy Wielka Brytania przebiega wyjątkowo sprawnie.

Polska krajem mlekiem płynącym

               U nas mniej lub bardziej znane, za granicą jednak coraz lepiej. Powoli stając się synonimem polskiego rynku dla obcokrajowców. Ile z tych firm znacie?
  • Mlekopl- okazuje się, że Polska spółdzielenia powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku w Grajewie, znajduje się dziś wśród 20 największych przetwórców mleka w Europie! Około 1/3 produkcji idzie na eksport i to nie tylko na kraje Europejskie. Najlepiej znane Polskie mleko jest we Włoszech.
  • Reserved-  ta marka odzieżowa wykupiła właśnie miejsce przy Oxfrod Street w Londynie. Jest to najpopularniejsza ulica handlowa w stolicy. Już niedługo otwarty będzie tam kolejny salon reserved. Jest to najdroższy metraż, jaki wynajmuje firma. Jednak nie najodleglejszy granicom Polskim. W ubiegłym roku sklepy otwarto również w Egipcie oraz w stolicy Kataru.
  • Solaris- zaczęło się od rodzinnej firmy pod poznaniem, dziś autobusy Solaris prezentują się na drogach w 29 krajach! Nie tylko u najbliższych nam sąsiadów, ale również w Izraelu czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Warto o tym pomyśleć przy najbliższej okazji korzystania z komunikacji miejskiej.
  • Ursus- nawet mieszczuch, powinien kojarzyć czym zajmuje się ta firma. Kolos mechanizacji polskiego rolnictwa, który zaczynał od małego czerwonego traktora. Dziś jego ciągniki niezwykle popularne są…w Etiopi. Firma zajmuje się również produkcją autobusów elektrycznych, które na chwilę obecną dostępne są tylko w Lublinie. Już niedługo jednak podbić mają również zagraniczne drogi.
  • CD Projekt- znane głównie z serii gry o „Wiedźminie” opartej na powieściach Sapkowskiego cieszy się niezwykłą popularnością za granicą. To właśnie egzemplarz tej gry ówczesny premier Tusk podarował poprzedniemu prezydentowi USA, Obamie.
  • Integer.pl spółka akcyjna- innowacyjność rozwiązania proponowanego przez tę firmę już dawno wykroczyła poza Europę. Z ich produktu korzysta się na Kostaryce, w Salwadorze czy też Gwatemali. A mowa o… paczkomatach!
 

Znacie jakąś firmę, którą można by dodać do tego zestawienia?