fbpx

Maturzyści – czy powinni wyjeżdżać za granicę od razu?

2018
22 maja
Maturzyści

Maturzyści za granicę…

Egzamin maturalny pozwala na zakończenie jednego z ważniejszych okresów edukacji młodego człowieka. Wykształcenie średnie jest obecnie wymagane w większości ofert pracy na terenie Polski. A jak jest za granicą? Czy maturzyści powinni emigrować zaraz po maturze? Czy warto?

Najdłuższe wakacje

Ostatni egzamin maturalny w tym roku odbywa się 25 maja. Oznacza to, że młodzi ludzie decydujący się na studia będą mieli aż 5 miesięcy wakacji. Jest to doskonała okazja, by wykorzystać ten czas na zarobienie, często pierwszych pieniędzy. Okres od czerwca do końca września często pokrywa się z czasem wzmożonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych, a także na wakacyjne zastępstwa. Tym samym zatrudnienie za granicą znajdą również osoby bez doświadczenia. Warto także podkreślić, że wakacyjny zarobek poza ojczyzną może pozwolić na pokrycie kosztów związanych ze studiami, zakupem pierwszego samochodu lub początkowymi wydatkami związanymi z przeprowadzką do innego miasta.

Pierwsze doświadczenie

Często zdarza się, że maturzyści decydują się na pracę wakacyjną, również po to, by zdobyć pierwsze doświadczenie na rynku pracy. Niestety w takich sytuacjach mogą liczyć na mniej prestiżowe stanowiska. Jednak dla pracodawcy, w późniejszym okresie życia, „kariera na truskawkach” w Szwecji będzie znacznie cenniejszym doświadczeniem niż analogiczne zatrudnienie w rodzimym kraju.

Język, kultura i znajomości

               Znajomość języka jest jedną z najcenniejszych umiejętności na rynku pracy. Oczywiście możemy w tym celu uczęszczać na różne kursy i szkolenia. Możemy również zdecydować się na wyjazd za granicę i rozwijać praktyczną znajomość języków obcych w prawdziwym życiu. Bez dodatkowych kosztów, a z wieloma zyskami. Wyjazd za granicę pozwala na jednoczesne zarabianie i zwiedzanie. Będąc zarobkowo w danym kraju, warto skorzystać z okazji, by poznać nowych znajomych, odmienną kulturę i tradycje. Często okazuje się, że kontakty z pracy potrafią przetrwać próby czasu i odległości.

Na wakacje, a może na dłużej?

               Przerwa wakacyjna jest idealnym okresem, by sprawdzić się w pracy za granicą. Oczywiście decydując się na wyjazd, musimy liczyć się również z tęsknotą za znajomymi i rodziną. Wiele osób może obawiać się zmiany otoczenia oraz tego, że nie będą mogły zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości.                Tym samym okres wakacji może być czasem próby, aby sprawdzić swoje siły w praktyce. Tylko w ten sposób będziemy mogli przekonać się na własnej skórze, czy emigracja zarobkowa jest dla nas i czy odnajdziemy się w innym kraju. Rzeczywistość najlepiej pokaże, czy zdecydujemy się na wakacyjną przygodę, czy też na dłuższy pobyt.

Przed wyjazdem

               Decyzja o wyjeździe powinna być w pełni przemyślana i świadoma. Nie warto poddawać się chwilowemu kaprysowi, czy też spontanicznej emigracji i szukaniu pracy już na miejscu. Niestety często okazuje się, że wyjazd bez uprzedniego przygotowania, może być jedynie nieprzyjemnym doświadczeniem.                Dlatego też warto postawić na sprawdzone i pewne oferty znanych firm. Przykładowe ogłoszenia z sezonowymi ofertami pracy można znaleźć na stronie: http://www.poloniusz.pl/praca-praca-sezonowa/ .       Tekst został opracowany przez: