System podatkowy w Norwegii

2019
22 sierpnia

Jak wyglądają podatki w Norwegii?

Norwegia to wymarzony kraj dla wielu Polaków. Kuszące są niezwykle wysokie zarobki, korzystny system ubezpieczeń społecznych i piękno tego kraju. Warto jednak pamiętać, że prócz wysokich stawek w Norwegii obowiązują również wysokie podatki. W dzisiejszym tekście przybliżymy Wam tamtejszy system podatkowy.   Jak już wyżej wspomnieliśmy, Norwegia może być dla niektórych rajem na Ziemi. Wszystko to za sprawą systemu ubezpieczeń i wszelkich świadczeń społecznych, które mają wyrównać poziom i jakość życia mieszkańców. Wiąże się to jednak z wysokimi podatkami, dzięki którym państwo ma fundusz na wsparcie poszczególnych jednostek.  

Wysokość i rodzaje podatków

  W norweskim systemie podatkowym kluczową rolę odgrywa ilość zarabianych pieniędzy. To od tych stawek zależne są progi podatkowe, bowiem obowiązuje tam skala proporcjonalna – im więcej zarabiamy, tym więcej należy przekazać na rzecz państwa. Nie jest to jednak sztywna zasada, ponieważ istnieje sporo ulg, dzięki którym można zmniejszyć obowiązujący nas próg podatkowy.   Wśród obowiązujących podatków są, podobnie jak w Polsce, bezpośrednie i pośrednie. Jako bezpośrednie wyróżniamy np. podatek dochodowych, od posiadanego majątku, od nieruchomości czy od spadku. Pośrednimi natomiast nazywane są kwoty doliczane do cen towarów i usług. Prócz tego uwzględniane są w procesie ich produkcji czy importu i eksportu do innych państw. Najprostszym przykładem jest VAT, która standardowo w Norwegii wynosi 25%, czy podatki akcyzowe, które najbardziej kojarzą nam się z alkoholem.  

Podatki dochodowe

  Niezależnie czy pracujesz czy prowadzisz działalność gospodarczą w Norwegii, jako rezydent musisz płacić podatki dochodowe. Zazwyczaj są one płacone przez firmę, w której aktualnie pracujesz. Podatek płacony jest co miesiąc, a odpowiednia kwota pobierana jest z pensji.   Progi podatkowe obowiązujące w Norwegii w 2019 roku:

●     do 174 000 NOK – 22%

●     od 174 500 NOK do 245 650 NOK – nadwyżkę mnożymy o kolejne 1,9%

●     od 245 650 NOK do 617 500 NOK – nadwyżkę mnożymy o kolejne 4,2%

●     od 617 500 NOK do 964 800 NOK – nadwyżkę mnożymy o kolejne 13,2%

●     od 964 800 NOK – nadwyżkę mnożymy o kolejne 16,2%

●     od 964 800 NOK – nadwyżkę mnożymy o kolejne 16,2%

 

Jak sprawdzić czy podatek faktycznie jest płacony?

  Aby móc płacić podatki musisz mieć założoną w urzędzie skarbowym specjalna kartę podatkową. Przy jej wydawaniu otrzymasz informację na temat spodziewanej wysokości podatków do zapłaty. Pamiętaj, że brak karty podatkowej może skutkować odliczeniem z wynagrodzenia aż 50% podatku.   Jeżeli nie masz pewności czy Twój pracodawca opłaca odpowiednie składki na rzecz Twojego ubezpieczenia i systemu podatkowego, możesz skontrolować to za pomocą prostego paska z wykazem zarobionych pieniędzy i wszystkich potrąconych kwot. Na dokumencie wydawanym z wypłatą (lub na życzenie pracownika) widnieją informacje ile dokładnie koron i na jakie składki zostały przekazane.    

Rok podatkowy – kiedy mam się rozliczyć?

Okres z którego corocznie należy się rozliczyć trwa, tak jak w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia. Na złożenie wszystkich potrzebnych dokumentów z ubiegłego roku masz czas do końca kwietnia.