Aktywne poszukiwanie pracy

2019
27 sierpnia

Jak aktywnie poszukiwać pracy?

Wysłałeś już dziesiątki CV, jednak pracodawca nadal nie dzwoni? Nic straconego! Aplikowanie na ogłoszenia to nie jedyna metoda na znalezienie idealnego zatrudnienia. Sprawdź, co możesz zrobić, by zdobyć pracę marzeń!

Własne ogłoszenie

Wiele portali internetowych oferuje kandydatom możliwość opublikowania własnego ogłoszenia. Pamiętaj, by w swojej ofercie określić swe najważniejsze umiejętności oraz doświadczenie. Warto również określić, jakiej pracy szukasz. Nie zapomnij o dodaniu swojego aktualnego kontaktu!

Dobrze mieć znajomych

Jak się okazuje, wiele firm rozpoczyna rekrutację od tzw. poleceń pracowniczych. Jest to system, który zakłada dodatkowe wynagrodzenie pracownika za polecenie kandydata do pracy. Oczywiście chodzi o osobę, która podejmie pracę (z reguły musi przepracować jakiś minimalny okres, by polecający otrzymał dodatek). Dlatego też, jeśli wiesz, że Twój znajomy pracuje w firmie, która może być zainteresowania Twoją kandydaturą na pracownika, nie wahaj się! Zapytaj, czy są poszukiwani pracownicy lub, czy mógłby dostarczyć Twoje CV do kadr.

Śledź branżę!

Jeśli jesteś zdecydowany, co chcesz robić, albo wybrałeś już nawet firmę, w której byłbyś idealnym pracownikiem, zadbaj o to, by być na bieżąco! Polub tematyczne strony w mediach społecznościowych oraz zapisz się do newslettera firmy. Dzięki temu lepiej poznasz branżę i będziesz jedną z pierwszych osób posiadających informacje o nowej rekrutacji.

Nie ma rekrutacji?

Czasami zdarza się, że firma, która nas szczególnie interesuje, nie prowadzi obecnie rekrutacji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy z własnej woli przesłali do kadr swój życiorys. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni naszą inwencję i przy najbliższej rekrutacji zapozna się z naszym CV w pierwszej kolejności.

Wyjdź do ludzi

Pracodawcy, coraz częściej poszukują pracowników „w terenie”. Dlatego, warto jest brać udział w różnego rodzaju targach pracy, czy też dniach otwartych. Jeśli wybierasz się, na takie wydarzenie musisz pamiętać o kilku rzeczach:
  • Zadbaj o strój – będzie to pierwsza okazja do przedstawienia swojej kandydatury. Zrób to dobrze!
  • Wydrukuj swoje CV oraz niezbędne dokumenty – pamiętaj o teczce, by aplikacje były uporządkowane i estetyczne. Nikt nie lubi pogniecionych papierów!
  • Bądź odważny – nie bój się podchodzić do przedstawicieli firm i zadawać pytania. Pracodawca uczestniczy w wydarzeniu po to, by znaleźć pracownika, więc Twój udział jest dla niego na wagę złota!
  • Nawiązuj kontakty – bierz wizytówki i namiary na osoby oraz firmy. Taka wiedza może być często przydatna!

Nie poddawaj się!

Często poszukiwanie pracy może byćczasochłonne, jednak nie warto rezygnować. Jeśli mimo biernego i aktywnego poszukiwania zatrudnienia nadal nie uzyskujemy kontaktu ze strony pracodawcy, warto przeanalizować CV. Może okazać się, że podaliśmy błędny numer lub nie załączyliśmy klauzuli. W trakcie poszukiwania pracy warto również zadać o rozwój swoich umiejętności. Znajomość języka obcego lub kursy doszkalające są zawsze w cenie!   Tekst został opracowany przez: