Plusy i minusy emigracji zarobkowej
Wyjazd za granicę zazwyczaj kojarzy nam się z lepszymi warunkami pracy i życia, zwiedzaniem i poznawaniem nowych ludzi. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Jakie są blaski i cienie emigracji?
Lepiej niż w ojczyźnie
Nie da się ukryć, że zarobki za granicą są zazwyczaj dużo wyższe niż te w kraju. Warto jednak pamiętać, że nic nie jest za darmo. Poza granicami również trzeba pracować, opłacać zakwaterowanie i wyżywienie. Sytuacja może być tym trudniejsza, że w ojczyźnie często mamy znajomych lub rodzinę, na których możemy polegać. Natomiast poza granicami kraju jest z reguły o wiele trudniej o takie wsparcie.
Poznaj kraj od środka
Kraj możemy odkrywać przez naukę języka obcego, filmy i opowieści. Jednak najlepszym sposobem będzie wyjazd do danego Państwa i poznanie jego mieszkańców. Emigracja poszerzy kompetencje kulturowe i językowe! Oczywiście trzeba pamiętać, że odrębny kraj to z reguły inne tradycje i zwyczaje, które jako goście powinniśmy uszanować.
Oszczędności na start
Wiele młodych osób decyduje się na wyjazd za granicę, z perspektywą zgromadzenia oszczędności i powrotu do ojczyzny z pewnym kapitałem. Często jednak okazuje się, że taki wyjazd przeciąga się w czasie, zaś osobie oszczędzającej coraz trudniej jest powrócić do ojczyzny.
Tęsknota na obczyźnie
Jak się okazuje, emigracja nie jest dla każdego. Wiele osób mimo znalezienia stabilnego zatrudnienia, nie jest w stanie wytrzymać w obcym kraju ze względu na odmienność kulturową i tęsknotę za bliskimi. Nowoczesne technologie pozwalają podtrzymać kontakty z rodziną oraz znajomymi, jednak nic nie zastąpi prawdziwej bliskości.
Co po powrocie?
Wielu emigrantów boi się powrotu do kraju. Ich obawy nie są bezpodstawne. Często jest tak, że osoba wyjeżdżająca do pracy jest zatrudniona w zupełnie innym zawodzie niż ten wyuczony w kraju. W dodatku dłuższy pobyt za granicą sprawia, że przyzwyczajamy się do określonych standardów i zachowań. Wiele znajomości zawartych jeszcze przed wyjazdem ulega rozluźnieniu, przez co mogą być trudne w odbudowaniu.
Przygoda
Nie da się ukryć, że emigracja jest wielką przygodą, ale również wyzwaniem. Osoba wyjeżdżająca do pracy jest poddawana wielu próbom – samodzielności, odporności na stres, czy też tęsknoty za rodziną. Warto jednak spróbować, by przeżyć w życiu coś niezwykłego i nie zastanawiać się, a co by było, gdyby…
Tekst został opracowany przez: