Skip to main content

Emerytury w Europie – gdzie są najwyższe?

Ciekawostki o Europie

Emerytury w Europie – gdzie seniorzy mają najlepiej?

Zapewne wielokrotnie słyszałeś od niektórych osób, że będą odpoczywać lub realizować swoje wielkie plany na starość. Niestety dla wielu osób na przeszkodzie staje niewysoka, polska emerytura. Nic więc dziwnego, że część z nas decyduje się na życie i pracę za granicą.

Popularnym stereotypem są zamożni seniorzy z Niemiec, którzy na całego postanawiają korzystać z życia – jeżdżą drogimi samochodami i dużymi grupami zwiedzają cały świat. A jaka jest prawda? Poniżej wyróżniliśmy najważniejsze informacje dotyczące emerytury w 5 najpopularniejszych wśród Polaków państwach. Zapraszamy do lektury!
 

Niemcy

 

Zacznijmy od wcześniej wspomnianego zachodniego sąsiada. Kilka lat temu, bo w 2012 roku w kraju doszło do zmian prawnych – wiek emerytalny został wydłużony do 67 roku życia. Kolejnym kluczowym czynnikiem są składki. Aby typowemu niemieckiemu pracownikowi przysługiwała emerytura musi on wcześniej odprowadzać składki przez co najmniej 5 lat.

Średnia wysokość emerytury różni się w stosunku co do płci i regionu. Dane z 2018 roku wskazują, że w mężczyźni w landach zachodnich otrzymywali średnio 1052 euro, zaś we wschodnich 1006 euro. Kobiety zaś na zachodzie dostają średnio 521 euro, a na wschodzie 514 euro. Podane stawki nie uwzględniają jednak żadnych dodatków.

Holandia
 

Państwowa emerytura w Holandii przyznawana jest wszystkim, którzy opłacali specjalne składki ubezpieczeniowe i pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego – 67 rok życia. Za każdy rok płacenia składek przewidywany jest zysk 2% “emerytury”. Sama wysokość emerytury ustalana jest 2 razy w roku przez rząd. Do postawy doliczane są również specjalne dodatki. Rok temu średnie stawki wyglądały następująco:

  • emerytura dla osoby samotnej: 1034€, dodatek urlopowy: 59€.
  • wysokość emerytury dla osoby samotnej z dzieckiem do 18 lat: 1312€, dodatek urlopowy: 73€.
  • emerytura dla osób mieszkających razem: 710€, dodatek urlopowy: 42€.

 

Szwecja

W Szwecji emerytura przysługuje już od 61 roku życia, choć ma to ulec zmianie. Aż do 2026 roku minimalny wiek będzie stopniowo podnoszony. Zgodnie z ustaleniami z lutego bieżącego roku seniorzy będą mogli zrezygnować z pracy mając 64 lat, a minimalną emeryturę gwarantowaną otrzymają po ukończeniu 67 lat.  Aktualnie minimalna szwedzka emerytura to około 785 euro. Pełną emeryturę można otrzymać po 40 latach przepracowanych na terenie Szwecji.

Dania

Duński wiek emerytalny to 65 rok życia bez względu na płeć. Świadczenia dla seniorów przysługują osobom, które przez co najmniej pięć lat mieszkały i pracowały w Danii. Pełna emerytura przysługuje jednak dopiero po czterdziestu latach składkowych i zgodnie z danymi z ubiegłego roku, wnosi średnio 12 965 DKK (ok. 7 400 zł przy aktualnym kursie). Nie bez powodu kraj ten nazywany jest emerytalnym rajem na ziemi.

Wielka Brytania

Ze względu na aktualną sytuację polityczną Wielkiej Brytanii temat emerytur dla obcokrajowców stoi pod znakiem zapytania. Biorąc pod uwagę aktualne przepisy, aby przejść na emeryturę mężczyźni muszą skończyć 65 lat, zaś kobiety 62. Za rok wiek ten zostanie ujednolicony i podniesiony do 66 lat. Podstawowa emerytura, wypłacana co tydzień, przysługuje osobie, która przepracowała 10 lat składkowych. Pełna stawka należy się zaś po przepracowanych 35 latach.

Podstawowa emerytura po minimum 35 latach i osiągnięciu wieku emerytalnego wynosi obecnie 159,55 funtów tygodniowo, czyli niecałe 795 zł przy aktualnym kursie.