Skip to main content

Jaki jest najlepszy sposób na to, by zostać elektrykiem?

Praca za granicą

Lista kilku sposobów na uzyskanie uprawnień elektryka

 

Zastanawiasz się nad zmianą pracy i przebranżowieniu na elektryka? Myślisz, że są potrzebne Ci do tego studia, technikum lub kursy zawodowe? Przygotowaliśmy zbiór informacji na temat najlepszego i najszybszego wykształcenia w zawodzie elektryka! Przeczytaj koniecznie!

 

Istnieje kilka sposobów na to, by zostać elektrykiem. Można ukończyć odpowiedni kierunek studiów, co niestety wymaga od Ciebie trochę czasu i większego wysiłku.Możesz obrać również nieco krótszą drogę, jaką jest technikum.

Jeżeli długie lata edukacji masz już za sobą to możesz uzyskać uprawnienia elektryka w poszczególnych ośrodkach egzaminacyjnych. Tutaj pomocne może być Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich lub Stowarzyszenie Polskich Energetyków.

 

Kursy i szkolenia

Najprostszym rozwiązaniem jest ukończenie kursu (często darmowego) w różnego typu centrach kształcenia zawodowego. Długość takiego kursu wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech semestrów i kończy się zaświadczeniem umożliwiającym przystąpienie do egzaminu przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Pozytywna ocena z egzaminu nie tylko potwierdza kwalifikacje, ale przede wszystkim daje uprawnienia państwowe do wykonywania danego zawodu. W obrębie jednego zawodu można zdobyć kilka kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku elektryka mogą to być :

•    uprawnienia w zakresie eksploatacji,

•    uprawnienia budowlane,

•    uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego,

•    uprawnienia rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP,

•    uprawnienia biegłego sądowego,

•    uprawnienia audytora energetycznego,

•    uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków,

•    uprawnienia specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej.

Zdobycie wszystkich kwalifikacji w zawodzie skutkuje otrzymaniem dyplomu technika. Warunkiem jest jednak ukończenie średniego poziomu wykształcenia.

 

Dodatkowa alternatywa

Otrzymanie tytułu technika w ten sposób jest znacznie bardziej opłacalne niż osiągnięcie tego poprzez ukończenie technikum. Po pierwsze, robiąc kilka kwalifikacji jednocześnie, można zdobyć  wspomniany tytuł znacznie wcześniej. Ale, co ważniejsze, dzięki posiadaniu kilku kwalifikacji w przyszłości łatwiej nam będzie zmienić zawód. W obrębie pokrewnych zawodów często wymagane są te same kwalifikacje. Posiadanie kilku z nich pozwala pracować w różnych zawodach. Przy czym do pracy przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem (niezależnie od ilości uprawnień, które posiadamy) konieczne jest uzyskanie kwalifikacji SEP oraz ukończenie odpowiedniego kursu BHP.

 

Chcę przejść odpowiednie szkolenie!

Jeżeli jesteś zdecydowany na zmianę to koniecznie sprawdź naszą pełną listę szkoleń Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich. Klikając na hiperłącze możesz sprawdzić gdzie i kiedy odbędą się kolejne egzaminy, dzięki którym zyskasz odpowiednie uprawnienia. Możesz na nich również odnowić swój nieważny certyfikat SEP.

 

Co gdy już zdobędziesz uprawnienia?

Po uzykaniu odpowiednich dokumentów możesz ubiegać się o pracę w zawodzie. Jeżeli jesteś zaintersowany pracą za granicą sprawdź nasze oferty pracy.
 

Równie potrzebna jak uprawnienia jest także znajomość języka kraju, do którego się wyjeżdża. Dlatego i w tym, postanowiliśmy Wam pomóc ;)