Skip to main content

Rozmowa telefoniczna z rekruterem – jak się przygotować?

Praca za granicą

Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Rozmowa telefoniczna z rekruterem jest zazwyczaj pierwszym bezpośrednim kontaktem z firmą. Warto pamiętać, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego zadbajmy o to, by kontakt ten zapewnił nam zaproszenie na dalsze etapy rekrutacji. Jak to zrobić?

Zaskoczony rozmową?

Znajdujesz odpowiednią ofertę pracy i wysyłasz CV. Teraz już tylko krok dzieli Cię od rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Odbierasz telefon i… dzwoni on. Jednak Ty jesteś na zakupach, w kinie lub w autobusie. Nie są to najlepsze warunki na rozmowę o swojej przyszłości.

Jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze możemy rozmawiać. Jeśli akurat znajdujesz się w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie podjąć dialogu – nie ukrywaj tego. Powiedz wprost, że w tej chwili nie możesz rozmawiać i umów się na następny kontakt. Pamiętaj jednak, że jeśli podałeś dokładny termin, w którym powinien zadzwonić rekruter musisz być wówczas przygotowany. Kolejnej szansy może już nie być.

Umawiając się na rozmowę z rekruterem uwzględnij swoje plany, a także prawdopodobne godziny pracy rozmówcy. Firmy z reguły pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18.

Wstępna weryfikacja

Rekruterzy często wykorzystują rozmowę telefoniczną jako czas na wstępną weryfikację Twoich kompetencji. Jeśli w ogłoszeniu jednym z warunków była np. znajomość angielskiego, bądź przygotowany, że rozmówca może zadać Ci kilka pytań w tym języku. Dlatego też warto odświeżyć sobie przydatne zwroty, które mogą paść w takiej rozmowie.

Warto również przypomnieć sobie najważniejsze elementy doświadczenia oraz wykształcenia, które zawarliśmy w CV. Możemy się spodziewać pytania o te kwestie naszego życiorysu.

Dobre wrażenie

To, w jaki sposób rozmawiamy przez telefon świadczy o nas jako o potencjalnym kandydacie, dlatego też warto postarać się o to, by przebiegła ona sprawnie i z zachowaniem wszelkich zasad.

Zwróćmy szczególną uwagę na:

Powitanie – odbierając telefon z nieznanego numeru, postarajmy się o uprzejmy ton głosu oraz odpowiednie słownictwo. Początek rozmowy nie powinien zaczynać się od: „Nooo”, czy zirytowanego „Słucham?!”.

Zachowanie kultury – starajmy się nie przerywać i nie wtrącać swoich wypowiedzi. Pozwólmy się wypowiedzieć potencjalnemu pracodawcy lub jego przedstawicielowi, a w odpowiednim momencie zadajmy własne pytania.

Unikaj niektórych zwrotów – w rozmowach nieformalnych wiele wypowiedzi może być dopuszczalne, jednak podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą warto wykluczyć takie zwroty jak: „taaaa”, „no dobra”, czy „yhm”.

Skupienie – postarajmy się, aby podczas rozmowy nic nas nie rozpraszało. Nie jedzmy, nie żujmy gumy i nie palmy papierosów – wszystkie te czynności bardzo słychać nawet przez telefon!

Pytania – zadawajmy tylko najistotniejsze pytania i nie przedłużajmy niepotrzebnie rozmowy, bardziej szczegółowe kwestie możemy poruszyć podczas spotkania na żywo.

 

 

Tekst został opracowany przez: