Skip to main content

Praca wakacyjna – czy tylko dla młodych?

Praca za granicą

Praca wakacyjna – czy tylko dla młodych?

Okres wakacyjny jest idealnym momentem na poszukiwanie zatrudnienia sezonowego. Utarło się przekonanie, że praca wakacyjna jest przeznaczona głównie dla uczniów i studentów. Jednak czy starsze osoby nie mają szans na tego typu zatrudnienie?

Dla kogo praca sezonowa?

Praca wakacyjna nie jest rozwiązaniem tylko dla młodzieży szkolnej. Również dorośli mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie w okresie od maja do września. Często jest to sposób na dorobienie do domowego budżetu, gdy pracownik nie posiada stałego miejsca zatrudnienia. Rozwiązanie to pozwala na zgromadzenie środków, które pomogą w utrzymaniu rodziny.

Wiele osób pracujących etatowo decyduje się poświęcić swój urlop na dorobienie w innej pracy. Okazuje się, że w niektórych branżach okres wiosenno – letni jest związany z zastojem, więc polscy pracodawcy są przychylni wobec dłuższych urlopów. Rozwiązanie takie może być dobre, jednak pamiętajmy, że każdy powinien znaleźć również czas na odpoczynek. W końcu nie samą pracą żyje człowiek!

Jak wybrać pracę sezonową?

W okresie wakacyjnym najłatwiej jest znaleźć pracę w rolnictwie, hotelarstwie, czy gastronomii. Pracodawcy często nie wymagają doświadczenia, jednak warto pamiętać, że brak wiedzy nie będzie nas zwalniał z intensywnej pracy. Zatrudnienie „na polu” lub w szklarni często wymaga wielogodzinnego wysiłku w niewygodnej pozycji, nierzadko również w wysokich temperaturach lub w zwiększonej wilgotności. W przypadku branży hotelarskiej oraz gastronomicznej będą to często długie godziny „na nogach”.

Pracodawcy poszukują także pracowników do innych branż – takich jak produkcja czy logistyka. Zapotrzebowanie wynika często z okresu wakacyjnego oraz nadmiaru zleceń okresowych.

Wybierając pracę sezonową, sprawdźmy dokładnie firmę, gdzie mamy pracować. Zwłaszcza gdy decydujemy się na wyjazd za granicę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tylko legalność zatrudnienia oraz rzetelność pracodawcy zapewnią nam dobre warunki mieszkaniowe, wypłatę wynagrodzenia oraz bezpieczny powrót do domu.

Kiedy zacząć?

Wakacyjnej pracy warto zacząć szukać już wczesną wiosną, jednak najgorętszy okres zaczyna się w maju. To właśnie wtedy pojawia się najwięcej ofert dotyczących pracy krótkoterminowej – jest najwięcej pracy w rolnictwie, a hotele i lokale zaczynają przygotowania do sezonu.

 

Tekst został opracowany przez: