Zmieniła się Twoja sytuacja zawodowa i nagle musisz szukać pracy? Dawno tego nie robiłeś i nie wiesz jak się za to zabrać? Przygotowaliśmy na Ciebie krótki przewodnik po rynku pracy.
Wielki Brat – Internet
Internet jest aktualnie najpopularniejszym miejscem do szukania informacji, nawet tych związanych z pracą. Nikogo więc nie dziwi, że to własnie Internet daje nawiększe szanse na zdobycie pracy. Można oczywiście korzystać z pośrednictwa urzędu pracy, prasy, bądź tzw. „ogłoszeń terenowych”. Niestety nie przynosi to najlepszych efektów.
Istnieje wiele portali z ogłoszeniami o pracę – zarówno portale zewnętrzne, publikujące ogłoszenia wielu firm, jak i strony agencji zatrudnienia. Prócz tego warto szukać również w mediach społecznościowych. Tutaj króluje Facebook, na którym istnieje wiele grup i fanpage’y z ofertami pracy. Część z nich dedykowana jest odpowiednim profesjom, dlatego też szukanie pracy będzie łatwiejsze.
Warto zachować jednak zdrowy rozsądek i pamiętać, że w mediach społecznościowych zgłoszenia nie są weryfikowane przez żadną zewnętrzna firmę.
Akcja reakcja!
Szybka aplikacja na interesujące stanowisko pracy naprawdę może zwiększyć twoje szanse. Spośród natłoku zalegających CV, pierwsze zgłoszenia niejako się wyróżniają, zyskując tym samym przewagę. Kto pierwszy, ten lepszy! Pamiętaj jednak, żeby aplikować na stanowisko zgodne z Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem.
Przyjaciel rekruter
Gdy już znajdziemy zadowalające nas ogłoszenie i zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną postarajmy się, by owo spotkanie nie było jedynie wywiadem, ale obustronną wymianą zdań. Osoby zajmujące się rekrutacją przyznają, że kandydaci, którzy starali się nawiązać z nimi jakikolwiek kontakt dłużej pozostają w ich pamięci, co zwiększa szanse na zatrudnienie. Dobrym sposobem na nawiązanie relacji jest zadawanie pytań, które jednocześnie będą wskazywały na to, że rzeczywiście jesteśmy zainteresowani danym stanowiskiem pracy.
Pamiętaj, że dużą przeszkodą może być stres. Przygotuj się na rozmowę – ułóż sobie kilka podstawowych scenariuszy z odpowiedziami na często powtarzące się pytania. Pomocne tu mogą też być głębokie wdechy tuż przed wejściem na rozmowę.
Permanentny rozwój
Pamiętaj, że chwilowy brak pracy nie oznacza, że możesz sobie odpuścić. Wykorzystaj wolny czas na naukę języków (np. korzystając z naszych kursów na YouTube) bądź ukończenia jakiegoś kursu. Co ważne, na niektóre kursy możesz otrzymać dofinansowanie. Warto zasiegnąć informacji w Urzędzie Pracy czy w Internecie. Certyfikatów nigdy dość!
Wszechstronność
Dla pracodawcy, jak również rekrutera ważnym kryterium jest gotowość kandydata do podjęcia pracy, która wyraża się między innymi w znajomości branży. Jeśli nie masz o niej pojęcia warto żebyś się z nią zaznajomił. Dobrze byłoby gdyby twoja wiedza nie ograniczała się jedynie do wiedzy z zakresu twoich obowiązków, ale całej branży.
Przydatne walory
Istnieje szereg cech i zachowań, które możesz nabyć, by zwiększyć swoje szanse, nie tylko na zatrudnienie, ale również na uzyskanie tytułu „Pracownika miesiąca”. O jakich walorach mowa?
- odwaga: przejawiająca się w podejmowaniu ryzyka, jak również inicjowaniu nowych rozwiązań
- optymizm: zarażanie pozytywną energią wszędzie jest mile widziane, szczególnie zaś w sytuacjach kryzysowych
- kreatywność: wbrew pozorom ta cecha przyda się nie tylko w artystycznym zawodzie. Spora doza pomysłów wywrze dobry wpływ na każdą działalność
- ugodowość: żadna firma nie byłaby zadowolona z pracownika, który nie jest skory iść na kompromisy
- koleżeńskość: nawet, jeśli nie będziesz pracownikiem miesiąca, utrzymywanie dobrych stosunków z innymi z pewnością dobrze wpłynie na twoje ogólną ocenę jako pracownika.
Zamiana w czyn
Ostatnią, najważniejszą wskazówką jest wcielenie powyższych wskazówek w życie.
Zatem, do dzieła!