Skip to main content

Praca za granicą dla par – czy to możliwe?

Praca za granicą

Czy praca za granicą jest dla par?

Decydując się na wyjazd do pracy za granicą, często nie chcemy rozstawać się z naszą drugą połową. A gdyby tak wyjechać do pracy z partnerem? Na co zwrócić uwagę i z jakimi problemami musi się zmierzyć każda z par?

Zalety wyjazdu z drugą połową

Decydując się na wyjazd z najbliższą nam osobą możemy liczyć na zyski ekonomiczne, takie jak:

 • Niższe koszty – dzięki wspólnemu wyjazdowi możemy często partycypować w kosztach lokalu. Jeśli firma zapewnia nam zakwaterowanie, wówczas warto podkreślić, że wyjeżdża się w parze. Takie zastrzeżenie może uchronić nas przed zbędnymi nieporozumieniami. Możemy się również dzielić wydatkami na życie oraz jedzenie.
 • Wyższe zarobki – zazwyczaj za granicą możemy liczyć na wyższe zarobki niż w ojczyźnie. Jeśli pomnożymy to razy dwa, okazuje się, że znacznie szybciej zgromadzimy satysfakcjonującą nas kwotę.
 • Oszczędność w kwestii kontaktu z naszą drugą połową – co prawda połączenia międzynarodowe są coraz tańsze, jednak nadal wiążą się z kosztami. Wielogodzinne rozmowy telefoniczne, czy też konieczność wykupu internetu, łączą się z dodatkowymi opłatami. Wyjeżdżając z kimś bliskim, zyskujemy znaczną oszczędność i bezcenną bliskość.

Poza standardową ekonomią liczą się również zyski emocjonalne wynikające ze wspólnej emigracji:

 • Brak rozłąki – kontakty na odległość mogą osłabić nawet najsilnijeszy związek. Odmienne realia życia i nowi znajomi sprawiają, że coraz więcej nas dzieli. Dlatego też wspólny wyjazd pozwala jeszcze lepiej cementować relację.
 • Tworzenie więzi – wspólna praca oraz czas, doskonale pielęgnują naszą relację. Dodatkowo wspólne poznawanie realiów danego kraju sprawia, że możemy razem planować przyszłość na emigracji lub w ojczyźnie.
 • Większe bezpieczeństwo – wyjeżdżając wspólnie do pracy za granicą możemy liczyć na większe bezpieczeństwo. Nie jesteśmy sami i zawsze możemy polegać na drugiej, już dobrze znanej nam osobie.

Wady wyjazdu w parze

               Wyjazd z bliską osobą często wiąże się również z wadami, takimi jak:

 • Problem z nawiązaniem nowych znajomości – często przebywanie w „swoim własnym sosie” może utrudniać nawiązanie nowych kontaktów. Okazuje się, że w parze zamykamy się na innych ludzi, gdyż wystarczy nam własne towarzystwo.
 • Nadmiar wspólnie spędzonego czasu – dotyka przede wszystkich osób, z którymi spędzamy czas nie tylko w domu, ale również w pracy. Oznacza to, że przebywamy z daną osobą 24 godziny na dobę, co w dłuższej perspektywie może wiązać się z nieporozumieniami i licznymi kłótniami.
 • Wspólna odpowiedzialności w pracy – jeśli pracujemy wraz z bliską nam osobą, wówczas musimy mieć świadomość, że nasze zachowanie może mieć wpływ na jej pracę i nastawienie współpracowników oraz przełożonych.
 • Jedno z partnerów może nie wytrzymać na emigracji – niestety wyjazd za granicę nie jest dla każdego. Nawet posiadając przy sobie bliską nam osobę, musimy liczyć się z brakiem pozostałej rodziny, czy też znajomych. Tęsknota może okazać się nie do zniesienia.
 • Komplikacje wynikające z rozstania – jeśli z jakichś powodów nasz związek się rozpadnie, wówczas musimy liczyć się z konsekwencjami wynikającymi ze wspólnej pracy, czy też mieszkania. Nie zawsze uda nam się rozdzielić relacje prywatne od pracy.

Kiedy zdecydować się na wspólny wyjazd?

               Agencje zatrudnienia coraz częściej oferują pracę dla grup oraz par. Wyjazd w duecie jest często łatwiejszy pod względem logistycznym oraz emocjonalnym. Jednak nie zawsze.

Wspólny wyjazd nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy jedno z partnerów ma już dobrą pracę w kraju lub posiadamy dzieci, których nie możemy lub nie chcemy zabrać na emigrację. Praca za granicą dla pary może być idealnym rozwiązaniem, ale tylko wówczas, gdy mamy doskonałe relacje w związku. Niestety wspólna migracja nie naprawi wszelkich niedomówień, dlatego wszystkie spory należy rozwiązać jeszcze przed wyjazdem.

               Zanim zdecydujemy się na emigrację, warto jest dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Tylko rzetelna ocena sytuacji pozwoli nam na przemyślaną decyzję, której nie będziemy żałować w przyszłości.

 

 

Tekst został opracowany przez: