Skip to main content

Urlop – jak efektywnie go spędzić?

Ciekawostki o Europie

Jak efektywnie spędzić urlop?

               Człowiek nie jest maszyną. Każdy z nas potrzebuje czasami wytchnienia i odskoczni od pracy. Długotrwały brak odpoczynku może skutkować spadkiem efektywności, a w konsekwencji wypaleniem zawodowym.

Dłuższy urlop

               Zakłada się, że przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien udać się na dłuższy 2 – 3 tygodniowy wyjazd. Okres taki pozwala na realizację 3 etapów urlopu, czyli: przystosowanie się do nowych warunków, odpoczynek, przygotowanie do pracy. Krótsze wakacje mogą być niewystarczające, by w pełni naładować akumulatory.

               Oczywiście powinniśmy również korzystać z weekendów oraz wolnych dni świątecznych. Odpoczynek od pracy oraz odpowiednie wykorzystanie tego czasu, z pewnością zaprocentują lepszą efektywnością i samopoczuciem.

Jak spędzić urlop?

               Niestety polska rzeczywistość często wyklucza realny wypoczynek podczas urlopu. Wolne przeznaczamy często na dorobienie w innej pracy, remont lub realizację dodatkowych obowiązków. Statystyki są bezlitosne. Wg TNS Polska, w ciągu ostatnich 5 lat aż 63% Polaków nie wyjechało nigdzie na wakacje.

               Idealny urlop to taki, który możemy spędzić zgodnie z własnymi preferencjami. Planując wakacje zastanówmy się, więc:

 • Z kim chcemy je spędzić – oczywiście na pierwszym planie jest rodzina oraz znajomi, jednak jeśli mamy jakieś konkretne zainteresowania np. taniec, wówczas warto zastanowić się nad wyjazdem tematycznym, który poza odpoczynkiem pozwoli nam na rozwój pasji;
 • Jaka lokalizacja nas interesuje – zastanówmy się, czy wolimy postawić na już sprawdzone miejsca, czy też zwiedzić zupełnie nowe rejony, które miejsce będzie dla Ciebie lepsze – morze, góry, a może Mazury;
 • Jaki rodzaj wypoczynku będzie dla nas najlepszy – jeśli jesteśmy zwolennikami pasywnego spędzenia czasu, nie forsujmy się podczas górskich wycieczek. Najważniejsze by, wypoczynek sprawiał nam satysfakcję i pozwalał na pełen relaks.

Czy potrzebujesz wolnego?

               Często nawet po weekendzie możemy czuć zmęczenie. Jednak jakie są czynniki wskazujące na to, że to już pora na urlop?

Potrzebujesz wolnego, jeśli:

 1. Jesteś ciągle zmęczony i przytłoczony obowiązkami, nie tylko tymi w pracy.
 2. Nie masz motywacji do pracy, tracisz dotychczasowe ambicje.
 3. Popełniasz drobne błędy, które z czasem będą coraz istotniejsze.
 4. Źle się czujesz fizycznie – odczuwasz bóle głowy, problemy z trawieniem, wszystko Cię boli.
 5. Przytyłeś i masz ochotę na słodycze lub niezdrowe przekąski.
 6. Masz problemy ze snem lub śnią Ci się wakacje.
 7. Twoja cera jest blada, ma plamy lub wypryski.
 8. Inni mówią Ci, że potrzebujesz wakacji.

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej 3 z powyższych punktów, to znaczy, że nie ma na co czekać i już najwyższa pora na urlop! Wybierz interesującą Cię lokalizację oraz rodzaj aktywności i oddaj się wypoczynkowi.

 

 

Tekst został opracowany przez: