Skip to main content

Najpopularniejsze kierunki studiów – co warto wybrać w przyszłym roku?

Ciekawostki o Europie

               Wielu uważa, że wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji młodego człowieka. Dla niektórych tylko, dla innych aż 3 lata. Bez wątpienia nasz czas jest cenny, więc zazwyczaj ta decyzja zostaje intensywnie przemyślana przez potencjalnych studentów. I chociaż rynek pracy to jedna z najważniejszych zmiennych przy wyborze przyszłościowego kierunku czasami idzie się po prostu stadem. Oto najpopularniejsze kierunki na rok akademicki 2017-2018.

  • Informatyka– już od paru ładnych lat ten kierunek plasuje się na liście najbardziej pożądanych, pomimo niepodważalnej ilości nauki i pracy wymaganej na tym kierunku. I o zgrozo, matematyki! Kandydatów pociągają wysokie zarobki oraz praktycznie zerowe bezrobocie po ukończeniu studiów.
  • Ekonomia i menadżerstwo- wśród kierunków ekonomicznych ta relatywnie nowa opcja cieszyła dużym zainteresowaniem. Studia międzykierunkowe to dwa razy więcej pracy. Łącząc w sobie dwa kierunki, pozwalają zdobyć więcej kwalifikacji, w krótszym czasie.
  • Studia orientalistyczne- o jedno z 25 wolnych miejsc ubiega się tam około 500 chętnych. Bez wątpienia te kierunki są najmniej płodne, jeśli chodzi o liczbę absolwentów. A oznacza to mniejszą konkurencję!

Co w Poznaniu piszczy?

               Klasyka klasyki. Do najbardziej obleganych kierunków studiów w tym mieście należą:

  • Psychologia- ponad 1,3 tysięcy osób zarejestrowanych
  • Prawo- ponad 1,3 tysięcy
  • Filologia Angielska- ponad 1,1 tysięcy

Zdecydowanie więcej osób wyraziło w tym roku chęć na studiowanie w Poznaniu kierunków takich jak: geodezja i kartografia, filologia norweska oraz duńska. Samych zainteresowanych studiowaniem na poznańskiej uczelni UAM było o ponad tysiąc więcej niż w poprzednim roku.

Stoisz przed podobnym wyborem?

               Nie zawsze, gdy mamy do dyspozycji wszelkie wymagane dane, ułatwiają one podjęcie decyzji. W przypadku wyboru kierunków studiów w szczególności. Nie zawsze liczba chętnych na dany kierunek odzwierciedla zapotrzebowania rynku pracy. Studia studiom nierówne. A w tym wszystkim jesteś przecież jeszcze Ty! W takim przypadku warto poszukać pomocy- nie ważne, czy będą to nasze pierwsze studia. Doradztwo zawodowe może pomóc w każdym momencie. Nie warto męczyć się, wypełniając utarte schematy. Pomoc przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów możemy znaleźć u grupy Silverhand, pod tym linkiem.