Skip to main content

Podwójne opodatkowanie – czy da się go uniknąć?

Prawo i podatki

Osoby pracujące za granicą, często spotykają się z dylematami dotyczącymi płacenia podatku dochodowego. Z reguły ograniczają się tutaj do rozliczenia tylko w kraju, w którym uzyskują zarobki. Jednak czy słusznie? Na czym polega podwójne opodatkowanie oraz jego unikanie?

Czym jest podwójne opodatkowanie?

Podwójne opodatkowanie oznacza dwukrotne opodatkowanie tego samego przedmiotu opodatkowania. Proceder może dotyczyć np. dochodu, spadku lub majątku.

Kiedy podwójne opodatkowanie?

Zgodnie z przepisami podwójne opodatkowanie w przypadku dochodów może Cię dotyczyć, gdy:

  • Zostałeś oddelegowany do pracy za granicę na krótki okres;
  • Przeniosłeś swój zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju, gdzie mieszkasz i szukasz pracy;
  • Jesteś pracownikiem transgranicznym, czyli pracujesz w innym kraju, niż ten, w którym mieszkasz;
  • Na emeryturze mieszkasz w innym kraju, niż ten, który wypłaca Ci świadczenie.

Kiedy zwolnienie z podwójnego opodatkowania?

Większość państw podpisała porozumienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, dzięki którym w powyższych sytuacjach, możemy uniknąć nadmiernego płacenia podatków. Wówczas możesz:

  • Płacić podatek w kraju zamieszkania, pomniejszony o podatek uregulowany w kraju wykonywania pracy;
  • Podatek płacony w kraju zatrudnienia może być jedynym opodatkowaniem (dochodzi do zwolnienia z podatku płaconego w miejscu zamieszkania).

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, musisz zazwyczaj wykazać, gdzie znajduje się Twoja rezydencja podatkowa, a także uzyskać potwierdzenie uregulowania podatku dochodowego.

Zmiany podwójnego opodatkowania

Od 1. Lipca 2018 weszła w życie wielostronna konwencja podatkowa Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties (MLI). Przepis znacząco zmienił dotychczasowe unikanie podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z konwencją podatnik będzie musiał składać PIT również w Polsce, nawet gdy w danym roku podatkowym nie uzyskał tam żadnych dochodów. Zmiany dotyczą tylko osób, których centrum życiowe (dom, rodzina) znajdują się na terenie Polski, natomiast praca poza jej granicami.

Do tej pory porozumienie zostało podpisane przez 5 krajów: Polskę, Austrię, Słowenię, Jersey oraz Wyspę Man. Oznacza to, że przepis będzie stopniowo respektowany przez te lokalizacje, a w późniejszym terminie również przez państwa, które je sygnują.

Wątpliwości?

               W razie wątpliwości, co do rozliczenia w Polsce, warto jest się skontaktować z lokalnym Urzędem Skarbowym (odpowiednim do adresu zameldowania). Urzędnicy z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi.

 

 

Tekst został opracowany przez:

 

\\