Skip to main content

Bermudy – ile o nich wiesz?

Ciekawostki o Europie

                Trójkąt bermudzki jest okryty ogromną sławą i prawie każdy słyszał o jego legendach. Jednak wiedza o samych wyspach- Bermudach, nie jest tak powszechna. To miejsce bogate w egzotykę, która przyciąga wielu turystów. Czym wyróżniają się Bermudy na tle innych tropikalnych miejsc wypoczynku? Te parę faktów oraz kilka ciekawostek może zachęcić was do spędzenia tam następnego urlopu.

Trochę faktów i polskości

            Bermudy składają się z około setki wysp koralowych położonych na Oceanie Atlantyckim, jest to terytorium zależne od Wielkiej Brytanii. Językiem urzędowy jest angielski oraz portugalski. Po polsku dogadamy się z około 20 osobami, ponieważ tyle w roku 2013 mieszkało tam Polaków. Pierwszym, który potraktował Bermudy jako miejsce na stałe a nie tylko przystanek, był Kazimierz Danielak wraz z żoną. Na wyspach służy również dwóch Polskich księży, którzy dla tej małej grupy organizują msze oraz grille. Co ciekawe, większość z nich zajmuje się… glazurnictwem, prowadząc własne firmy. Ot, bermudzki świat kafelek należy do Polaków.

Parę ciekawostek o samych Bermudach

  1. Różowe plaże- plaża Horseschoe Beach to najpopularniejsza kolorowa plaża na Bermudach. Ziarenka piasku wpadają tam w odcienie różu, natomiast efekt potęgują okoliczne pastelowe budynki.
  2. Syndrom odosobnienia- dosięga średnio raz na dwa miesiące osób mieszkających na stałe na Bermudach, natomiast tym spędzających tam urlop zazwyczaj wyznacza on jego koniec. Wyspy otoczone są pustką oceanu na setki kilometrów, natomiast nie posiadając prywatnego jachtu, komunikacja pomiędzy wyspami jest dużo trudniejsza. Wówczas w wielu budzi się chęć powrotu do cywilizacyjnego zgiełku.
  3. Limit prędkości- na wyspach nie możemy przekroczyć 35 km/h! Więc zamiast aut mieszkańcy poruszają się na skuterach.
  4. Bermudzkie święte krowy- te rolę pełnią tutaj kury. Mówi się o ponad 700 ptakach rozrzuconych na wyspach, nie należą do nikogo i nikt się nimi nie przejmuje.
  5. Pitna deszczówka- na dachach znajdują się specjalne korytarzyki zbierające wodę podczas opadów do specjalnych zbiorników. Ich dokupienie jest wyjątkowo drogie, co swoje źródło ma w fakcie, że na wyspach woda jest droższa od benzyny. Nie ma tam jezior czy nawet strumieni.
  6. Bermuda shorts- ciepłe i duszne lato uniemożliwia biznesmenom noszenie garniturów. Nie oznacza to jednak, że zostają zwolnieni z szykownego ubioru. Tzw. Bermuda shorts to spodenki zaczynające się nie mniej niż 15cm powyżej kolan, do kompletu obowiązują wysokie do kolan skarpetki.
  7. Wielkanocne latawce- jest to nietypowy zwyczaj obchodzony w święto Wielkiej Nocy. Dzieci puszczają latawce na znak wniebowstąpienia Chrystusa. Zwyczaj ten narodził się przypadkiem, kiedy nauczyciel próbował wyjaśnić znaczenie wniebowstąpienia, posiłkując się przy tym latawcem.

Czy któraś z ciekawostek zaskoczyła Was bardziej niż inna? Czy też zaskoczeniem okazuje się tamtejsza polonia?