Skip to main content

Praca dla hydraulika za granicą – podstawowe informacje

Praca za granicą

Praca hydraulika to zawód przede wszystkim dla osób o dużych zdolnościach manualnych. Aby prawidłowo podłączyć urządzenia AGD czy położyć instalację w nowym domu potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin. Hydraulicy to fachowcy, którzy są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dobry hydraulik może znaleźć zatrudnienie w najlepszych firmach zajmujących się budowlanką czy prowadzeniem serwisu lub otworzyć własną działalność i próbować swoich sił samodzielnie świadcząc usługi. Jakie są możliwości dla hydraulików, którzy zdecydują się na pracę poza granicami kraju?

Praca hydraulika w Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów polscy hydraulicy są bardzo doceniani, a ilość ofert stwarza bardzo wygodną możliwość wyboru najlepszych warunków. Według niemieckich urzędów mediana zarobków dla hydraulików wynosi w Niemczech 2700 euro. Większość pracodawców opłaca również pracownikom zakwaterowanie. W niemieckich firmach istnieje również zwyczaj docenienia indywidualnego pracownika. Jeśli zadowoleni zleceniodawcy zaczną dalej polecać firmę ze względu na konkretnego pracownika to bardzo możliwe, że otrzyma on większą stawkę godzinową. Poszukiwani są zarówno pracownicy ze znajomością języka jak i bez. Aktualnie dla hydraulików perspektywa na rynku pracy rysuje się w kolorowych barwach. Trwa boom budowlany, a co za tym idzie potrzebni są pracownicy zajmujący się systemami wodociągowymi, kanalizacyjnymi i centralnego ogrzewania. Czasami na dobrego fachowca trzeba czekać nawet miesięcy. W nagłych przypadkach hydraulik, który pojawi się najszybciej na miejscu awarii, może otrzymać wynagrodzenie wyższe od tego w miejscu pracy.

Praca hydraulika w Austrii

W Austrii najszybciej pracę dostanie fachowiec, który ma własny samochód, zna język, a także posiada już doświadczenie w pracy na terenie Austrii. Polscy fachowcy również tam są bardzo docenieni i chętnie zatrudniani. Warto również znać osobę, która już pracuje w austriackiej firmie i może nas polecić, gdyż pracownicy łączeni są w grupy po 3,5 osób i pracodawcy zależy na tym, aby zespoły były ze sobą zgrane. Austriacki pracodawca ceni sobie bardziej doświadczenie nad kwalifikacje. Warto jednak dodatkowo posiadać wykształcenie kierunkowe w postaci tytułu mistrzowskiego, ukończonej szkoły zawodowej lub kursu w tym kierunku. Hydraulik zarabia w Austrii średnio 2000 euro, a stawki wahają się od 11,50, a 13 euro za godzinę. Po dogadaniu się z pracodawcą można liczyć na nadgodziny – dodatkowo płatne. Hydraulik może otrzymać także dwie dodatkowe pensję tzw. 13-stkę i 14-stkę. Ich wysokość jest uzależniona od ilości przepracowanych miesięcy w tym zawodzie. Z austriackimi firmami najczęściej zawierana jest umowa o pracę. Pracownik z polski to tzw. pracownik leasingowy, który jednak ma takie same prawa jak Austriacy. Pakiet socjalny zawiera ubezpieczenie, które można rozszerzyć, aby pracownik był ubezpieczony również na terenie Polski.

Praca hydraulika w Norwegii

Polscy hydraulicy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy na terenie Norwegii. Zarobki są tam odpowiednie porównując je z kosztami życia, a warunki pracy zazwyczaj lepsze niż w Polsce. Zawód hydraulika uznawany jest w Norwegii za jedną z najbardziej perspektywicznych profesji, zaraz u boku pielęgniarek czy budowlańców. Średnia stawka za godzinę pracy wynosi około 181,5 NOK. Specjaliści w najbardziej poszukiwanych dziedzinach mogą zarobić nawet 240 NOK na godzinę. Dobre oferty od norweskich firm kierowane są do pracowników, którzy przepracowali już 2-3 lata w zawodzie. Takie doświadczenie swobodnie pozwala na zdobycie zatrudnienia. Najważniejsze są w tym przypadku referencje i świadectwa pracy. Norwescy pracodawcy stawiają doświadczenie ponad kwalifikacje, chociaż warto móc się pochwalić ukończoną szkołą zawodową lub tytułem technika. Pensje hydraulików jak i całego sektora budowlanego negocjowane są przez branżowe związki zawodowe oraz pracodawców. Wypłata nie jest więc w tym przypadku dyskryminująca czy uznaniowa. Znajomość języka pomaga w znalezieniu pracy z lepszymi warunkami, jednak jej brak nie przekreśla potencjalnego pracownika.