Skip to main content

Minimalna płaca w Europie – ile wynosi w 2019 roku?

Prawo i podatki

Minimalna płaca w Europie w 2019 roku

 

Jesteś ciekawy świata, chcesz wyjechać za granicę, ale musisz również zarobić na życie? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wyjechać by móc zarobić dobre pieniądze? A może jesteś już za granicą i budujesz tam swoje życie i karierę zawodową? Zorientuj się gdzie lepiej wyjechać, będąc kobietą lub nastolatkiem, albo gdzie najlepiej zarobisz będąc doświadczonym pracownikiem.

 

Rządy każdego kraju starają się, co roku o podwyższenie średniej krajowej. “Za” głosują oczywiście pracownicy, “przeciw” pracodawcy. Przyjrzyjmy się gdzie i komu udało się wywalczyć najwyższą lub najniższą średnią krajową. Dla przypomnienia, w Polsce od 2000 roku, płaca minimalna rośnie, raz mniej, raz więcej, ale stabilnie do góry. Jednak od początku nowego stulecia przeszliśmy od pensji minimalnej o wartości 700zł, do 2250 zł w 2019, nie jest źle. Należy jednak pamiętać, że są to kwoty brutto. Za godzinę pracy w Polsce zarabiamy w tym roku 14,7 zł brutto. Do naszych sąsiadów nie dorównamy, ale możemy się cieszyć wzrastającą średnią.

 

Ile zarobimy u naszych sąsiadów ?

 

W Niemczech minimalna stawka w 2019 roku to 9,19 euro za godzinę, optymistyczny rząd Niemiec marzy o wzroście płacy do 10 euro. Jednak jeszcze w tym roku nie będzie to możliwe. Warto sprawdzać na bieżąco czy pracując u naszych sąsiadów będzie można zarobić lepiej w przyszłym roku.

 

Pracować więcej za mniej, czy mniej za więcej – Holandia

 

W Holandii płaca wzrosła o 1,3 %. Ważne, żeby pamiętać, że w tym kraju, zarobki są uzależnione od wieku. Minimalne stawki godzinowe dla osób powyżej 21 roku życia wynoszą  9,33 euro (przy pracy 40 godzin w tygodniu) oraz 10,36 euro ( za 36 godzin pracy).

 

A równouprawnienie?

 

Pracując  w Austrii trzeba kalkulować przyszłe dochodu pamiętając o tym, że mężczyźni zarobią w tym kraju więcej niż kobiety.

Średnie roczne zarobki na terenie Austrii to 30 000 euro, dla mężczyzn jest to zazwyczaj 36 470 euro, a dla kobiet – 24 542 euro. Warto, też zorientować się jak kształtują się zarobki w innych częściach kraju. Prawdopodobnie zarobicie więcej przebywając w Wiedniu, niż w części sąsiadującej z Włochami, np. w Tyrolu.

 

Islandia jako kraj przyjazny pracownikom.

 

Średnie zarobki w tym kraju uzależnione są od wykształcenia oraz zawodu jaki będziecie wykonywać. Najmłodsze osoby dopuszczane do pracy w tym kraju muszą mieć ukończony 16 rok życia, kobiety pracują zazwyczaj 10 godzin mniej niż mężczyźni, a średnia godzin pracy w tym kraju to 43,5 godziny

 

A tutaj szacunkowe dane odnośnie zarobków w wybranym zawodzie:

pracownicy biurowi – 497 tys. ISK brutto miesięcznie

pracownicy usług, sprzedawcy – 479 tys. ISK brutto miesięcznie

rzemieślnicy – 659 tys. ISK brutto miesięcznie

robotnicy wykwalifikowani – 520 tys. ISK brutto miesięcznie