Skip to main content

Benefity w pracy – czego można się spodziewać?

Praca za granicą

 

Benefity w pracy

Wynagrodzenie nie jest już jedynym elementem wpływającym na nasze zainteresowanie ofertą pracy. Coraz popularniejsze okazują się liczne benefity, jednak na jaki dodatek warto się zdecydować?

Benefity są to dodatkowe świadczenia pracodawcy wobec pracownika. Dodatki mogą mieć formę materialną lub niematerialną. W niektórych firmach stanowią alternatywę dla niewielkich podwyżek.

Popularne benefity

Wśród najpopularniejszych dodatków możemy wyróżnić:

– prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie zbiorowe;

– służbowy sprzęt do celów prywatnych – zazwyczaj jest to telefon, samochód lub komputer, z których możemy korzystać również poza godzinami pracy;

– karnety sportowe – umożliwiają pracownikom relaks „po godzinach”;

– darmowe obiady lub dofinansowanie posiłków w pracy;

– paczki świąteczne i wyprawki dla dzieci;

– szkolenia i kursy lub ich dofinansowanie;

– pożyczki pracownicze na preferencyjnych warunkach;

– żłobki i przedszkola przyzakładowe;

– karty przedpłacone i rabatowe;

– Pracownicze Programy Emerytalne;

– wiele innych.

Nietypowe benefity

Najpopularniejsze dodatki są obecnie asami w rękawach pracodawców. Jak się okazuje, na świecie jest jeszcze wiele rzadziej stosowanych w Polsce benefitów.

W wielu krajach normą są dodatkowe urlopy. W Australii są to dłuższe wakacje dla pracowników z długim (np. 10-letnim) stażem, natomiast w Wielkiej Brytanii normą jest tzw. Botox Leave – przerwa na odnowę biologiczną. W Japonii popularny jest urlop złamanego sercaskierowany głównie do kobiet po zawodzie miłosnym.

Pracodawcy darują swoim pracownikom również przedmioty ułatwiające im codzienne życie. Przykładowo w Nigerii można otrzymać agregat prądotwórczy wraz z pokryciem kosztów serwisu urządzenia.

Moda na niezwykłe dodatki powoli dociera również do Polski. Coraz popularniejsze okazują się firmowe śniadania, relax roomy, czy usługi masażysty w miejscu pracy.

Jak wyceniamy benefity?

Według badania firmy Grafton na temat benefitów, pracownicy są najbardziej zainteresowani następującymi dodatkami:

53% – prywatna opieka medyczna;

42% – karty sportowe;

34% – dofinansowanie kursów językowych;

29% – służbowy samochód;

26% – możliwość pracy zdalnej.

Benefity, których pragniemy to przede wszystkim dodatki, których koszt w przypadku indywidualnej płatności byłby znacznie wyższy. Warto jednak zaznaczyć, że każda osoba będzie miała zupełnie inne podejście do opieki medycznej, a inne do kart sportowych. Dlatego też wybierając benefit warto zastanowić się, co jest nam potrzebne. Jeśli jesteśmy w dojrzalszym wieku lub mamy problemy ze zdrowiem, warto rozważyć dodatkową opiekę medyczną, jeśli jednak chcemy aktywnie spędzać czas, bardziej wartościowy będzie benefit związany ze sportem.

 

Tekst został opracowany przez: