Skip to main content

Polacy a oszczędzanie – jak to u nas wygląda?

Ciekawostki o Europie

Na co oszczędzają Polacy?
 

Czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl by zaoszczędzić pieniądze?

Pewnie tak. Na przykład, aby zaoszczędzić na wakacje. Na koniec artykułu dowiesz się jak to zrobić. W między czasie zastanów się, czy tak naprawdę udało Ci się kiedykolwiek zaoszczędzić większą sumę pieniędzy i jak przebiegało Twoje oszczędzanie. Prawdopodobnie Twoja odpowiedź będzie brzmiała nie. I nic w tym nadzwyczajnego bo w Polsce tylko 2,5 % osób postanawia odkładać pieniądze.

 

Na co oszczędzamy?

Na co, więc oszczędzamy? Według raportu z badania ,,Chciwy, zachłanny, zgubiony”  przeprowadzonego przez Maison&Partners Polacy oszczędzają po prostu na zapas. Drugą najczęściej pojawiającą się odpowiedzią było poczucie bezpieczeństwa związane z posiadaniem pieniędzy na ,,czarną godzinę” . Następnie padały odpowiedzi związane z realizacją marzeń, oszczędzaniem na podróże albo cele takie jak remont mieszkania czy kupno samochodu.

 

Z kolei w raporcie o Dojrzałości Finansowej Polaków z 2017 najczęściej pojawiającą się przyczyną prowadzenia oszczędności było założenie rodziny. Nic w tym dziwnego, że troskliwi rodzice marzą by dać swoim dzieciom pewną przyszłość. Część osób oszczędza również na emeryturę wybiegając w myślami w przyszłość. Decyzja o odkładaniu na emeryturę często jest związana z wiekiem. Im starsza osoba tym częściej myśli o wysokości emerytury.

 

Podsumowując oba raporty wykazują, że jeśli chodzi o oszczędzanie to jest to cecha ludzi dojrzałych i odpowiedzialnych, którzy znają się na prowadzeniu swoich finansów i potrafią uczyć się na czyichś błędach. Polacy uważają się za dojrzałych zazwyczaj po założeniu rodziny i właśnie wtedy zaczynają zastanawiać się nad jej przyszłością.

 

Jak oszczędzać?

Prozaicznym, ale istotnym problemem młodych Polaków jest to, że chcą podróżować po świecie. Zazwyczaj będąc w Polsce zarabiają wystarczająco dobre pieniądze by móc prowadzić dostatnie życie w kraju. Problem stanowi jednak wyjazd na wakacje za granicę. Dla młodych ludzi zarabiających w polskich złotych wyjazd do kraju, w którym obowiązuje euro jest kosztowną wyprawą. Jest to jeden z ważniejszych problemów doskwierający młodym ludziom.

Na wakacje trzeba więc oszczędzać, a jak to zrobić ?

A np. uważając przy robieniu zakupów w supermarkecie i kupując rzeczy, po które faktycznie się przyszło. Zrób listę by się nie pogubić. Nie jedz na mieście zbyt często. Załóż konto oszczędnościowe i przelewaj drobne sumy co tydzień. Generalnie sposobów jest bardzo wiele i dopóki nie macie rodziny ani dużych wydatków, możecie w szybki sposób odłożyć pieniądze by móc cieszyć się nimi w przyszłości.

Jeśli nie macie pomysłów jak oszczędzać, a macie chęci by zacząć, zajrzyjcie do linku, w którym znajduje się aż 107 pomysłów na oszczędzanie: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/107-porad-oszczedzanie-pieniedzy