Jak odejść z pracy?
Niezależnie od tego, jak bardzo lubimy lub lubiliśmy swoją pracę, kiedyś przychodzi pora na jej zmianę. Jak odejść z dotychczasowego miejsca zatrudnienia zachowując dobre relacje z przełożonym i współpracownikami?
Błędy przy odchodzeniu z pracy
- Rezygnacja pod wpływem emocji – często swoją decyzję o odejściu zawdzięczamy gniewowi lub rozżaleniu. Czasami warto ugryźć się w język i z zimną krwią przemyśleć swoją decyzję. Może się okazać, że więcej jest zalet niż wad dotychczasowego miejsca pracy.
-
Ucieczka na L4 – odwlekając nieuniknione, decydujemy się na wegetację na zwolnieniu lekarskim, byleby tylko nie iść do pracy. Niestety takie postępowanie jest krótkofalowe. Kiedyś trzeba będzie podjąć ten krok i rozstać się z pracodawcą. Wówczas na świadectwie pracy zostaniemy niemile zaskoczeni liczbą dni chorobowych, na które nowy szef może zwrócić uwagę.
-
Brak podania powodu odejścia – gdy decydujemy się na rozwiązanie dotychczasowej współpracy, warto podać przełożonemu przyczynę swojej decyzji. Może to być znalezienie lepszej oferty albo znużenie branżą. Nasza informacja może być bardzo cenna dla obecnego pracodawcy i przyczynić się do istotnych zmian w firmie.
-
Nieznajomość umowy – może posiadamy już nową ofertę pracy albo planujemy krótki odpoczynek od obowiązków. Warto jednak sprawdzić, czy nasza umowa nie zobowiązuje nas do zachowania okresu wypowiedzenia lub zakazu pracy u konkurencji. Te zapisy mogą skutecznie utrudnić nam szybkie zakończenie współpracy.
-
Brak przekazania obowiązków – odchodząc z pracy, zadbajmy również o komfort dotychczasowych współpracowników. Nasze obowiązki będzie musiał ktoś przejąć. Warto uporządkować dotychczasowe sprawy i przekazać rzeczy do zrobienia.
-
Palenie za sobą mostów – postaraj się zakończyć współpracę z zachowaniem pozytywnych relacji. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkasz na swojej drodze zawodowej.
Jak odejść z klasą?
Przede wszystkim przypomnij sobie zapisy w umowie i sprawdź, jaki masz okres wypowiedzenia. Jeśli chcesz od razu podjąć nową pracę, poszukaj zatrudnienia i wyślij aplikacje – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przestoju zawodowego.
Przygotuj się również na rozmowę z szefem. Niezależnie od tego, jak dobre kontakty masz z przełożonym – napisz wypowiedzenie, w którym zawrzesz powód rezygnacji. Zastanów się również, czy są jakieś argumenty, które mogłyby Cię przekonać do pozostania w obecnym miejscu zatrudnienia. Jeśli jesteś już zdeterminowany – przygotuj swoje kontrargumenty i poproś szefa o referencje.
Zadbaj o pozytywne ostatnie wrażenie. Podziękuj szefowi oraz współpracownikom za dotychczasową pracę. Nie unikaj odpowiedzi na pytania o najbliższe plany. Brak informacji od Ciebie może być źródłem wielu plotek. Jeśli masz kontakt z kontrahentami, podziękuj za współpracę i poinformuj ich, kto będzie odpowiedzialny za kontakty z firmą.
Tekst został opracowany przez: