Skip to main content

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Praca za granicą

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w karierze każdego z nas. Bo któż z nas nie obawiał się pierwszego spotkania z rekruterem lub nowym pracodawcą? Poniżej załączamy listę 7 rad, jak przygotować się do rozmowy, by zminimalizować stres i czuć się pewniej w procesie rekrutacji.

Zbierz informacje

Postaraj się dowiedzieć, jak najwięcej o firmie, w której planujesz pracować. Przypomnij sobie również ogłoszenie, na które aplikowałeś. Wielu rekruterów podkreśla, że kandydaci często nie wiedzą, czym się zajmuje firma oraz, jakie były wymagania od potencjalnego pracownika na danym stanowisku.

Sprawdź również, ile czasu potrzebujesz, by dotrzeć na umówione spotkanie. Nic nie jest bardziej irytujące niż spóźnialski kandydat!

Zadbaj o swój wizerunek

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli faktycznie planujesz pracować w danej firmie, postaraj się, aby Twój wizerunek odpowiadał stanowisku, na które aplikowałeś. Zaprezentuj się jako specjalista z branży i zadbaj o estetykę dokumentów, o których przyniesienie poprosi Cię osoba, z którą masz zaplanowaną rozmowę.

Odkurz swoje dokumenty

Zazwyczaj nasz życiorys, ma już kilka dobrych lat za sobą i nierzadko aktualizujemy go tylko okazjonalnie, dopisując bieżące kursy lub zmianę pracy. Przed rozmową, warto jest przypomnieć sobie dokumenty, które przesłaliśmy podczas aplikacji. Pamiętajmy, że rekruter może zapytać o konkretną pracę lub odbyty kurs i wówczas należy być przygotowanym. Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o uprawnienia 

Przygotuj odpowiedzi

Na szczęście, większość firm odchodzi już od skomplikowanych pytań, które często nie mają nic wspólnego z Twoim przyszłym zawodem. Jednak nadal możemy liczyć na poruszenie następujących kwestii:

  • Gdzie widzisz się za 5 lat?
  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
  • Powiedz nam coś o sobie?
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • Dlaczego chcesz zmienić pracę/odszedłeś z poprzedniego miejsca pracy?
  • Ile chciałbyś zarabiać?

Warto pamiętać, że celem tych pytań jest nie tylko uzyskanie odpowiedzi, ale również sprawdzenie, w jaki sposób się wypowiadamy i jakie kwestie są dla nas ważne.

Zadawaj pytania

Wielu kandydatów boi się zadawać pytania. Nic bardziej mylnego! Pracodawcy często cenią osoby, które potrafią przejąć inicjatywę i nie boją się poruszać istotnych dla nich kwestii. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, zawsze możesz dopytać rekrutera – rozmowa kwalifikacyjna jest do tego najlepszym momentem.

Przećwicz sobie rozmowę

Rozmowę kwalifikacyjną, warto jest poćwiczyć. Możemy w tym celu wykorzystać kogoś znajomego albo zrobić to samodzielnie korzystając z licznych baz pytań, które znajdziemy w internecie. Takie przygotowanie z pewnością ułatwi opanowanie emocji przed prawdziwą rozmową.

Wyluzuj się

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie zweryfikować Twoją gotowość do pracy w danej firmie. Dlatego też postaraj się ograniczyć stres i zachowaj spokój. Nerwy z pewnością nie będą odpowiednim motywatorem przy ważnej rozmowie.



Tekst został opracowany przez: