Kogo szukają pracodawcy (w popularnych krajach Europy)?
Mimo polepszającej się sytuacji w ojczyźnie nadal wielu rodaków decyduje się na poszukiwanie pracy poza jej granicami. Kto ma szansę na zatrudnienie w najpopularniejszych krajach Europy?
U zachodnich sąsiadów
W kraju za Odrą najłatwiej znaleźć pracę w branżach takich, jak opieka i pomoc w domu, budownictwo oraz produkcja. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć oczywiście pracownicy budowlani. Doświadczeni specjaliści ze znajomością języka otrzymują wynagrodzenie w wysokości 3000 – 3500 euro brutto/miesięcznie. Oczywiście znajomość języka nie jest wymagana we wszystkich ofertach, jednak brak tej kompetencji może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia.
Znajomość języka niemieckiego jest niezbędna w przypadku opiekuna osób starszych. Aby pracować w tym zawodzie, wystarczy również doświadczenie w opiece nad seniorami. Opiekun lub opiekunka może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 1300 – 1700 euro netto/msc., zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wysokość pensji jest uzależniona od lokalizacji, stanu podopiecznego, a także zakresu obowiązków.
Osoba bez doświadczenia oraz znajomości języka niemieckiego może liczyć na zatrudnienie przy pracach produkcyjnych. W zależności od kompetencji pracownicy mogą otrzymać wynagrodzenie nieco wyższe niż minimalne (9,79 – 11,00 euro brutto/godz.). Pracodawcy oferują często opcję zakwaterowania lub pomocy w jego znalezieniu.
Angielskie powitanie
Mimo zawirowań związanych z Brexitem wielu z naszych rodaków nadal planuje wyjazd do Anglii. Nic dziwnego, wciąż jest to miejsce atrakcyjne pod względem migracji zarobkowej. W UK najłatwiej o pracę w hotelarstwie, gastronomii i turystyce, a także w opiece i pomocy w domu.
W pierwszej branży można otrzymać wynagrodzenie od 8 do 10 funtów za godzinę brutto. Pracodawcy zazwyczaj oferują zakwaterowanie, jednak w zamian wymagają doświadczenia oraz znajomości angielskiego. Praca niewymagająca kompetencji językowych może być znacznie niżej opłacana.
Doświadczeni pracownicy w branży opiekuńczej na Wyspach mogą liczyć na wynagrodzenie nawet 2000 funtów brutto/msc. Pracodawcy wymagają zazwyczaj doświadczenia oraz znajomości języka angielskiego, a nierzadko również prawa jazdy.
W kraju wiatraków
W Holandii najłatwiej znaleźć zatrudnienie w pracach fizycznych, produkcyjnych lub budowlanych. W większości ofert wymagana jest minimum podstawowa znajomość języka angielski lub niemieckiego.
Pracownicy produkcji mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 9,50 – 11 euro brutto/godz.. Dodatkowo większość pracodawców oferuje zakwaterowanie lub pomoc w jego znalezieniu, a nierzadko również dodatek do kosztów transportu do miejsca wykonywania obowiązków. Praca fizyczna w Holandii dotyczy przede wszystkim ofert zatrudnienia w szklarni. W tym przypadku wynagrodzenie oraz warunki zatrudnienia są bardzo zbliżone do prac produkcyjnych.
Najbardziej opłacalne oferty pracy w Holandii dotyczą branży budowlanej. Doświadczeni specjaliści otrzymują tutaj wynagrodzenie na poziomie 2000 do nawet 4000 euro brutto/msc. Pracodawcy oferują zakwaterowanie, a nierzadko także służbowy samochód.
W krainie fiordów
Co prawda Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak dzięki międzynarodowym umowom, Polacy mają możliwość podjęcia tutaj pracy. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w branży budowlanej oraz na produkcji.
Wynagrodzenie w budownictwie jest z reguły na poziomie 190 – 240 koron brutto/godz.. W większości przypadków pracodawcy nie oferują zakwaterowania i wymagają posiadania prawa jazdy oraz znajomości j. angielskiego. Mile widziana jest również znajomość języka norweskiego.
Doświadczeni pracownicy produkcji mogą liczyć na płacę na poziomie 160 – 180 koron brutto/godz.. W tym przypadku firmy chętniej oferują zakwaterowanie i z reguły nie wymagają posiadania prawa jazdy, jednak ważna jest znajomość języka obcego.
Tekst został opracowany przez: