Skip to main content

Niemcy, Anglia czy Holandia? Gdzie wyjechać na zarobek?

Praca za granicą

Niemcy, Anglia czy Holandia? Gdzie wyjechać na zarobek?

Europa zachodnia jest dla wielu Polaków idealnym miejscem do zamieszkania. Atrakcyjne warunki zatrudnienia, nowe znajomości oraz inna kultura mogą być bardzo kuszące. Opcji emigracji zarobkowej jest bardzo wiele, ale gdzie warto wyjechać na zarobek godny naszych kwalifikacji?

Praca w Niemczech

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w Niemczech jest znacznie atrakcyjniejsza niż w Polsce. Potwierdzić mogą to przede wszystkim osoby, które na co dzień mieszkają na terenach przygranicznych i decydują się na zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów.

Od 2019 roku minimalna stawka godzinowa w Niemczech wynosi 9,19 euro i każdego roku ulega podniesieniu (docelowo ma osiągnąć 12 euro). Na podstawowe wynagrodzenie mogą liczyć osoby realizujące proste prace fizyczne i nieznające języka.

Znacznie wyższe zarobki będą mieli pracownicy budowlani (od 12 do nawet 20 euro/godz.), mechanicy (14-25 euro/godz.), czy kierowcy (od 1800 euro/m-c w górę). Na zatrudnienie oraz wyższe wynagrodzenie mogą liczyć również opiekunki osób starszych. W zależności od lokalizacji oraz stanu podopiecznego mogą liczyć na pensję na poziomie 1200 – 2000 euro za miesiąc pracy. Warto również podkreślić, że osoby pracujące w tym zawodzie mają zazwyczaj zapewnione bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Praca w Angli

Zatrudnienie w Anglii było marzeniem wielu rodaków. Jednak obecnie niejasna sytuacja związana z Brexitem może być czynnikiem wpływającym na decyzję o emigracji.

Mimo wszystko wyspy są nadal bardzo chłonnym rynkiem zatrudnienia. Pracę znajdą tutaj opiekunki (zarówno dzieci, jak również osób starszych), personel medyczny, pracownicy budowlani i kierowcy. Osoby nieposiadające kwalifikacji mogą znaleźć zatrudnienie na produkcji, w magazynach lub przy sprzątaniu.

Wynagrodzenie minimalne w Zjednoczonym Królestwie zależy od wieku osoby pracującej. Od kwietnia 2019 roku pensja pracownika w wieku 16-25 lat będzie wynosić 3,90 GBP za godzinę, natomiast dla starszych będzie to 8,21 GBP.

Jakie pensje otrzymują przedstawiciele poszczególnych zawodów? Opiekun osoby starszej zarobi od 400 do 800 GBP/tyg.. Pracownik hotelu otrzyma pensję minimalną lub nieco wyższą, jednak może liczyć na darmowe wyżywienie oraz zakwaterowanie (ewentualnie za niską dopłatą).  Zdecydowanie wyższe zarobki mogą uzyskać pracownicy budowlani, ich pensja to nawet 2000 – 3000 funtów miesięcznie.

Praca w Holandii

Holandia jest kolejnym najpopularniejszym kierunkiem emigracji naszych rodaków. W kraju wiatraków i tulipanów pensja jest uzależniona od wieku pracownika.

Minimalne miesięczne wynagrodzenie brutto z podziałem na wiek, wygląda następująco:

  • 15 lat – 484,75 euro;
  • 16 lat – 557,45 euro;
  • 17 lat – 638,25 euro;
  • 18 lat – 767,50 euro;
  • 19 lat – 888,70 euro;
  • 20 lat – 1131,05 euro;
  • 21 lat – 1373,45 euro;
  • Od 22 lat – 1615,80 euro.

W Holandii najłatwiej jest znaleźć pracę w szklarniach, magazynach lub na produkcji. Wynagrodzenie w tych branżach zaczyna się od 9,80 euro/godz. w górę. O wiele lepsze pensje uzyskają operatorzy wózków widłowych – około 2000 euro, a także pracownicy budowlani oraz spawacze ponad 2200 euro/m-c.

Inne kierunki?

Nie da się ukryć, że Niemcy, Anglia oraz Holandia były najpopularniejszymi kierunkami emigracji Polaków. Jednak rynek pracy cały czas się zmienia i okazuje się, że często warto zastanowić się nad bardziej nietypowymi lokalizacjami, takimi jak Islandia, Norwegia, a nawet Czechy. A jak wyglądają warunki pracy w tych krajach?

Zatrudnienie na Islandii znajdą przede wszystkim mężczyźni. Pracodawcy poszukują kandydatów do branży budowlanej, motoryzacyjnej, a także produkcyjnej. Na wyspie nie ma jednolitej płacy minimalnej, natomiast wynagrodzenia ustalane są na podstawie wewnętrznych porozumień. Ile można zarobić w Islandii? Wiele zależy od naszych umiejętności oraz znajomości języka. Przykładowe wynagrodzenie dla mechanika samochodowego to 320 tys. koron islandzkich, natomiast dla elektryka to już 365 tys.

Kolejną ciekawą destynacją dla emigrantów jest Norwegia, która choć nie należy do Unii kusi atrakcyjnymi warunkami pracy. W kraju tym również nie ma jednolitej stawki minimalnej i wynagrodzenie zależy od porozumień pracodawców i związków zawodowych. Zatrudnienie w Norwegii znajdą przede wszystkim pracownicy budowlani oraz produkcyjni. Poszukiwany jest również personel medyczny oraz sprzątający.  Robotnicy w branży budowlanej mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 35 – 40 tys. koron miesięcznie, pensja sprzątaczki to około 30 tys. koron, natomiast lekarza ponad 2 razy tyle.

Jeśli marzymy o wyjeździe do pracy za granicę, jednak nie chcemy szukać pracy zbyt daleko, warto postawić na Czechy! Zatrudnienie w tym kraju znajdą przede wszystkim pracownicy produkcyjni, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie od 26 tys. koron czeskich w górę (ok. 4350 zł). Na nieco niższe wynagrodzenie może liczyć pracownik biurowy (będzie to 17 – 20 tys. koron).

Niezależnie od tego, z jakim krajem będziemy chcieli związać swoją karierę, warto zadbać o to, by potencjalna praca była bezpieczna i sprawdzona. Zbytni optymizm oraz lekkomyślność może nas kosztować sporo nerwów oraz pieniędzy. Dlatego też warto zadbać o to, by wyjeżdżać tylko do sprawdzonych pracodawców oferujących legalne zatrudnienie.

 

 

 

Tekst został opracowany przez: